1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cumhuriyetimiz 98 Yaşında
Cumhuriyetimiz 98 Yaşında

Cumhuriyetimiz 98 Yaşında

"Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."Mustafa Kemal Atatürk

A+A-

Cumhuriyetimiz tam 98. yaşında.. Türk Milletinin doğulusu, batılısı, kuzeylisi, güneylisi ile tek yürek, tek vücut olmasıyla kazanılan Cumhuriyetimizin 98. yıldönümümüz büyük bir coşkuyla kutlanacak. Atatürk’ün "Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz” sözüyle 29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyete sahip çıkmaya çağırıyoruz… 

EN ÖNEMLİ MİLLİ BAYRAM 

Bu yıl 98. Kuruluş yıldönümünü kutlayacağımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ülkenin en önemli milli bayramı olarak tarihteki yerini aldı. İmzalanan Lozan Barış Antlaşması ile yeni bir devlet doğdu. Bu doğan devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemişti. İkinci dönem Büyük Millet Meclisi 11 Ağustos 1923′te ilk toplantısını yaptı. 13 Ekim 1923′te Ankara Başkent oldu. Atatürk; düşmanın ülkeden atılıp sınırlarımızın belirlenmesinden sonra, çoktan beri tasarladığı cumhuriyetin ilanı üzerinde hazırlıklar yapmaya başladı. 28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya'da yemeğe çağırdı. Onlara, "Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz." dedi. 29 Ekim 1923 günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verildi. Meclis önergeyi kabul etti. Böylece ülkemizde cumhuriyet yönetimi kuruldu. Atatürk kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet'in ilanı yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı.

TÖREN DÜZENLENECEK

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ilk tören bugün 15 temmuz demokrasi meydanı’na çelenk konulmasıyla başlayacak. Ardından Gaziantep Lisesi önünden başlayarak, Yeşilsu Parkı’nda son bulacak Fener alayı yapılacak. Alay saat 21.30’da gerçekleşecek. 

VALİLİKTE TÖREN

29 Ekim Cuma günü ise Valilik makamında tebrikat töreni yapılacak. İstasyon Meydanı’nda Cumhuriyet bayramı kutlama ve geçit töreninin ardından Gaziantep Sanat Merkezi’nde sergi açılışı yapılacak. Kabul töreni ise Teymur otelde gerçekleşecek. Sanatçı Azerin’in ŞKM’deki konseriyle tören sona erecek. 

ÖNEMLİ MESAJLAR

GÜL: GURURLUYUZ

Vali Davut Gül, “Şanlı bir tarihe ve yüksek bir medeniyet birikimine sahip milletimizin özgürlük ve bağımsızlığının sembolü olan Cumhuriyetin 98. yıldönümünü kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, milletimizin azim ve kararlılığı ile vücut bulmuş büyük bir eserdir. Bu eser, sahip olduğu vizyonla daima ileriye bakan, özgüvenini sağlam tutan, heyecan ve şevkle mücadele eden bir milletin bugünkü nesillere en değerli armağanıdır.  Vatan, bayrak ve mukaddesatı uğruna hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan ve her türlü zorluğa göğüs geren Milletimizin kahraman evlatları Malazgirt'ten Çanakkale'ye kadar tarihinin her döneminde asil ve kararlı duruşuyla insanlığa barış, huzur ve umut olmuştur. Irk, din, dil, inanç ve cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşının özgürlüğü ve eşitliği temeline dayanan Cumhuriyet, bizi millet olarak bir arada tutan, toplumsal bütünlüğümüzü ve dayanışmamızı sağlayan, güçlü bir Türkiye ideali etrafında birleştiren ortak ve vazgeçilmez değerimizdir”

ÖZKEÇECİ: HEYECANLIYIZ

AK Parti İl Başkanı M.Eyüp Özkeçeci,Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 19 Mayıs 1919’da başlayan Millî Mücadelemizin, ‘Hâkimiyet, bilâkaydü şart Milletindir. İdare usûlü halkın mukadderatını bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına müstenittir. Türkiye Devletinin şekl-i Hükûmeti, Cumhuriyettir.’ kanun maddesiyle ilan edilen Cumhuriyetimizin 98. yıldönümünü büyük bir gurur, coşku ve heyecanla kutluyoruz. Demokrasinin en gelişmiş şekli olan Cumhuriyet, millî egemenliği, millî iradeyi ve hür seçimi esas kabul eden bir rejim olmakla birlikte fiilen sona ermiş bir devletin, 1923 yılında çekilen onca acı sonucunda; vatan sevgisi ve istiklal aşkıyla giriştiği bağımsızlık mücadelesinin zaferle sonuçlanmasıdır”

BAKBAK: BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ 

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Türk Milleti’nin yedi düvele karşı verdiği bağımsızlık mücadelesini, 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ile taçlandırdığını ifade eden Dr. Bakbak, “değişen ve dönüşen dünyaya uyum sağlamak, asil milletimizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak adına atılmış bu büyük adım, Türkiye Cumhuriyeti’ni bölgesel ve uluslararası arenada model bir ülke haline dönüştürmüştür. Savaşlarla, işgallerle harap edilmiş, ekonomisi ve eğitim sistemi çöküş noktasına getirilmiş bir memleketten genç bir Cumhuriyet çıkaran vatansever ve azimli irade bugün hala yolumuzu aydınlatmaktadır.” diye konuştu.

UZER: EN DEĞERLİ BAYRAM

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle yayınladığı mesajda, başta ekonomi olmak üzere her alanda tam bağımsız Türkiye için Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Milletvekili Uzer, mesajında şunları dile getirdi; “Binlerce yıldır şanlı tarihi ve medeniyetiyle dimdik ayakta duran, sürekli ilerleme ve yenilikten yana olan milletimiz oldukça önemli ve değerli cumhuriyetimizin 98. Yıldönümüne ulaşmanın gurur ve sevincini yaşıyoruz. Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, milletimizin azim ve kararlılığı ile vücut bulmuş büyük bir eserdir. Bu eser, sahip olduğu vizyonla daima ileriye bakan, öz güvenini sağlam tutan, heyecan ve şevkle mücadele eden bir milletin bugünkü nesillere en değerli armağanıdır.  Biz her alanda sahip olduğumuz kazanımları daha ileriye götürmek ve ülkemizi dünyada söz sahibi bir ülke konumuna getirmek için dün olduğu gibi bugün de yine aynı kararlılık ve azimle çalışıyoruz”

KOÇER: DESTAN YAZILDI

AK Parti Milletvekili Nejat Koçer, “Milli Mücadele ile birlikte küllerinden yeniden doğan  milletimiz büyük bir destan yazmış, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanıyla günümüz Türkiye’sinin temellerini atmıştır.  Cumhuriyet; bağımsızlığımızın, egemenliğimizin, çağdaş ve müreffeh Türkiye’nin teminatı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim diyerek bize  emanet ettiği en önemli değerimizdir. Cumhuriyetimizin, ilan edilişinin 98. yılını, ilan edildiği günkü ruh, gurur, inanç ve kararlılıkla karşılıyoruz. Gelecek nesillere daha güçlü bir ülke bırakabilmek adına ülkemiz ve milletimiz için her alanda daha çok çalışmaktan, üretmekten, gayretle başarıya ulaşmaktan ve bu yolda her türlü fedakarlıkta bulunmaktan bir an bile geri durmuyoruz. Bu sorumluk bilinciyle bizler modern ve güçlü bir Türkiye inşa etmek için siyasi, ekonomik, askeri, teknolojik ve kültürel sahalar başta olmak üzer her alanda ilerlemek için büyük bir gayret sarfediyoruz.”

YILMAZKAYA:HAKİMİYET SARAYIN DEĞİL HALKINDIR

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle yayınladığı mesajında,  “Bizlere, parlak bir gelecek, onurlu bir yaşam, tam bağımsız, çağdaş ve ulusal bir devlet armağan edenlere sonsuz minnet borçluyuz” ifadelerini kullandı.   “Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin fertlerin en asli görevi cumhuriyeti ve kazanımlarını korumaktır” diyen Yılmazkaya mesajında, “Cumhuriyetimizin 98. yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşamakta olduğumuz bu günlerde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, ülkemizin gelişmesinde ve milletimizin çağdaşlaşmasında emeği geçen insanlarımıza şükranlarımı sunar, aziz vatan toprağı uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anarım” ifadelerini kullandı.

UÇAR: DEMOKRASİ ŞÖLENİ

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı yayınladığı mesajla kutladı. İl Başkanı Uçar mesajında; Demokrasi, laiklik ve sosyal hukuk devleti vurgusu yaptı.  Uçar, “ Ancak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde ve eşsiz iradesiyle Milli Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla tamamlamış ve Cumhuriyeti kurmuş olan ülkemiz, bugün de içinde bulunduğu zor koşulları ortadan kaldıracak birikime sahiptir. Bu bağlamda unutulmamalıdır ki martın sonunun getirdiği bahar, geniş bir mutabakata dayalı demokrasi mücadelesinin ilk neticesidir.  Türkiye, Cumhuriyete ve demokrasiye kalpten bağlı milletimizin verdiği güçle büyük ve kalıcı hedeflerine mutlaka ulaşacaktır. Bu duygu ve inançla 98. yaşını kutladığımız Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve terörle mücadelede şehit olan kahramanlarımızı rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Yaşasın Cumhuriyet!”

ŞİMŞEK: GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞIYORUZ 

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 98. yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. 

Başkan Cengiz Şimşek mesajında, "Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan milletimizin onurlu ve haklı mücadelesinin ürünü olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz" dedi. Egemenliğin kayıtsız şartsız millete teslim edildiği Cumhuriyet, milletimizin karakterine en uygun yönetim biçimidir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğünün ve bir arada kardeşçe yaşamamızın teminatı olan Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak hepimizin öncelikli görevidir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır' diyor. Gaziantepli sanayiciler olarak, bu bilinçle daha güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti için daha çok çalışarak ve üreterek ülkemizin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline gelmesine hedefine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi sonsuz şükran duygularıyla anıyor, milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum."  

ÇELİKTÜRK: CUMHURİYETİMİZ SONSUZA DENK YAŞAYACAK

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Cumhuriyetimizin kuruluşunun yıldönümü nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, "Cumhuriyeti korumak ve güçlendirerek gelecek nesillere taşımak en büyük görevimizdir" dedi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 98. yıldönümünü büyük bir coşku ve gururla kutladıklarını belirten İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Çeliktürk mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde milletin top yekun mücadelesi ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin sonsuza dek yaşayacağını ifade etti. 

ANKA’DAN KUTLAMA

Türkiye Cumhuriyeti’nin 98. Kuruluş yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşadığımızı belirten Gaziantep Özel ANKA Hastanesi aydınlanmanın ve demokrasinin yolunu açan değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini her geçen gün daha fazla idrak ettiğimizi söyledi. Gziantep Özel ANKA Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Sofuoğlu, ““Cumhuriyetin ilanı şanlı Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından biridir. Gücünü ve kaynağını halkın hür iradesinden alan Cumhuriyetimizin 98. yılına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türk toplumunun, eşine ender rastlanan bir azim ve irade ile zafere ulaştığı İstiklal Harbi, milletimizin bağımsızlık mücadelesinde ne kadar kararlı olduğunun ve vatan topraklarının bölünemeyeceğinin tarihi bir ispatıdır. Millet olarak tarih boyunca yaşadığımız tüm zorlukların üstesinden gelirken, birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, aydınlanmanın ve demokrasinin yolunu açan değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini her geçen gün daha fazla idrak ediyoruz.” 

YILDIRIM: COŞKULUYUZ

Anadolu Sağlık İşletmeleri Derneği (ASİD) Genel Başkanı Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, “Cumhuriyetimizin ilanının 98’inci yıl coşkusunu yaşıyoruz” dedi.  SANKO Üniversitesi Genel Sekreteri de olan Dr. Yıldırım, Cumhuriyet’in ilan edilişinin 98’i’nci yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Bugün bağımsız bir ülkede, özgürce dalgalanan bayrağımızın gölgesinde birlik ve beraberlik içinde yaşamamızın en büyük teminatı Cumhuriyet’tir” ifadelerini kullandı.

YETKİN: KİMSESİZLERİN KİMSESİ

Gaziantep Yardım Vakfı Başkanı Ergun Yetkin, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Yetkin, "Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yıldönümünü coşku ve ilk günkü heyecanla kutluyoruz" dedi.   Başkan Ergun Yetkin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Bilhassa kimsesizlerin kimsesi" olarak nitelendirdiği Cumhuriyet'le birlikte egemenliğin kayıtsız şartsız millete teslim edildiğini söyledi. Başkan Yetkin, şöyle devam etti:  "Millet olarak bir Cumhuriyet Bayramını daha coşku ile kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Laik ve demokratik Cumhuriyetimiz, birlik ve beraberliğimizin, vatanın bölünmez bütünlüğünün, kardeşliğimizin ve aydınlık geleceğimizin teminatıdır. Bu nedenle Cumhuriyetimize ve kazanımlarına sahip çıkmak herkesin görevidir. Milletimizin her ferdinin bu görevi yerine getirerek Cumhuriyetimizin ebediyen yaşayacağına olan inancımız tamdır. “

ÇIKMAZ: ORTAK ESER

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz yayımladığı yazılı mesajında Cumhuriyetin kuruluşunun 98.yılını kutladı. Çıkmaz yaptığı açıklamada Türkiye’nin bulunduğu stratejik konumun yanı sıra sahip olduğu yer altı ve yer üstü değerlere yönelik çeşitli senaryoların sürekli sahnelediğini, oynanan oyunların ancak milli birlik ve beraberlik içerisinde milli mücadele ruhuyla aşılabileceğini söyledi. Başkan Çıkmaz 98 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milletin küllerinden yeniden doğuşunu sağlayarak devletimizin milli iradeyle yönetilmesini sağlayacak Cumhuriyeti kurduklarını da sözlerine ekledi

KAPLAN: KUTLU OLSUN

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kaplan, Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.  Başkan Kaplan mesajında, millet iradesine dayanan Cumhuriyet’in kuruluş yıldönümünü coşku ile kutladıklarını belirterek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, milletimizin azim ve kararlılığı ile kurulan Cumhuriyet, milletçe birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimizde neleri başarabileceğimizin en önemli kanıtıdır” dedi.  Kaplan mesajında şu ifadeleri dile getirdi: “Birinci Cihan Harbi sonrası işgal edilen yurdumuzu düşmandan temizleyen atalarımız, dünyaya örnek bir kurtuluş mücadelesine imza atarak Cumhuriyetimizi kurmuştur. Milletimizin yeniden özgür bir şekilde birlik ve beraberlik içerisinde yaşamasını sağlayan Cumhuriyetin kuruluşu tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından biridir. “ 

KİLECİ: GURURLA KUTLUYORUZ

 GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Cumhuriyetimizin kuruluşunun yıldönümü nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, “Şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birisi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yıldönümünü coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.  Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Benim en büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşayacağını ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Birinci Dünya Savaşı sonrası işgal edilen vatan topraklarının, milletin topyekûn mücadelesi ile kurtarılarak kurulan Cumhuriyetimizin 98. yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Demokrasimizin sembolü ve en önemli teminatı olan Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatma konusundaki azim ve kararlılığımız her geçen gün daha da artmaktadır.” şeklinde konuştu. 

DAĞLI:  MİLLİ MÜCADELEMİZ, CUMHURİYET’LE TAÇLANDIRILMIŞTIR”

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, “Zaferle sonuçlanan milli mücadelemiz, Cumhuriyet’le taçlandırılmıştır” dedi. Prof. Dr. Dağlı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle mesaj yayımlayarak, Cumhuriyetin ilanının 98’inci yıl dönümünü kutladı.  “İç ve dış düşmanlarıyla aynı anda mücadele etmek zorunda kalan, büyük bir imparatorlukken, elinde kalan son vatan toprağı bile çok görülen Türk Milleti için ‘ya istiklal ya ölüm’ dışında bir seçenek kalmamıştı” diyen Prof. Dr. Dağlı, mesajını söyle sürdürdü: “En kara günlerimizde gerek askeri dehası, gerek vatanseverliği, gerekse liderliğiyle milletimizin umudu olan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başkanlığındaki Kurtuluş Savaşı, zaferle sonuçlanmıştır. Büyük Atatürk, hiçbir ülkenin boyunduruğu altında yaşamayı hak etmeyen bu yüce millete 29 Ekim 1923’te ilan edilen ‘Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare’ diye ifade ettiği Cumhuriyet idaresiyle, kendi kendini idare edebilme özgürlüğünü vermiştir.” HALİL ŞARKLI

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.