1. WEB TV

  2. HABER

  3. Dağ Kızağı tam size göre

Dağ Kızağı tam size göre

Şahinbey Belediyesi tarafından Şahinbey Parkı içerisinde yapılan Dağ Kızağı, Ankara Göksu Parkı’nın ardından Türkiye’de faaliyete giren ikinci dağ kızağı olma özelliği taşıyor.

Parkta 20 adet ikişer kişilik kızak bulunurken, rayların toplam uzunluğu ise 470 m. Her türlü güvenlik önlemlerinin alındığı dağ kızağı ziyaretçi akınına uğruyor.

Eğlenceye ve heyecana düşkün olanların uğrak yeri haline gelen dağ kızağının bilinmeyen özelliklerini siz okurlarımız için derledik… İşte o detaylar…

KIZAKLAR İKİŞER KİŞİLİK

Kızakların her biri ikişer kişilik olup, her iki tarafında etkili fren kolları yerleştirilmiş. Bu kollar arkada oturan kişi tarafından kontrol edilecek şekilde. Kızak yolcuları ön tarafta bir kalça kemeri, arka tarafta ise üç noktalı bir kemer ile oturaklara bağlanmakta. Önde oturan kişi oturağının önünde yer alan bir çift kola tutunacak, karoseri içine ve dışına yerleştirilen tamponlar çarpma enerjisinin büyük bir bölümünü emerek güvenliği sağlamakta.

RAYLAR 6 ÇELİK BORUDAN OLUŞUYOR

Seyir rayı toplam 6 asil çelik borudan oluşmuş ve her 1,50 metrede bir taşıyıcı çelik levhaya kaynak edilmiş. Bu şekilde boruların tam olarak paralel olduğu sağlam ve taşıma kapasitesi yüksek bir oluşum elde edilmiş. Dışta yer alan 85 mm çapa ve 4 mm et kalınlığına sahip iki boru, kızaklardaki taşıyıcı tekerler için esas temas yüzeyini teşkil etmekte.

Ortalama 6 m. uzunluğundaki pist elemanları geçme bağlantılarla birbirlerine bağlanmış durumda. İç tarafta yer alan büşonlar sayesinde her hangi bir riske maruz kalmadan geçme bağlantılar üzerinden seyredilmesi mümkün. Boruların her iki ucuna kaynak edilmiş uzun deliklere sahip ek parçalar birbirlerine vidalanmış ve bu şekilde bir taraftan geçme bağlantıların çözülmesi güvenilir bir şekilde engellenirken aynı zamanda bağlantıda meydana gelen ısıl genleşmeler dengelenmiş.

Kızak ağırlığı dört lastik teker sayesinde dış borulara aktarılacak, ön iki teker dikey ve yatay hareket edebilecek şekilde askılanmış. Islaklık ve nem durumunda tekerlerle boru arasında bir kayma yüzeyi oluşmaması için, eğimin %15'ten fazla olması halinde, tekerlerin temas ettiği bölgelerde borular bir kayma önleyici boya ile boyanmış.

TEHLİKEYE GEÇİT YOK

Kızakların pistte güvenli bir şekilde hareket etmelerini sağlamak için dört plastik kızak pabucu, orta kılavuz borularını alttan ve üstten kavrıyor. 

Fren kolları, yağmur, kar ve don ikliminde bile tehlikesiz bir şekilde işletilmesi için, arkaya doğru çekildiğinde, dört lastik takoz üstten aşağı doğru orta borulara baskı uyguladığında kızak pist borularının üzerinden kalkıyor ve alt kılavuz pabuçlar alttan orta kılavuz veya fren borularına baskı uyguluyor. Fren kolları çalıştırılmadığında, boş bir kızağın kendiliğinden durmasını sağlamak için fren pabuçları yay kuvveti ile fren borularına bastırması sağlanmış.

GÜVENLİK ÜST SEVİYEDE

Pist sonuna tesis edilecek bir frenleme bandı ile frenlenmeyen bir kızağın hızı azaltılabiliyor. Böylelikle muhtemel bir çarpma anında meydana gelen kuvvetler indirgeniyor. Kullanıcısı tarafından öngörüldüğü şekilde frenlenen kızaklar, frenleme bandının sevk hızını yavaşlatabiliyor ve bu şekilde kızak kullanıcısı sorunsuz bir şekilde kızaktan inebiliyor.

İzlenme: 1443

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar