DAYAN 27

DAYAN 27

*Uçak firmaları Gaziantep havalimanına gelen herkesi holding sahibi zannediyor herhalde

A+A-

*Hem turizme yönelik, hem gastronomiye yönelik fiyatların artması, hem de uçak gidiş geliş fiyatlarının İstanbul'dan çok yüksek olması, gastronomi turizmini çok ciddi etkiliyor

*Pahalılığın gerekçesi fırsatçılık. Fırsatçılık Gaziantep kültürüne, yaşamına yakışmayan bir durum. Fiyat artışlarının bir şekilde kontrol edilmesi gerekiyor.

*Hava limanı müdürü enerjisini sadece işine vermedi şu anda Gaziantep Terminali çok kötü durumda ama sayın müdür bunları düzelteceğine başka işlerle uğraşıyor.

DAYAN 27

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, kentin ve kentlinin sorunlarıyla ilgili Gazetemize açıklamalarda bulundu. Taşdoğan, dövizdeki artış nedeniyle siyah beyaz çıkmaya başlayan Gazetelerden, havalimanındaki sıkıntılara, şehrin pahalılığından, eğitime pek çok konuda yine dobra açıklamalarda bulundu.

Yerel basının zor durumda olduğunu bildiklerini ve meclis açıldığında bunu gündeme getireceklerini söyleyen Taşdoğan, Gaziantep 27 Gazetesi'nin siyah beyaz çıkarak Türkiye'de öncü olduğunu dile getirdi. Taşdoğan, "Siyah beyaz gazete çıkartmak zorunda kalıyorsunuz ‘ Dayan 27’ diyorum" şeklinde konuştu. 

SORUNLARIN FARKINDAYIZ

Basının sorunlarının gün geçtikçe büyüdüğünü dile getiren Taşdoğan, "Bu sadece gazete kağıtlarına yapılan fiyat zamlarıyla ilgili değil, kağıt be kalıp zamları, boya masrafı, matbaa masrafıyla ilgili değil, bunun dışında yerel basının dünya kadar sorunu var. Bu sorunların farkındayız. Bunlarla ilgili de mecliste taşınması gereken birtakım şeyler olduğunu düşünüyoruz. Meclis açılınca birtakım sorunları özellikle yerel basının sorunlarını meclise taşıyacağız. Çünkü sorun bizim sorunumuz. Devlet yönetimin ve siyasetin olmazsa olması basın yayın. Basın yayın ilke ve ahlakına uyan yerel gazetecilerin bir şekilde sorunlarını gidermek gerektiği kanaatindeyim. Bununla ilgili üzerimize düşeni yaptığımızı ve yapacağımızı zaman ilerledikçe göreceksiniz" diye konuştu.

GAZİANTEP'İN EN GÜR SESİ

Gaziantep 27 Gazetesi'nin Gaziantep'in sesi olduğunu söyleyen Taşdoğan şunları dile getirdi:"Gaziantep'in en gür sesi. Gaziantep'in en çok okunan gazetesi olduğunu düşünüyorum. Gaziantep 27'de haberiniz çıktığı zaman geri dönüşümü en yüksek gazetelerimizden biri. Gaziantep'te sorunlarımızı cesurca dillendiren, sorunları anlatan güçlü ve cesur bir gazete. Başka gazetelerimizde var onlarda benzer problemleri yaşıyorlar ama Gaziantep 27 daha çok Gazianteple özdeşleşmiş bir gazete, bu nedenle bu sıkıntılı krizi aşacağını düşünüyorum. İnşallah yetenekli idarecileri sayesinde atlatır. Diğer gazetelerde benzer sıkıntılar içerisindeler sadece Gaziantep 27'nin değil bütün mahalli gazetelerin sorunu ama Gaziantep 27 siyah beyaz çıkarak dikkati çekti, dikkatimizi o tarafa verdi. Bu nedenle öncü oldu. Ulusal basındada öncü olduğunu düşünüyorum. Bir çeşit protest tavırla davranarak öncü olduğunu düşünüyorum. Gaziantep'te bu sorun konuşuluyor, biliniyor. İnşallah yakında bu durgunlukta atlatılır."

HAVALİMANI MÜDÜRÜ ENERJİSİNİ İŞİNE VERMELİ

Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'nin geçtiğimiz haftaki Haftaya Bakış Köşesi'nde gündeme getirdiği Gaziantep Havalimanıyla ilgili hoş olmayan görüntüler vekillerinden de gündeminde.  MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Gaziantep havalimanında uluslararası havalimanı olmaya yakışmayan görüntüler olduğunu belirterek havalimanı müdürüne seslendi. Taşdoğan, "Yolcular üstüste, kapılar istif şeklinde, apronda görevli olmayanlarında dolaştığı bir apron var. Ve hizmet kalitesi, güvenlik kalitesi açısından da birtakım dikkat edilmesi gereken problemleri mevcut. Özellikle Gaziantep havalimanı müdürüne bunlara dikkat etmesini ve enerjisini bu işlere vermesini öneriyor, bu enerjiyi başka işlere vermemesini tavsiye ediyorum" 

BİLET SATANLAR HERKESİ HOLDİNG SAHİBİ SANIYOR

Taşdoğan, kente bir başka önemli gündemin ise havalimanı olduğunu,herkesin uçak bilet fiyatlarının yüksekliğinden muzdarip olduğunu belirterek şöyle konuştu:"Uçak biletleri çok yüksek fiyatta, fahiş fiyatta. Gaziantep'in yetkili kurum ve kuruluşları, hatta bizde birtakım yerleri aradık filo artırımıyla beraber Gaziantep'te ek uçak seferleri konulacağı söylendi. Buna rağmen Gaziantep'te uçak biletleri gerçekten çok pahalı. Gaziantep havalimanına gelenleri, herkesi holding sahibi zannediyor herhalde bilet satanlar. Gaziantep'e iş ve ticaret için gelen tacirlerimizin çoğunun memuru, müdürü geliyor veya büyümek isteyen esnaf İstanbul'dan alışverişe geliyor Veyahutta günü birlik turistler geliyor."

GASTRONOMİ TURİZMİ DÜŞMEKTE

Turizm için dünya kadar yatırım yaparken, aşırı fiyat artışlarının turizmi olumsuz etkilemeye başladığını belirten Taşdoğan, "Hem turizme yönelik, hem gastronomiye yönelik fiyatların artması, hem de yol uçak gidiş geliş fiyatlarının İstanbul'dan çok yüksek olması, günü birlik gastronomi turizmini çok ciddi etkilemekte. Gastronomi turizmi çok düşmekte. Bir günlük gelip burada harcama yapıp giden insanlar vardı, çok sayıda insan vardı. Bugünlerde o sayı gittikçe azaldı"dedi.

PAHALILIĞIN GEREKÇESİ FIRSATÇILIK

Gaziantep'in pahalı bir şehir olduğunu, bir çok yere göre özellikle gıda ve kira fiyatlarının oldukça yüksek hale geldiğini anlatan Taşdoğan, "Bu pahalılığın gerekçesi fırsatçılık. Fırsatçılık Gaziantep'e yakışmayan bir durum. Gaziantep kültürüne, yaşamına yakışmayan bir durum. Fiyat artışlarının bir şekilde kontrol edilmesi özellikle gıda sektöründeki fiyat artışlarının bir şekilde kontrol edilmesi gerekiyor. Çoğu dövizle alakası olmayan zamlar. Zaten bu piyasadaki zamların birçoğunun dövizle alakası yok. Dövizdeki dalgalanma suni bir dalgalanma. Ülkemize karşı açılmış bir savaşın neticesinde böyle bir dalgalanma var" dedi.

ZABITAYA GÖREV DÜŞÜYOR

Fiyat artışlarına bakıldığında, dövizdeki orandan fazla arttığını belirten Taşdoğan, "Eskiden pahalı bir şehir değildik, şimdi pahalı şehir olduk. Ankara'da da fiyat yükselmesi, artması var ama Gaziantep'teki oran daha yüksek. Gazantep'te fiyatlar daha yükseldi. En fazla atış gıda ve konutta. Komşu illerimizden pahalıyız. Ankara ve İstanbul'a yetiştik, hatta geçtiğimiz konular da var. Denetim konusunda zabıtaya görev düşüyor" dedi.

GAZİANTEP'E YAKIŞMIYOR

Taşdoğan, uçak bilet fiyatı artışlarının yanısıra havalimanında Gaziantep'e yakışmayan görüntüler olduğunu öne süren Taşdoğan, "Havaalanı kapasitesinin genişletilmesi için temel atma törenleri yapıldı, körük artırımına gidiliyor. Havaalanı yenilenecek ama onun için bir süreç gerekiyor. Bunun yanında Gaziantep uluslararası bir havalimanı. Ancak uluslararası havalimanı olmaya yakışmayan görüntüler Gaziantep havalimannda mevcut. Yolcular üstüste, kapılar istif şeklinde, apronda görevli olmayanlarında dolaştığı bir apron var. Ve hizmet kalitesi, güvenlik kalitesi açısından da birtakım dikkat edilmesi gereken problemleri mevcut" diye konuştu.

MÜDÜRE TAVSİYE EDİYORUM

Gaziantep havalimanının başta yer hizmetleri olmak üzere yetkililerin biraz daha dikkat etmesi gerektiğini dile getiren Taşdoğan, "Yetkililerin enerjilerini buraya vermesi gerekiyor. Yok şu sendikalı, yok bu sendikalı. Yok şu memur şunu yaptı, bu memur bunu yaptı gibi küçük işlerden çok hizmete yönelik işlerde yetkililerin enerji vermesi gerekiyor. İdarecilerine özellikle, Gaziantep havalimanı müdürüne bunlara dikkat etmesini, enerjisini sadece bu işlere vermesini tavsiye ediyorum. Başka işlerle uğraşmasın, sadece asli görevini yapsın” dedi.

AKADEMİK BAŞARIDA GERİDEYİZ

Eğitim öğretim camiasına yeni eğitim öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını dileyen Taşdoğan, yeni bir eğitim öğretim yılınının yine bir sürü sorunlarla açılacağını söyledi. Taşdoğan, "Gaziantep eğitim öğretimde sorunları olan bir şehir. Biz eğitim öğretimde akademik başarıda gerideyiz. Akademik başarımızın artacağı bir yıl olmasını diliyor ve umut ediyorum. Akademik başarıyı sadece sınıfa ve derslik sayısına indirmenin doğru olmadığını, bunun bir mantalite olduğunu düşünüyorum. Yeni bakanla birlikte eğitim öğretim hayatına bakışımızın değişeceğine inanıyorum. Bu nedenle yeni yılın daha hayırlı geçeceğine, daha verimli geçeceğine inanıyorum" diye konuştu.

BU BAŞKA ŞEHİRDE YOK

Gaziantep'in bir konuda çok şanslı olduğunu, kentin sorunlarıyla ilgili iktidarı, muhalefeti birlikte oturup çözüm yolları arayabildiğini dile getiren Taşdoğan şunları anlattı:"Gaziantep'in sorunlarını hep beraber birbirimizle konuşabiliyoruz. Diyaloglu bir ortamımız var. Başka illerde böyle bir şey yok. Bu bir kültür meselesi. Gaziantep'te bu kültür var. Diğer iller nasıl biraraya gelip oturduğumuza şaşırıyor. Hatta kendi parti içinde bile uyumlu değiller. Gaziantep'in sorunu hepimizin sorunu. Onun için hepimiz konuşmalıyız ve konuşuyoruz. Bu anlamda Gaziantep'in şanslı olduğunu düşünüyorum. Neticede Gaziantep'e hizmet etmek için bu yollara düştük ve hizmet edeceğiz inşallah" şeklinde konuştu.Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.