1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cumhuriyetimize sahip çıkın
Cumhuriyetimize sahip çıkın

Cumhuriyetimize sahip çıkın

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıldönümü pandemi nedeniyle sınırlı katılımla kutlanacak.

A+A-

Gaziantep Valiliği tüm halkı 28 Ekim günü balkona davet etti. Valilik, "Balkonlarımızı bayraklarla donatalım ve saat 18: 00'da Istiklal Marşımızı okuyalım" dedi. 

Gün ile ilgili verilen mesajlarda "Bu tarihi günün, bizi biz yapan ortak değerlerimiz etrafında kenetlenme günü olduğunu unutmayalım. Türk milletinin yeniden doğuşu ile kurulan Cumhuriyetin 97.yılını kutlamanın onur ve gururunu yaşamaktayız" görüşüne yer verildi.

TAŞDOĞAN: ATATÜRK'ÜN YOLUNDAYIZ

MHP Milletvekili Muhittin Taşdoğan, "Tarihin en çetin, en ulvi, en kıymetli sayfalarını karıştırdığınız vakit önünüze Türk tarihi çıkacaktır. İnsanlığı hangi cihetinden ele alıp incelemek isterseniz isteyin karşınıza yine aziz ecdadımızın mukaddes emanetleri çıkacaktır. Bilimde, sanatta, adalette, devlet yönetmede, mimaride… Batı’nın kendini ispat ve sömürgelerini tahakküm altına alma gayesi ile yazdığı tarih sayfalarını kastetmiyorum elbette… Orta Asya’dan başlayıp günümüze dek şanla, şerefle elimizde taşıdığımız bayrak; yine sonsuza dek şan ve şerefle taşınacak; mazlum milletlerin sesi ve umudu olmaya devam edecektir. İşte gerçek dünya tarihi bu son cümle içinde şekillenmiş, yazılmıştır; yazılmaya devam edecektir. Asıl savaşın bilim ve teknikte, cehaleti alt etmede, her manasıyla çağdaş düzeyi yakalamada olduğunu belirten Gazi Mustafa Kemal Atatürk yeni yönetim biçimimizle bizlere hedefi aşikâr etmiştir. Onun emanetine sahip çıkmak boynumuzun borcudur. "

ERDOĞAN:EN BÜYÜK ZAFER

AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan "Türkiye Cumhuriyeti'nin, asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesi olan Cumhuriyet, 29 Ekim 1923'te bir kez daha tüm dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan etmiştir.  İstiklal harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı dün olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır.  . Bugün, dünyadaki tüm mazlum ve mağdurların umut kapısı Türkiye'dir. Farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, köklü bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçısı olan milletimiz, birbirine sımsıkı kenetlenerek yarınlarını en güzel şekilde inşa edecektir. "

BAKBAK: GURURLA KUTLUYORUZ

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak “Dünyanın en gözde coğrafyasını bizlere yurt bırakan aziz şehitlerimizi cumhuriyetin ilanının 97’nci yıl dönümünde bir kez daha rahmetle anıyor, milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyorum” dedi.Türk milletinin hiçbir zaman esarete boyun eğmediğini hatırlatan AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, mesajında şunları kaydetti: “Türk milleti istiklal ve istikbaline göz dikenlere karşı hiçbir zaman bağımsızlığından ve onurundan taviz vermemiştir. İstiklal Harbi’mizi zafere taşıyan, cumhuriyetimize hayat veren ruh dün olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. AK Parti hükümetlerimizin 18 yıldır demokrasiden özgürlüklere, eğitimden sağlığa, savunma sanayiden enerjiye, ekonomiden ticarete, güvenlikten dış politikaya tüm alanlarda hayata geçirdiği reformlar bu iradenin ispatıdır."

YILMAZKAYA: EN BÜYÜK BAYRAM! 

“Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin fertleri olarak cumhuriyeti ve kazanımlarını korumak en asli görevimizdir” diyen CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı.  Yılmazkaya mesajında, “Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşamakta olduğumuz bu günlerde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, ülkemizin gelişmesinde ve milletimizin çağdaşlaşmasında emeği geçen insanlarımıza şükranlarımı sunar, aziz vatan toprağı uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

KAPLAN: ÇOK ÇALIŞMALIYIZ

 Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan,  “Kurtuluş Savaşı’nda canları ve kanları pahasına savaşarak adeta bir kahramanlık destanı yazan ve bu toprakları bizlere vatan olarak bırakan atalarımızı şükran ve minnetle anıyoruz. Her türlü yokluğa ve yoksulluğa rağmen Kurtuluş Savaşını kazanan atalarımızın kurduğu Cumhuriyet bugün dünyada söz sahibi bir ülke haline geldi. Türkiye Cumhuriyetini daha da güçlendirerek gelecek nesillere bırakmak için daha çok çalışmalıyız. Toplum olarak birbirimizi daha çok sevmeli ve birlik ve beraberliğimizi daha da kuvvetlendirmeliyiz. Milli mücadele ruhunu yaşatarak Cumhuriyetimizi güçlendirmek zorundayız" dedi. 

KİLECİ: COŞKUYLA KUTLUYORUZ 

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Cumhuriyetimizin kuruluşunun yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.  Kileci, "Cumhuriyetimizin 97. yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Demokrasimizin sembolü ve en önemli teminatı olan Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatma konusundaki azim ve kararlılığımız her geçen gün daha da artmaktadır.  Ülkemiz Cumhuriyet’in çizdiği aydınlık yolda ilerlerken, dışarıda ve içeride birtakım zorluklarla karşılaşmakta, ekonomik ve siyasi sorunlarla sınanmaktadır. Bu şartlar altında, Atatürk’ün işaret ettiği hedeflere ulaşmak için yapılacak yegane şey, zorluklara aldırmadan bu memleket için çalışmak; hiç durmadan bilgi, fikir ve teknoloji üretmektir"” ifadelerini kullandı. 

ÇIKMAZ: EN BÜYÜK KAZANIM

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz, "Milletimizin ortak eseri, bağımsızlığımızın, demokrasimizin ve millet egemenliğinin sembolü olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılını coşku ile kutluyoruz. Türk milleti olarak bugün bu topraklarda hür ve bağımsız şekilde ve huzur içinde yaşıyorsak bunu Cumhuriyete ve Cumhuriyetin kazanımlarına borçluyuz” ifadelerini kullandı. 

ŞİMŞEK: DESTANSI KAHRAMANLIK

Gaziantep OSB Başkanı Cengiz Şimşek, cumhuriyetin ilelebet devam edeceğini vurgulayarak, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, ‘ya istiklal ya ölüm’ parolası ile başlatılan Milli Mücadelemiz, milletimizin her türlü yokluğa rağmen destansı kahramanlığı sonucu zaferle noktalanmış ve milletimizin karakterine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyet kurulmuştur.  Büyük yokluklarla kurulan Cumhuriyetimizin, bugün dünyanın sayılı ekonomileri arasına girmesini, demokrasimizi, huzurumuzu ve kardeşliğimizi Cumhuriyet’in değerlerine ve kazanımlarına borçluyuz. Bu nedenle Ulu Önder Atatürk’ün de dediği gibi, geleceğe güçlü biçimde ulaşabilmek, Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmakla olanaklıdır“ ifadelerini kullandı. 

GTO: CUMHURİYETİN DEĞERLERİNE SARILIN

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetimizin 97’nci yılı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı.  GTO Başkanları " Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmamışlarsa, meydana gelen zaferler devamlı olamaz. Ekonomi demek, her şey demektir, yaşamak için, mutlu olmak için, insan varlığı için ne lazımsa onların hepsi demektir. Ziraat demektir, ticaret demektir, çalışma demektir, her şey demektir’ evet, ekonomi demek her şey demektir. Atalarımızın canları pahasına kurduğu bu Cumhuriyeti yaşatmanın, geçmişimize olan borcu ödemenin tek yolu güçlü bir ekonomi ve güçlü bir Türkiye için ömrümüzü bu uğurda tüketmektir. Yaşasın Cumhuriyet, var olsun Türk milleti” ifadelerini kullandı. 

AHMET KAPLAN: ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Ahmet Kaplan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında, “Cumhuriyeti daha da güçlendirmek ve gelecek nesillere bırakmak için daha çok çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.  GAHİB Başkanı Kaplan, mesajında, "Bundan 97 yıl önce yokluklar ve imkansızlıklar içerisinde kurulan Cumhuriyetimiz bugün dünyanın en büyük ekonomileri içerisinde yer almaktadır. Bunu Cumhuriyetin kazanımlarına borçluyuz. Atalarımızın kanları ve canları pahasına kurarak bizlere emanet ettiği Cumhuriyeti ilelebet yaşatmak her vatandaşın öncelikli görevidir." dedi., 

GTB : "CUMHURİYET, DESTANSI BİR MÜCADELENİN ESERİDİR

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.  GTB başkanları yayımladıkları kutlama mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, yedi düvele karşı kahramanca verilen destansı bir mücadelenin eseri olan Cumhuriyet’in, Türkiye’nin en büyük teminatı olduğunu belirtti.  Kurtuluş mücadelesini zaferle taçlandırarak Cumhuriyete taşıyan ruh ve inancın 97 yıl önce olduğu gibi bugün de tüm canlılığıyla dimdik ayakta durduğunu kaydeden GTB başkanları, mesajda şu görüşlere yer verdi:  “Kurtuluş savaşında küllerinden yeniden doğarak şahlanan necip milletimizin ebedi bir eseri olan Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmak en asli görevimizdir.  Bu uğurda şartlar ne olursa olsun ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinde hak ettiği yere taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin banisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle yad ediyor, 97 yıllık şanlı Cumhuriyet tarihimiz boyunca vatan savunmasında canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun” 

GAGİAD: EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

GAGİAD Başkanı Cihan Koçer ve GAGİAD Kadınlar Kurulu Başkanı Selin Akcan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Koçer ve Akcan, "Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğünü korumak, savunmak, cumhuriyet ışığıyla aydınlanmış bu yolda emin ve güçlü adımlarla ilerlemek, gelecek kuşaklara aydınlık ve çağdaş bir gelecek bırakmaktır. Cumhuriyetimizi bizlere armağan eden Atatürk'e ve atalarımıza olan görevimizi yerine getirebilmemiz, onların bize emanetini korumak ve yaşatmakla mümkün olacaktır." 

YETKİN: BİRLİĞİMİZİ CUMHURİYETE BORÇLUYUZ

Gaziantep Yardım Vakfı Başkanı Ergun Yetkin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.  Başkan Ergun Yetkin mesajında, Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yılını coşku ve sevinçle kutladıklarını belirttikten sonra, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözüne atıfta bulundu. Gaziantep Yardım Vakfı olarak, “Gaziantep’te bilgimiz dahilinde kimse aç uyumasın” prensibi ile hareket ettiklerini hatırlatan Başkan Ergun Yetkin, “Gaziantep Yardım Vakfı olarak, kimsesi olmayan veya muhtaç olan ailelere yardım elini uzatmaya, tıpkı Cumhuriyetimiz gibi onların kimsesi olmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.