1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dayanışma ruhuyla çalıştık
Dayanışma ruhuyla çalıştık

Dayanışma ruhuyla çalıştık

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Pandemiden sonra kurulan dünyada da çevre projeleri çok daha önemli hale gelecek” dedi.

A+A-

  Pandemi sürecinde belediyelerin valilikler ile büyük bir dayanışma ruhuyla çok ciddi şekilde çalıştıklarını belirten Başkan Şahin, “Bundan sonraki süreçte yeni normalin gerektirdiği çalışmaları sürdürülebilir şekilde eğitmek ve denetlemek zorundayız” ifadelerini kullandı. Şahin ayrıca sıfır atıktan yeşil ekonomiye varana kadar birçok konuda açıklamada bulundu. 

AKILLI KENT ÇOK ÖNEMLİ

Akıllı kent uygulamaları hakkında Şahin, “Akıllı kent uygulaması artık bütün dünyanın konuştuğu en önemli başlık. Bana ‘Akıllı kent ne demek oluyor?’ diye sorduklarında her zaman ‘Bir sorununuzu teknolojik altyapıyla çözebiliyorsanız şehri akıllandırmışsınızdır’ dedim. Akıllı kentin altyapısına bakınca akıllı ulaşım, akıllı eğitim, akıllı sağlık, akıllı güvenlik, akıllı gıda, akıllı tarım ve akıllı yönetişim var. Bunların her biri önemli başlıklar. Dolayısıyla her bir başlık üzerinde şehrinizin yaşam kalitesini, vatandaş memnuniyetini arttırıyorsanız ve teknolojiyi artık vatandaş odaklı sorun çözme kapasitesi olarak kullanabiliyorsanız şehriniz akıllı demektir” ifadelerini kullandı. 

YOĞUN ÇALIŞTIK

Belediyelerin korona virüsle mücadelede çok yoğun çalıştığına dikkat çeken Şahin, “Belediye başkanlarımız olağanüstü derecede alan içindelerdi. Bütün dünya küresel bir sorun ile karşı karşıya. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde önce bilim kurulunu oluşturulduk. Bakanlıklarımız genelgeleri çok hızlı bir şekilde gönderdi. Fakat en önemli şey çıkan genelgelerin ete kemiğe bürünmesiydi. Valiliklerimiz ile koordinasyonu büyük bir dayanışma ruhuyla bu alanda en az zarar ile çıkmak için yoğun bir şekilde çalıştık. Dezenfektesinden maske üretimine. Bizde Gaziantep’te çok özel çalışmalar yaptık. Geldiğimiz noktada belediyeler gerçekten çok yoğun çalıştılar. Bir taraftan gelirler azaldı. Diğer taraftan giderler arttı ama ‘vatandaşımızın sağlığı söz konusuysa bunların hiç birisi önemli değil’ anlayışıyla çalışmalarına devam ettiler. Etmeye devam ediyorlar. Bu sebepten bütün belediye başkanlarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

GAZİANTEP MUTFAĞI ÖNEMLİ

“Bundan sonraki süreçte yeni normalin gerektirdiği çalışmaları sürdürülebilir şekilde eğitmek ve denetlemek zorundayız” 

Gaziantep mutfağının pandemi sonrasına hazırlanması konusunda ise TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şunları söyledi:  “Biz ramazanda bunu hemen fark ettik. Çünkü lezzetin başkenti olma iddiamız var, ki öyleyiz. Bir taraftan da sağlıklı lezzetin başkenti olmak. Çünkü artık pandemiyle birlikte insanlar lezzetin yanında hijyene çok daha önem vermeye başladılar. Yemek yenilen ortamın çok daha güvenilir olmasına dikkat etmeye başladılar. Biz bunu görür görmez bir sertifika programına geçtik. Her yer fıstık gibi her şey fıstık gibi restoranlarımızı pandemiyle birlikte dikkat etmesi gereken hususlar olan dezenfekte, temizlik ile beraberinde kişilerin müşteriye hizmetinde dikkat etmesi gereken hususlar, tek kullanımlıklara geçmek, menüyü kaldırarak QR kod sistemine geçerek parmak ile dolaşılan bütün sistemi kaldırdık. Mutfak Sanatları Merkezinde özel bir çalışma yaparak ilk sertifika programını biz aldık. Sonra 100’ yakın restoranımız bunu almak için başvurdu. Önce eğitildiler sonra denetlendiler. Bunu hak edenlerin yanlarına tek tek giderek ‘Her yer fıstık gibi her şey fıstık gibi’ sertifika programını verdim. Bundan sonraki süreçte yeni normalin gerektirdiği çalışmaları sürdürülebilir şekilde eğitmek ve denetlemek zorundayız.” İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum