1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. DEMİRSPOR KARŞILAŞMASI ÖNCESİ DURUM
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Yazarın Tüm Yazıları >

DEMİRSPOR KARŞILAŞMASI ÖNCESİ DURUM

A+A-

Sivas karşılaşmasında takım dizilişinde hoşuma gitmeyen Dijilobodji’nin sol stoper olmasına rağmen sağ stoper olarak oynatılması ve Maxim’in de yine orta üçlünün solunda oynatılması yanlışları vardı, ama Sivas karşısında tüm takım istekli olması nedeniyle karşılaşmayı rakibe fark atarak kazanmıştık, takım olma yönünde bir aşama daha yukarı çıkmıştık. Artık oyuncuların birbirleriyle kaynaştıkları ve hocayı kanıksadıkları belli oluyordu.

Yakalanan bu olumlu yelin etkisiyle Kasımpaşa kupa karşılaşmasını da kazandık, bu kazançla takımın ve hocanın kendilerine olan güvenleri iyice artmıştı, aşırı artan güven Başakşehir’in başımıza iki kova su dökmesiyle bizi uyandırdı mı? Başakşehir’in iki kova suyunun (yediğimiz iki gol) bizim hoca ve takımı uyandırması gerekir. Eğer uyanmazlarsa Demirspor karşısında da benzer durumla karşılaşabiliriz. 

Başakşehir karşısında ne yanlışlar yapıldı irdeleyelim; yine yukarıda yazdığım gibi savunma bölgesinde Dijilobodji sağ stoper oynatılıyordu, karşılaşmanın en iyi oyuncusu olan Dijilobodji’i sağ stoper oynatılmamalı, savunmanın ortasında libero olarak oynatılmalıydı. Savunma ortasında libero olarak oynatılan Ertuğrul iyi oynamasına rağmen biraz fazla hata yapan bir oyuncu, bu nedenle savunma liberosu olarak değil, sağ stoper olarak kullanılması daha uygun olacaktır. Aslında Başakşehir karşısında beşli savunma yerine dörtlü savunma kurulmalı, önlerinde de iki orta alan ön liberosu oynatılmalıydı. Başakşehir karşısında hem beşli savunma kurulmuş hem de atak oynamaya çalışıyorduk, oysa bizim takım oyuna sürülen kadrosuyla savunmada kalmalı, rakibin etkili oyuncularına boşluk vermeden savunma yapmalı ve fırsat bulunca da kontra denemeliydik. Ama bizim takım bastırmaya çalışınca etkili oyunculardan kurulu Başakşehir takımı kontra denemeye başladı ve yakaladıkları bir pozisyonda rakibin yapılı oyuncusu Okaka gücünü kullanarak kazandığı topla takımının kontradan gol atmasını sağladı. 

Başakşehir karşılaşmasındaki diğer kurgu yanlışımız Maxim’in forvet olarak oynatılmasıydı; yeterli hızı ve direnci olmayan Maxim’den güçlü Başakşehir oyuncuları karşısında başarı beklemek boşunaydı. Daha önce de yazmıştık, Maxim’in gerek orta üçlünün solunda gerekse de forvet olarak pek katkı veremediğini, bu oyuncu iki forvetin arkasında serbest oynatılmalı, gol için fırsatçı gibi koşuşturmalı diye. Beşli savunma, üçlü orta alan ve ikili forvetle takımı oynatan Sumudica’dan kalma bu kurgu artık bozulmalı ve orta solda etkisiz kalan Maxim de forvet arkasına çekilmelidir. Hatta bir adım daha ileriye giderek Maxim’in Furkan’la değişikli oynatılmasını öneriyorum, şu durumda Furkan çok iyi ve iki forvet arkasında fırsatçı olarak daha çok verim alabileceğimiz bir oyuncumuz olduğu kanısındayım. Aslında Sumudica döneminde de Maxim geldiğinde takım düzeni bozulmuştu; Maxim gelmeden önce orta üçlünün solunda sol ayaklı Güray Vural oynatılırdı, ortada Tetteh ve orta sağda da Kenan oynatılırdı, bu kurguyla takım etkili de olurdu.

Eğer yine Sumudica’dan kalma düzenle takım oynatılacaksa orta üçlünün solunda Mendyl veya Sağal kullanılmalı, ortada Vetrih veya Merkel oynatılmalı, orta sağda da Furkan veya Doğan’ın  oynatılması iyi olacaktır. Böylelikle Başakşehir ve Demirspor gibi güçlü takımlara karşı dirençli orta alan kurulmuş olacaktır. Ancak takımda iyi orta alan oyuncu sayımızın çokluğu nedeniyle takım kurgusunda değişim yapılması gerektiği kanısındayım.

Artık savunmayı dört oyuncudan oluşturmalı ( soldan sağa doğru Toşca- Dijilobodji- Coulker- Ertuğrul veya Olkowski), bunların önüne iyi savunma yapan Vetrih ve Merkel ( veya Doğan ve Recep de olabilir) yerleştirilmeli, bunların önüne de soldan sağa doğru Mendyl- Furkan veya Maxim- Kıtsıou yerleştirilmeli, ileride de tek forvet olarak Muhammed veya Figueiredo’dan biri oynatılmalıdır. Bu kurgu güçlü takımlara karşı başarılı olur kanısındayım. Daha zayıf takımlara karşı oynarken savunma önü oyunculardan birisi oynatılmayıp ileride iki forvetle de oynatılırsa da etkili olacağımız kanısındayım.  Sonuç olarak bizden güçlü Başakşehir karşısında kurgumuza aykırı olarak baskın oynamaya çalıştık ve yenildik. Oysa iyi savunma yaparak kontra deneyerek en azında yenilmeden dönebilirdik. Bu arada elimizdeki iyi kontra oyuncularımızdan olan Dicko’nun gönderilmesini yanlış buluyorum, rakip savunmayı dağıtan ve yıpratan birini getirmeden Dicko’nun gönderilmesi yanlıştı. Takımda tutulsaydı Başakşehir karşılaşmasında Muhammed’in yanında çok yararlı olurdu.

Başakşehir karşılaşmasından çıkarılması gereken; gücümüzü bilerek açılmadan, iyi savunma yaparak kontra ataklarla gol arayarak oynamalıyız. Çıkarılacak kadro önerim ise; savunmada soldan sağa doğru Tosca-Dijilobodji-Coulker veya Ertuğrul- Olkowski, savunma önünde Vetrih ve Merkel, orta alanda soldan sağa doğru Mendyl- Furkan veya Maxim- Kıtsıou , ileride de Muhammed veya hazır olursa Figueiredo biçiminde olacaktır.

Teknik ekibe ve oyunculara Demirspor karşısında başarılar diliyorum.     

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum