1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı merakla beklenen açıklamayı yaptı
Cumhurbaşkanı merakla beklenen açıklamayı yaptı

Cumhurbaşkanı merakla beklenen açıklamayı yaptı

Evde kalma süresi 3 haftayla sınırlanacak

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılış konuşmasıyla Çankaya Köşkü'nde saat 14.20başlayan toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi ve Sağlık Politikaları kurullarının üyeleri, Bakanlar, kamu kurum ve kuruluşları yöneticileri, AK Partili yöneticiler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.  Erdoğan, "Açıklanan tedbirlere hep birlikte hassasiyetle riayet edersek evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz. En çok hassasiyet göstermemiz gereken unsur bireysel temizliğimiz ve diğer insanlarla olan mesafemizdir."dedi. Bu arada emekli maaşlarının en düşük 1.500 TL olacağı ifade edildi. 

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

- İnsanlık tarihi boyunca her dönemde salgın hastalıklar ve tabi felaketler çok ciddi can kayıplarına yol açmıştır. tarih kitaplarında Avrupa nüfusunun üçte biriyle üçte ikisi arasında bir bölümünün ölümüyle sonuçlanan salgın hastalıklardan söz ediliyor. Kendi tarihimizde de İstanbul nüfusunun yarısını hayatını kaybettiği salgınlarla ilgili bilgilere rastlıyoruz. Dünyada ağır sonuçları olan salgınlar, aynı zamanda büyük siyasi, sosyal, ekonomik dönüşümlerin de tetikleyicisi olmuştur.

- Koruyucu sağlık ve tedavi hizmetleriyle ilaç sektöründe yaşanan gelişmeler, virüs salgınlarının büyük can kayıplarına yol açmasının önüne geçmektedir. Ancak önüne geçilmediği takdirde salgın hastalıkların kitlesel ölümlere yol açma tehlikesi hala vardır. Her türlü salgın hastalığa karşı hızlı ve etkin önlem alınması gerekiyor.

- Yeni bir döneme giriyoruz. Türkiye'nin bu fotoğrafı avantaja dönüştürmesi şart. Batı, yıllarca temel kamu hizmetlerini görünüşte özel sektöre terk ederek ama aslında başından savarak vatandaşını sahipsiz bırakmıştır.

- Bilindiği gibi yeni koronavirüs hastalığı ilk olarak 2019 aralık ayında Çin'in Vuhan şehrinde tespit edildi. Ocak ayının birinci yarısında ilk ölüm haberi geldi. Hemen ardından hastalık Tayland, Japnya ve ABD'de görüldü. Ocak ayının son haftasında Vuhan'dan başlayarak virüsün görüldüğü şehirleri karantinaya almaya başladı. Virüs Avrupa'da ilk kez Fransa'da görüldü.

- Bugün itibariyle dünyada koronavirüs hastalığı tespit edilen kişi sayısı 200 bine, bu hastalıktan dolayı ölenlerin sayısı 8 bine yaklaştı. Hastalık teşhisi konanlardan 80 bini iyileşirken, kalanların tedavisi sürüyor.

- Gelişmelere göre lise ve üniversiteye giriş sınavlarını ileri bir tarihe ertelemeyi gündeme alabiliriz. Bu vesileyle söyleyeyim, bugün 20 bin öğretmenin atamasını gerçekleştirdik.

- Elbette bu süreçte adeta 'Koronavirüs ülkemize gelmekte niye geç kaldı?' diye dizlerini dövenler, yalan haberlerle milletimizin moralini bozmaya çalışanlar da çıktı. Milletimizle birlikte bu sıkıntıyı da aynı şekilde karşıladık.

- Bu virüs pek çok insanın farkında olmadan koronavirüse maruz kalması ve farkında olmadan bulaştırmasıyla yayılıyor. Henüz bir aşısı yok. Alınan ve tavsiye edilen tedbirlerin tamamı hem kendimizin hem halkımızın sağlığını korumak adınadır. Hiç kimse bencilliği veya özensizliği sebebiyle tüm toplumun sağlığını tehlikeye atma hakkına sahip değildir. Toplumun tamamının huzuru için her birimizin fedakarlıkta bulunma sorumluluğu vardır. 

- Açıklanan tedbirlere hep birlikte hassasiyetle riayet edersek evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz. En çok hassasiyet göstermemiz gereken unsur bireysel temizliğimiz ve diğer insanlarla olan mesafemizdir.

- Kültürümüzde küçüklerin gözlerinden, büyüklerimizin ellerinden öpmek büyük yer tutar. Ancak yaşadığımız süreç buna ara vermemizi gerektiriyor.

- Bilim Kurulumuzun önerisiyle, önce İstanbul ve Ankara’da başlatılacak bir çalışmayla, 65 yaş üzerindeki tüm yaşlılarımıza koruyucu maske ve kolonya dağıtacağız. Yalnız yaşayan 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanmasında, devlet kadar, yakınlarına ve komşularına da görev düşüyor. Bu insanlarımıza hep birlikte yardımcı olarak, süreci suhuletle geçirmelerini temin etmeliyiz.

- Kamu bankalarımız 76 yaş üzeri emeklilerimizin maaş ödemelerini, istelerse evlerinde yapacaklar. Huzurevlerimizdeki doktor sayısını da artırarak, yaşlılarımızın sağlığını daha yakından takip edeceğiz.

Ülkeler arka arkaya Koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik sorunlara karşı şirketleri ve çalışanları korumayı amaçlayan önlem paketleri açıklıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.