1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cumhuriyetin fabrika ayarlarına dönmeliyiz
Cumhuriyetin fabrika ayarlarına dönmeliyiz

Cumhuriyetin fabrika ayarlarına dönmeliyiz

Gaziantep Kulübü’nün özel davetlisi olarak Gaziantep’e gelen Onur Öymen, “Türk Dış Politikasının Dünü ve Bugünü” konulu söyleşiye katıldı.

A+A-

 Cumhuriyetin fabrika ayarlarına dönmemiz gerektiğini belirten Öymen, "Komşularımızla iyi ilişkiler kurmalı, asla iç çatışmalarına karışmamalıyız. PYD hala Suriye’nin çok önemli bölgelerini kontrol altında tutuyor. Amerika ile anlaşmak, Suriye yönetimi ile diyalog kurmak zorundayız.  Demokrasi yoluyla bölgeye barış geleceğini anlatmalıyız. Diplomasiyi çok iyi kullanmamız gerekiyor" dedi.

KÖKLERİMİZ GAZİANTEP'E DAYANIYOR

Gaziantep Kulübü’nün rutin olarak düzenlediği Alleben Toplantıları'nın bu ay ki konuğu emekli büyükelçi, 22. ve 23. Dönem milletvekili Onur Öymen'di. Söyleşisine, “Kesin bir kayıta ulaşamamış  olmakla birlikte aile köklerimizin Gaziantep’e dayandığı söylenmektedir. Bu nedenle ben de hemşeriniz sayılabilirim, burada bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum ” diyerek başlayan Öymen,  “Kimse Türkiye’yi küçümsemeye kalkmasın , biz İstanbul’u fethettikten 35-40 yıl sonra Amerika keşfedilmiştir. Türkiye Avrupa’nın toprakları en geniş ve Almanya’dan sonra nüfusu en kalabalık ülkesidir. 1.Dünya savaşı sırasında bugünün Amerikası neyse İngiltere o idi. Dolayısıyla biz Çanakkale’de o zaman ki Dünya’nın süper gücünü , en güçlü donanmasını yendik. ”

PROBLEMLERİN ANA KAYNAĞI İSRAİL

Bugün bu coğrafyadaki yaşanan problemlerin ana kaynağının Filistin meselesi olduğunu belirten Öymen, "Yaşananların tamamı İsrail’in güvenliğini sağlamak üzere yapılan planların sonucudur. Bu konudaki sıkıntı kaynaklarından biri İran. İran İsrail'e karşı olan Hizbullah'ı ve Hamas'ı destekliyor, silahlandırıyor. Buna karşılık İsrail , İran'a bir şey yapamıyorlar. Nedeni ise İran coğrafi olarak İsrail'e çok uzak, ayrıca nükleer tesisleri dağılmış durumda. Bu nedenle İran'a karşı Irak'ın kuzeyinde bir bağımsız Kürt devleti kurdurmak istemekte,  yani bu bölge ikinci İsrail gibi olacak. ABD' de hem İran'ı kontrol altında tutmak, hem de bölge petrollerini kontrol etmek için bunu istemektedir. Ama bu plan bugüne ait bir plan değildir, İngiliz belgelerinden açıkça görülmektedir ki bu plan 1. Dünya savaşına kadar dayanır.” diye konuştu.

SAVAŞ BİR CİNAYETTİR

Bugün dünyada demokrasinin tek ulaşamadığı bölgenin Ortadoğu olduğunu anlatan Öymen, "Halkı Müslüman olan ülkelerde laiklik yoksa demokrasi olmaz, olması da mümkün değildir. Atatürk’ün cumhuriyet döneminde izlediği dış politikanın ana unsurlarını hatırlamakta fayda var. Yurtta Sulh Cihanda Sulh. Ülke savunması için yapılmadıkça savaş bir cinayettir. Dış Politikanın esas amacı tam bağımsızlıktır. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım" dedi.

LOZAN BİR DİPLOMASİ ZAFERİ

Cumhuriyetin fabrika ayarlarına dönmemiz gerektiğini söyleyen Öymen," Komşularımızla iyi ilişkiler kuracak ama asla iç çatışmalarına karışmayacaksınız. PYD hala Suriye’nin petrol ve enerji açısından çok önemli bölgelerini kontrol altında tutuyor. Dolayısıyla Amerika ile anlaşmak ,Suriye yönetimi ile diyalog kurmak zorundayız. Türkiye’nin ancak demokrasi yoluyla bölgeye barış geleceğini anlatması yani diplomasiyi çok iyi kullanması gerekiyor. Kim ne derse desin Lozan bir diplomasi zaferidir. Apo’nun o dönemde Suriye’den çıkarılması ve sonrasında Türkiye’ye getirilmesi diplomasi zaferidir. Türkiye dış politika konusunda sanıldığının aksine çok güçlü durumdadır , bunun tek nedeni elindeki dosyaların çok sağlam ve haklı olmasıdır. Uygulanacak doğru diplomasi ile bir çok konuyu silahsız çözebiliriz.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.