1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Değişikliği kabul edemeyiz
Değişikliği kabul edemeyiz

Değişikliği kabul edemeyiz

İnşaat Mühendisleri Odası’na bağlı şubeler ortak bir açıklama yaparak, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği kanununun değiştirilmek istenmesine tepki gösterdi.

A+A-

 İMO Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “İnşaat Mühendisleri Odasına bağlı Şubeler olarak, katılımcılığımızı yok sayarak birliğimizi bozan, örgütlü gücümüzü yok etmeyi hedefleyen ve görüşlerimizi içermeyen hiçbir değişikliği kabul etmemiz mümkün değildir” dedi. 

BASINDAN ÖĞRENDİK

Şubelerin ortak açıklamasını kamuoyu ile paylaşan Çeliktürk, şöyle devam etti: “Son günlerde yine 6235 sayılı TMMOB Kanunu`nun değiştirilmesi konusu kamuoyunun gündemine getirildi. Son 15 yıldır neredeyse her sene gündeme gelen ve meslek odalarımızın birçok yetkisini elinden almayı amaçlayan, özerk ve kurumsal yapısını daraltmaya çalışan bu tarz değişiklik çabalarının hem mesleğimize hem de ülkemize hiçbir şey kazandırmadığı açıktır. Söz konusu Kanun kapsamında yapılması düşünülen değişiklikleri bizler de bütün kamuoyu gibi yazılı ve görsel basından öğrenmiş bulunmaktayız. Dolayısıyla kamuoyunda dolaşan taslağın gerçek olup olmadığı dahi tarafımızca bilinmemektedir" dedi. 

CEVAP VERMEMESİ DEĞİL…

Üzülerek belirtmek isteriz ki söz konusu Kanun değişikliğinin gündeme getirilmesinin nedeni; Kanunumuzun ihtiyaca cevap verememesi değil, bir meslek odasının yaptığı eleştiriler olarak gösterilmiştir. Oda ve şubelerimiz arasında kurulan ilişkiler ve yapılan çalışmalar; Anayasa, yasa, yönetmeliklerimiz ve Genel Kurul kararları çerçevesinde yürütülmektedir. Kaldı ki mesleğimiz ve odamızın işleyişi kapsamında yapılması gereken değişiklikler, dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan yetkili organlarımız tarafından yapılmalıdır. Eleştiri yapmak demokratik işleyişin temel ilkesidir. Önemli bir mesleğin temsilcileri olarak ülkemizi yönetenlerin ismine ve niteliğine bakmıyoruz. Her dönemde bilim, teknik ve mühendislik ölçüsündeki görüşlerimizi eleştirel bir dille ifade etmişizdir. Topluma karşı duyduğumuz temel sorumluluklarımız bu anlayışın sürdürülmesini her zaman zorunlu kılmıştır. İnşaat Mühendisleri Odasına bağlı Şubeler olarak, katılımcılığımızı yok sayarak birliğimizi bozan, örgütlü gücümüzü yok etmeyi hedefleyen ve görüşlerimizi içermeyen hiçbir değişikliği kabul etmemiz mümkün değildir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum