1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi
Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi

Ökkeş Özekşi, İstanbul'da yeni havalimanını gezdi

A+A-

İstanbul Yeni Havalimanı, Türkiye’nin ve dünya sivil havacılık sektörünün merkezi olmak için gün sayıyor. Havalimanının açılışına 12 gün kala çalışmaların yüzde 97’si tamamlandı. Cumhuriyet tarihinin en büyük alt yapı projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı, Gaziantep, Bursa, İzmir ve Şanlıurfa’nın yer aldığı yerel gazete temsilcilerine tanıtıldı.sdsdsd.jpg

Gaziantep’ten Ökkeş Özekşi’nin yer aldığı ekipte, İGA Ceo’su Kadri  Samsunlu, 3.500 kişisi mimar mühendis olan toplam 32 bin 500 kişinin çalıştığı havalimanının dünyada sıfırdan yapılan tek havalimanı olduğunu söyledi. İlk etapta A1 bölümü açılacak olan havalimanının 64 futbol sahası büyüklüğünde 76 milyon m2’lik toplam proje alanı ile İstanbul’un kuzeyinde yer aldığını ifade eden  Samsunlu, 29 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yapacağı havalimanının, 31 Ekim Çarşamba günü uçuşlarına başlayacağını belirterek “ ilk uçuşu THY Ankara’ya gerçekleştirecek. THY, İSL kodu ile Aralık sonuna kadar İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Ankara, İzmir ve Antalya’ya 3 iç hat 2 dış hat (KKTC ve Bakü) olmak üzere uçuşlarına devam edecek.”dedi.

hava-001.jpg

 SIFIRDAN YAPILAN EN BÜYÜK PROJE

Beraberinde Kurumsal iletişim Müdürü Hatice Alioğlu ve ekibi olarak basın mensuplarını ağırlayan Kadri Samsunlu, Dünyanın sıfırdan yapılan en büyük alt yapı projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın tanıtımında çarpıcı bilgiler verdi. Samsunlu,  ilk etabının 1A fazında; dünyanın tek çatı altındaki en büyüğü olacak 1.4 milyon m2’lik ana terminal binası, 2 adet paralel pist, Ferrari’nin tasarımcısı Pininfarina ile AECOM’un lale figüründen esinlenerek tasarladığı ve uluslararası ödüllere layık görülen Hava Trafik Kontrol Kulesi ve destek binaları bulunduğunu belirterek, "Tüm Türkiye İstanbul Yeni Havalimanı’na kavuşmak için gün sayarken, havalimanı 4 fazı tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi ile 350’den fazla destinasyona uçuş ve yaklaşık 100’e yakın havayolu şirketine ev sahipliği yapacak"diye konuştu.

okkesbey-004.jpg

YOLCULAR İÇİN HERŞEY KOLAYLAŞTIRILDI

Gazetecilere yapılan tanıtım programında Türkiye’nin adını sivil havacılık tarihine altın harflerle yazdıracağı belirtildi. Kadri Samsunlu konuşmasına devamla, “ İstanbul Yeni Havalimanı pek çok özelliğiyle ilk olma özelliğini bünyesinde barındırıyor. Sadece bir uçuş noktası olmasından öte 7/24 sosyalleşmenin mümkün olacağı bir alan olan İstanbul Yeni Havalimanı, Airbus A380 ve Boeing 747-8 gibi süper jumbo uçakların rahatlıkla yanaşabileceği ve yolcu deneyimi konusunda dünyada çığır açacak bir terminale sahip olacak. İstanbul Yeni Havalimanı, yolcuların rahatı ve konforu için akıllı sistem, beacon, kablosuz internet, telsiz ve yeni nesil GSM altyapısı ile LTE, sensör ve konuşan ‘nesneler’ ile donatılıyor. Robotlar, yapay zekâ, yüz tanıma ya da diğer kişisel bilgilerle işlem yapabilecek makinelerin, check-in ya da bagaj teslim noktalarında kullanımı İstanbul Yeni Havalimanı’nda mümkün olacak. Tüm bunların yan sıra İstanbul Yeni Havalimanı, 400'den fazla yerli ve yabancı markayı ilk defa tek çatı altında buluşturacak 53 bin m2’lik dünyanın en büyük Duty Free alanına ev sahipliği yaparken yolcular, modern perakende konseptiyle harmanlanan benzersiz bir alışveriş deneyimini yolculuk öncesi ve sonrasında yaşayacak” diye konuştu.

lesadam.jpg

MİLLİ GELİRE KATKI SAĞLAYACAK

İstanbul Yeni Havalimanı ile 225 bin istihdam, %4,9 milli gelire katkı sağlayacak. Bağımsız düşünce ve danışmanlık kuruluşları İstanbul Ekonomi ile Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından hazırlanan “İstanbul Yeni Havalimanı Ekonomik Etki Analizi” raporuna göre İstanbul Yeni Havalimanı, Türkiye ekonomisine hem doğrudan hem de dolaylı olarak önemli katkılar sunacak. İyimser ve kötümser senaryolar baz alınarak hazırlanan analizlere göre havalimanının 2025 yılında, doğrudan ve dolaylı olarak sağlayacağı istihdamın 225 bin kişiye ulaşacağı öngörülüyor. Havalimanının etkisiyle artacak ilave hane halkı gelirinin, 4,4 milyar dolara ve Türkiye’nin ulusal ekonomisine katkısının da milli gelirin yaklaşık yüzde 4,9 seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor.

hava.jpg

İLK UÇUŞ ANKARA'YA

29 Ekim 2018’de dünyanın en büyük çaplı havalimanı taşınmasının gerçekleştirileceği İstanbul Yeni Havalimanı’nda hazırlıklar için sona yaklaşılıyor. Kusursuz bir taşınma için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, havacılık sektöründe Operasyonel Hazırlık ve Havalimanı Taşınması adı verilen, ORAT (Operational Readiness and Airport Transfer) sürecinin son aşamaları için testler de devam ediyor. 3 farklı senaryonun uyarlanacağı ORAT sürecinde İstanbul Yeni Havalimanı’nın test süreçleri tamamlanması planlanırken, bu denemelere 9 bin yolcu, 18 bin bavul ve 10 gerçek uçak kullanılacak. Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Yeni Havalimanı’na yapılacak büyük taşınma ise 29-31 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Açılış sonrası, 31 Ekim Çarşamba günü 11:10’da Ankara’ya yapılacak uçuşla THY ilk uçuşunu gerçekleştirecek. THY, İSL kodu ile Aralık sonuna kadar İstanbul Yeni Havalimanı’ndan 3 iç hat 2 dış hat (KKTC ve Bakü) olmak üzere uçuşlarına devam edecek.

genel-001.jpg

ÖZEKŞİ: SON DERECE ETKİLEYİCİ

Gaziantep’ten davet edilen tanıtım programına katılan Ökkeş Özekşi, yeni havalimanının düşündüğünden daha etkileyici olduğunu söyleyerek, “doğrusu buraya gelmezden önce kafamda çeşitli sorular vardı. Havalimanı için çok farklı eleştiriler yapılıyordu. Elbette birçok yönden haklı tarafı olabilirdi bu eleştirilerin. Zemin konusu, çok maliyetli olduğu iddiaları bunların başını çekiyordu. Ne varki gördüğüm çalışma ve ortaya çıkarılan eser beni çok etkiledi. Çünkü ben ülkeye kazandırılan böyle eserlerin her zaman gurur verdiğini düşünenlerdenim. Gaziantep için de böyle. Eleştiriler yapılabilir ama ortaya çıkan eser eğer şehrin ihtiyacı karşılıyorsa onu takdir ederim. Şimdi bu havalimanı projesi de öyle. Allah için görmesem bu kadar etkilenmezdim. Zaten mutlaka İstanbul’a uçuş yapacak olanlar görecektir. İnanın bu havalimanını görünce İstanbul Atatürk havalimanında yaşadığımız curcunanın ne kadar eziyetli ve insanlara oturacak alan bırakılmadan her yerin işgal edilmesinden dolayı yaşadığı sıkıntılara son vereceklerini göreceklerdir. Girişiyle birlikte bilet bankolarının yolcular için yaratılan mükemmel ortamların, iç ve dış hatlardaki Avrupa standartlarıyla eşit hatta birçoğunun üstündeki bir sistemin yeni havalimanında olduğunu göreceklerdir” dedi. Özekşi bu arada dünyada önemli havalimanları arasına üst sıralara çıkması muhtemel olan, mevcut haliyle dünyada 17 sırada bulunan Atatürk havalimanına karşılık yeni limanın ilk 5 iddiasını taşımasının önemli olduğuna değinerek “ 119 kapının olacağı ve Bağaj sisteminin bilinenin aksine artık modern yöntemlerle yapılacak havalimanında tepki yöntemiyle tüm bağajlar özenli bir şekilde yolculara ulaştırılacak.  Yanıbaşında yepyeni bir şehir oluşturulacağını söylediler. Ama en önemlisi buraya yolcu olarak geldiğimizde inanılmaz bir ortamda vaktin nasıl geçtiğini bilmeyecek kadar mükemmel bir ortam oluşturmuşlar. Doğrusu uzun süreli beklemelerde veya rötarlarda sıkılmadan vakit geçirebilecek bir ortam yaratılmış”şeklinde konuştu.

valiz.jpg

GAZİANTEP’TEN İLK UÇUŞ KARTI ÖZEKŞİ’YE VERİLDİ

Bu arada İGA yetkilileri tanıtıma katılan gazetecilere Ankara’ya yolculuk için uçuş kartı hazırladı. Ökkeş Özekşi’de Gaziantepli olarak yeni havalimanından ilk uçuş kartını alan yolcu ünvanını kazandı. Bunun son derece şaşırtıcı olduğunu söyleyen Özekşi, “doğrusu iyi düşünülmüş bir uygulama. Benim için en anlamlısı, bir Gaziantepli olarak yeni havalimanından uçuş kartı alan ilk kişi olmam. Bunu düşünen yetkililere teşekkür ederim"şeklinde konuştu.

hava2.jpgfork.jpg

bilet.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum