1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş: Tek reçete yeni anayasa
Demirtaş: Tek reçete yeni anayasa

Demirtaş: Tek reçete yeni anayasa

Selahattin Demirtaşın konuşmasından satır başları şunlar:Ne söylediğiniz değil, ne yaptığınız önemlidir. Rüşvet, hırsızlık iddiaları karşısında...

A+A-

Selahattin Demirtaşın konuşmasından satır başları şunlar:

Ne söylediğiniz değil, ne yaptığınız önemlidir. Rüşvet, hırsızlık iddiaları karşısında ne yaptınız? Sözle lafla savunmak değil kendinizi şeffaf denetime açmanız gerekir. Bir şey çalmadıysanız kendinizi denetime açın?

Başbakan biraz önce kendi ağzıyla itiraf ediyor, bazı dosyalardaki komplolar diyor. Biz bunları söylerken Bir durun diyordu? Barış ve Demokrasi Partisi olduğu sürece kimse zulmü örtemez. Biz buradayız! Ne söylediğiniz değil, ne yaptığınız önemlidir. Rüşvet, hırsızlık iddiaları karşısında ne yaptınız? Sözle lafla savunmak değil kendinizi şeffaf denetime açmanız gerekir. Bir şey çalmadıysanız kendinizi denetime açın.


ÖKÜZ ÖLMEYİP DE ORTAKLIK BOZULMASAYDI...

On bin Kürt siyasetçisi dalga dalga tutuklanırken aynı ÖYMler, aynı başbakan görevdeydi. Canhıraş bir şekilde savundular. Komplo var diyorsanız, bunu bertaraf etmenin yolu otoriterleşme değildir. Demokrasiye sarılmaktır. Eğer ki aranızdaki öküz ölmeyip de ortaklık bozulmasaydı biz bunlardan haberdar olmayacaktık, biz bunu da biliyoruz.

Komployu görelim ama rüşveti görmeyelim diyemeyiz, ikisini de göreceğiz. Paralel devlet var ama, bir de paralel ekonomi var. Türkiye ekonomisini cemaat yapılarıyla paylaşarak bunu siz oluşturdunuz. Hiçbir şey yapmamış gibi şimdi mağdur olmanızı da kabul edemeyiz. Mağdur olan halktır. Yolsuzluğa da, paralel devlete de karşıyız.

Keşke ana muhalefet de bunu yapsa. Bizim dışımızda muhalefet yapan yok. Muhalefet yapmak çetelerle mücadeledir. Yeni demokrasi için yeni anayasa gerekiyor. Söylemekten dilimizde tüy bitti. Ergenekon operasyonları demokrasiye ulaştırmaz. Bakın nereye geldik. 3 yıldır bizim söylediklerimizi şimdi başbakan söylüyor.

Haberiniz yok muydu gerçekten? Böyle ise durum daha vahim. Parelel devletten haberi olmamış. ÖYMleri kendi muhaliflerini ezmek için kullandınız. Şimdi paralel devlet diyorsunuz. Çete dediğiniz yargının yargılamaları devam ediyor. Kaldıralım özel yetkili mahkemeleri. Tek bir maddeye bakıyor. Bizim derdimiz sadece başbakandan hesap sormak değil. Yerine güçlü bir demokrası inşa etmek istiyoruz. Biz hükümeti daha fazla demokrakisiye yönlendirmek istiyoruz.


SIRF AKP KARŞITLIĞI BİZİM İŞİMİZ OLAMAZ

Biz AKPyi sandıkta götüreceğiz. Biz AKPyi götürüp Cemaati getireceğiz derdi bizim derdimiz olamaz. Sırf AKP karşıtlığı bizim işimiz olamaz. Kirli projelerdir. Açık ve şeffaf şekilde AKPyi sandıkta götüreceğiz. Cemaatlerin kuyruğuna takılarak muhalefet olunmaz. Kan dökülmesini engelleyen çözüm süreci var. Muhalefet buna karşı. Biz bu muhalefetle mi yürüyeceğiz. Alevi sözcüğünü ağzına almayan muhalefle mi hareket edeceğiz. AKP iktidarda olduğu her dakika hesap soracağız. Sandıkta hesap soracağız.

Emniyet kendilerini rahatsız ettiği için orada operasyon yapılıyor. Dicle Üniversitesinden örnek var. Oyların yüzde 16sını alan  rektör adayı rektör oldu. 112 oy aldı. Kimin referansıyla bizzat Fethullah Gülenin talimatıyla. Rektörün gelir gelmez yaptığı ilk iş, cemaatçi yapı kurdu. Bine yakın atama yaptı. Dicle Üniversitesinde konuşma yapmamı yasakladılar. Paralel yapı engelledi. YÖKe taşıdık bu sorunu, gelen yanıt Bize bağlı değil. Doğru size bağlı değil. Böyle çalıştılar. AKPnin bunlardan haberi yok mu? Cemaat yıllardır AKP aleyhine çalışıyor kim inanır buna.


BURADAN KAÇIŞIN REÇETESİ VAR

Uluslararası güçler bu açıkları gördü. Buradan kaçışın reçetesi var. Yeni anayasa. Yolsuzluğun üstünü örtmeyeceğine dair garanti vererek. Meselelere demokrasi gözlüğünden bakmayan yargıyla demokrasi inşa edemezsiniz. Hukuk fakültesinden mezun olanlar Cemaat ya da AKP yandaşı değilseniz, avukat olursunuz. Savcı veya hakim olamazsınız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.