1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dar gelirli kadınlara el uzatıldı
Dar gelirli kadınlara el uzatıldı

Dar gelirli kadınlara el uzatıldı

Türkiye ayakkabı tabanı pazarının önde gelen şirketi Ziylan Taban Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2003 yılından beri,

A+A-

mikro kredi faaliyetlerini sürdüren Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ile dar gelirli kadınlara destek olmak amacıyla önemli bir iş birliğine imza attı. Dar gelirli kadınların arasındaki mikro girişimcilerin sayısını artırmak amacıyla yapılan iş birliği ile Gaziantep’te merhum iş adamı Hacı Ahmet Ziylan’ın adına hayata geçirilen Ahmet Ziylan Şahinbey Mikrofinans Şubesi açılışı yapıldı. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı  bugüne kadar Gaziantep ilinde bugüne kadar 5 BİN 402 dar gelirli kadına mikro kredi desteği sağladı. Ayrıca 53.529.176 TL mikro kredi verilirken, vadesi gelen mikro kredilerde geri dönüş oranı yüzde 100’e ulaştı.

Merhum Hacı Ahmet Ziylan’ın vefatının birinci yıl dönümünde gerçekleşen Ahmet Ziylan Gaziantep/ Şahinbey Mikrofinans Şubesi açılış töreninde mikro kredi alan mikro girişimci kadınlara çekleri takdim edildi. Tören Ziylan Gayrimenkul A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yanı sıra, Önceki dönem İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül’ün katılımı ile gerçekleşti. 

MADDE MANEVİ DESTEK

“Yoksulluğun olmadığı bir Gaziantep” idealine katkı sağlamayı amaçladıklarını aktaran Ziylan Gayrimenkul A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi: “Dar gelirli insanların bir başkasına avuç açmadan kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına mikro kredi vasıtasıyla destek vermek üzere, aile büyüğümüz rahmetli “Ahmet Ziylan” adına Şahinbey ilçemizde bir mikrofinans şubesi kurulmasına maddi ve manevi destek veriyoruz” dedi. 

DAR GELİRLİ GRUPLAR ÖN PLANDA

Önceki dönem İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da “Türkiye’de makro-ekonomik değişkenler, işsizlik ve yoksulluğun ortadan kaldırılması için tek başına yeterli değildir. Bu bakımdan, mikro tedbirler de alınmasında fayda vardır. Bu vesileyle, mikro kredi alarak, sorunsuz bir şekilde ödemiş, hatta bazıları vergi ödemeye başlayarak yoksulluk sınırının üzerine çıkmış çok değerli mikrogirişimci kadınlarımızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.  Türkiye’de yoksulluğun azaltılması ile ilgili bir paradigma değişikliğine gidilmesi gerektiğini vurgulayan TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül; “Ülkemizin geleceğinin daha parlak olması, yoksulluğun azaltılmasından geçmektedir.  Hibe şeklindeki yardımların dar gelirli gruplara ihtiyaçları dâhilinde istisnai şekilde verilmesi gerekmektedir” diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.