1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cumhurbaşkanı memnun ayrıldı
Cumhurbaşkanı memnun ayrıldı

Cumhurbaşkanı memnun ayrıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEKNOFEST ve toplu açılış törenine katılmak üzere şehrimizde önemli mesajlar ve müjde verdi…

A+A-

Erdoğan, 1.5 yıl aradan sonra geldiği Gaziantep'te 300 fabrikanın toplu açılışını yapan Erdoğan, “Gaziantep yine bizi bağrına bastı. 300 fabrikanın bu yatırımların; tekstil, gıda ve ambalaj sektöründe yoğunlaştığını görüyoruz. Bu fabrikalarda 45 bin vatandaşımız doğrudan istihdama kavuştu. Ankara ve Bursa'dan sonra Gaziantep'te modern bir fabrika kuracağız, Kasım gibi bu fabrikayı açacağız. Burada teorik ve uygulamalı eğitimler birarada verilecek. Bu sayede firmaların üretim ve verimlilik tekniklerini en iyi şekilde uygulamaları sağlanacak” müjdesi verdi.   

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Uçakla Gaziantep Havalimanı'na gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan için yoğun güvenlik tedbirleri alındı. Erdoğan alınan tedbirler arasında havalimanından çıkarak, festivalin düzenlendiği Ortadoğu Fuar Merkezi'ne doğru hareket etti. Yatırım yapmak isteyene her türlü desteği verdiklerini anlatan Erdoğan, “Gaziantep tüm bu imkanları kullanan en iyi yatırımları yapan şehirlerimizin başında geliyor. Birlik beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkı sarıldığımızda aşamayacağımız bir engel yok. Gençlerimizin ve çocuklarımızın teknoloji ile iç içe olmasını istiyoruz. Gaziantep'te bir 'deneyap' atölyesi kurduk. Geleceğin TEKNOFEST şampiyonları bu atölyelerden çıkacak”dedi. Erdoğan, yılbaşından sonra il kongremiz için şehre geleceğini de ifade etti.

HER BİR FABRİKA GURUR KAYNAĞI

Erdoğan, 300 fabrikanın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileyerek, “Gaziantep'in gelişmesi için çaba gösterenlere teşekkür ediyorum. Her bir fabrika, 83 milyonun tamamı için gurur kaynağıdır. Sadece açılışını yaptığımız fabrikalar şehrimizin vizyonunun ispatına yeterlidir”dedi.

EN İYİ SİZ BİLİYORSUNUZ

‘Türkiye'nin son 18 yılda hangi girdaplardan sıyrılarak bu günlere geldiğini en iyi siz biliyorsunuz’ diyen Erdoğan, “Ülkemizi ve bağımsızlığımızı hedef alan birçok saldırıyı başarıyla bertaraf ettik. Son dönemde de koronavirüs salgını ile mücadele ediyoruz. Cumhurbaşkanı hükümet sisteminin sağladığı avantajları en iyi şekilde değerlendirerek ülkemizin tökezlemesine müsaade etmedik” diye konuştu.

GAZİANTEP’E MODERN BİR FABRİKA KURACAĞIZ

Gaziantep'in gelişmesi kalkınması için çaba gösteren, bu tesisleri şehrimize kazandıran iş insanlarına gönülden teşekkür ettiğini belirten Erdoğan,”300 fabrikanın bu yatırımların; tekstil, gıda ve ambalaj sektöründe yoğunlaştığını görüyoruz. Bu fabrikalarda 45 bin vatandaşımız doğrudan istihdama kavuştu. Tam kapasiteye geçmesiyle bu fabrikaların Gaziantep'in ihracatına 1 milyar doların üzerinde katkı sağlaması bekleniyor. Ankara ve Bursa'dan sonra Gaziantep'te modern bir fabrika kuracağız.”dedi.

TÜRK EKONOMİSİ YENİ REKORLARA KOŞACAK

Son dönemde de corona virüs salgını ile mücadele etiğimizi belirten Erdoğan, “Cumhurbaşkanı hükümet sisteminin sağladığı avantajları en iyi şekilde değerlendirerek ülkemizin tökezlemesine müsaade etmedik. Salgın döneminde toplumun hiçbir kesimini yalnız bırakmadık. Her ne kadar bu salgın çeşitli zorluklar getirse de iş dünyamıza yeni pencereler de açıyor. Salgın etkisini yitirip taşlar yerine oturdukça Türk ekonomisi yeni rekorlara koşmaya devam edecektir”dedi.  

ÖZEL SEKTÖR EKONOMİNİN İTİCİ GÜCÜ

Özel sektörün ekonominin en önemli itici gücü olduğunu söyleyen Erdoğan, “Türkiye'yi özel sektör eliyle büyütmeye çalışıyoruz. Her kim devlet ile özel sektörün iş birliğini eleştiriyorsa onun hedefi dışa bağımlı kılmaktır. Her kim şirketlere el koymaktan bahsediyorsa, onun amacı ülkemizin yeniden bataklığa saplanmasıdır” dedi.

45 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

OSB’nin tanıtım filmi ile başlayan programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılan toplam 15 milyar TL'lik yatırımla hizmete giren 300 fabrikanın 45 kişiye doğrudan istihdam sağladığını belirterek, "Gaziantep’teki organize sanayi bölgelerindeki yapımı tamamlanan ve hizmete giren 300 fabrikamızın resmi açılışını yapıyoruz. Çoğunluğu 5. Organize sanayi bölgesinde olan bu yatırımların, tekstil, gıda ve ambalaj sektöründe yoğunlaştığını görüyoruz. Toplamda 15 milyar liralık yatırım bedeliyle hizmete giren bu fabrikalarda, 45 bin vatandaşımız doğrudan istihdam imkanına kavuştu. Dolaylı istihdamı da hesaba kattığımızda bu sayı 100 bini aşıyor. Tam kapasite üretime geçilmesi ile birlikte bu fabrikalarınGaziantep ihracatına 1 milyar doların üzerinde katkı sağlaması bekleniyor. Her bir firma, sanayi tesisi Gaziantep’in yüzünü ağarttığı gibi 83 milyonun tamamıyla birlikte Türkiye için de gurur kaynağıdır. Gerek ülkemizdeki yatırımcılara, gerekse dünyanın farklı köşelerinde bir araya geldiğimiz iş insanlarına gösterdiğimiz örneklerin başında Gaziantep geliyor" dedi. 

ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cumhur İttifakı olarak atacağımız adımlar çok önemli. Cumhur İttifakı olarak dayanışmamız çok önemli. Ben sizlere inanıyorum, güveniyorum." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'te açılışını yaptığı Hacı Ahmet Ziylan Eğitim Merkezi'nin önünde kendisini bekleyen vatandaşlara hitap etti. Konuşmasının başında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri gereğince vatandaşlardan mesafeli durmalarını isteyen Erdoğan, "Şu mesafe kuralına riayet edelim ve arayı açalım. Sıkışık olduğumuz zaman koronavirüs belasının olduğu böyle bir dönemde bir hayır işleyelim derken bundan şer tebliğ etmeyelim. Rica ediyorum, lütfen arayı açalım. Mümkün olduğunca mesafe kuralına uyalım, maskelerimizi takalım." ifadelerini kullandı.

ÇOK GÜZEL BİR GÜNDÜ

TEKNOFEST ve 300 Fabrika Açılış Töreni için Gaziantep'te bulunduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gaziantepimiz de çok güzel bir gün yaşadık. TEKNOFEST'te gençlerimizin icatlarını, keşiflerini yerinde inceleme fırsatı buldum. Ardından 300 fabrikanın Gaziantep'te açılış törenine katıldık ve şimdi de Ahmet Ziylan ağabeyimizin yaptırmış olduğu bu güzel külliyenin açılışında sizlerle bir aradayız. Rabbim hayırlarını kabul etsin, ölmüşlerine rahmet eylesin." dedi.

GAZİANTEP BİZİ YALNIZ BIRAKMADI

Gaziantep'in kendilerini hiç bir zaman yalnız bırakmadığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: "Gaziantep, her zaman bizimle bir arada oldu, bizimle birlikte oldu ve 'Beraber yürüdük biz bu yollarda' dedik, onlar da 'Beraber yürüdük bu yollarda' dediler. Bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız ve 2023'e inşallah çok daha güçlü bir şekilde yürüyeceğiz. Unutmayın, Cumhur İttifakı olarak atacağımız adımlar çok önemli. Cumhur İttifakı olarak dayanışmamız çok önemli. Ben sizlere inanıyorum, güveniyorum. Birbirimizi Allah için seveceğiz. Bu şekilde de bu yolda devam edeceğiz."

GAZİANTEP ÜRETİYOR, DÜNYA ALIYOR

Dünyanın 100'ü aşkın ülkesinde Gaziantepli sanayicinin ürettiği ürünlerle karşılaştıklarını belirten Erdoğan, şeamet tellallarına kulak asılmaması için çağrıda bulunarak, "Afrika’dan Ortadoğu’ya, Avrupa’dan Asya ve ABD’ye kadar dünyanın 100’ü aşkın ülkesinde sizlerin ürünleriyle karşılaşıyoruz. Sadece tekstilde değil, gıdadan kimyaya, ambalajdan metal ve makine sanayine uzanan çok geniş bir yelpazede Gaziantepli firmalarımız ihracat gerçekleştiriyor. Bu açılışlar aynı zamanda yatırımcımızın öz güveninin ne kadar yüksek olduğuna, geleceğe ne denli büyük bir umutla ve heyecanla baktığına işaret ediyor. İçinden geçtiğimiz bu kritik dönemde, ülkemizin ihtiyaç duyduğu şey işte bu motivasyon, bu heyecan, bu özgüvendir. Şeamet tellallarına kulak asmadan milletlimizle birlikte çalışmaya üretmeye, şehirlerimize ve ülkemize yatırım yapmaya devam ediyoruz" şeklinde konuştu. 

YENİ FIRSAT PENCELERİNİ AÇTI

Erdoğan, son olarak salgın süreci ile mücadele ettiklerini, süreçte sanayici ve üreticilerle yaptıkları görüşmelerde ise pandemi sürecinin zorluklarla birlikte yeni fırsat pencerelerine de imkan sunduğu gerçeğinin de ortaya çıktığını anlatarak, "Son dönemde korona virüs salgını ile mücadele ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin sağladığı avantajları en iyi şekilde değerlendirerek aldığımız tedbirler sayesinde bu salgının türkiye’yi sıkıntıya düşürmesine, tökezlemesine müsaade etmedik. Kamu hizmetinin aksamına müsaade etmediğimiz gibi, toplumumuzun hiçbir kesimini de yalnız bırakmadık. Salgın sebebişle gelişmiş ülkelerin bile içerisine kapandığı bir dönemde biz sanayicimizle, ticaret erbabımız ile birlikte hareket ederek, yeni pazarlara açılmanın, müşteri yelpazemizi genişletmenin mücadelesini verdik. Sanayicimizle bir araya geldikçe üreticimizi dinledikçe şu gerçeği net olarak görüyoruz. Her ne kadar bu salgın,beraberinde çeşitli zorluklar getirsede, iş dünyamızın önünde yeni fırsat pencerelerini de açıyor. Türk şirketleri, kaliteli ürünleri, rekabetçi fiyatları, coğrafi avantajları ve elbette güvenirlikleri ile giderek daha çok takdir topluyor. Uluslarası şirketlerin alternatif üretim üssü aryaşlarında Türkiye’nin adı artık daha fazla zikrediliyor. Sanayisi üretim kapasitesi, nitelikli iş gücü, üç kıtayı birleştiren stratejik konumu, sağlık ve ulaşım alt yapısı ile ülkemizin yıldızı daha çok parlıyor. Salgın etkisini yitirip taşlar yerine oturdukça, Türk ekonomisi yeni rekorlara koşmaya devam edecektir. Türkiye sadece sağlık turizminde değil, ihracattan üretime tarımdan sanayiye bir çok alanda salgın sürecinden güçlenerek çıkacaktır" dedi. 

ÖZEL SEKTÖR VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan özel sektörün ekonomik gelişmede önemine de dikkat çekerek, "Özel sektör ekonominin en önemli itici gücüdür. Bunun için 198 yıldır Türkiye ekonomisini özel sektör eliyle büyütmeye çalışıyoruz. Yaptığımız yatırımlar, gerçekleştirdiğimiz düzenlemelerle özel sektörümüzün önündeki engelleri kaldırarak, iş insanımızın ve firmalarımızı hep destekledik, teşvik ettik. İş dünyamızın önünü açan işlerini kolaylaştıran, büyüten geliştiren, rekabet gücünü arttıran her adımı ülkemiz ve insanımız için kazanç olarak gördük. Özel sektörümüzle bizim açtığımız yolda ilerleyerek, ülkemizin ekonomik büyümesinin lokomatifi oldu. Geldiğimiz yer önemlidir ama henüz yetersizdir. Özellikle küresel ölçekte iş yapan firma sayımızın artması gerekiyor. Bu yönde elde ettiğimiz her başarı Türkiye’nin marke değerinin artması demektir. Her kim 21. yy Türkiyesi’nde özel sektörü düşmanlaştırıyorsa, onun ülkemizin kalkınması ile ilgili bir hassasiyeti yoktur. Her kim şirketlere el koymaktan bahsediyorsa amacı ülkemizin yeniden bataklığa saplanmasıdır. Her kim devlet ve özel sektörün iş birliğini acımasızca eleştiriyorsa, onun hedefi Türkiye’yi yurt dışına bağımlı kılmaktır. Türkiye’nin kalkınmasını güçlenmesini, ekonomik ve ticari bakımdan savunan savunan hiç kimse, özel sektöre düşmanlık yapmaz" dedi. 

YAPAY ZEKANIN ÖNEMİL

Erdoğan, yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yeniliklerin TEKNOFEST'te tohumlanacağını, filiz bulacağını, kök ve boy salacağını söyledi.  Festivalin şehre, ülkeye, millete ve özellikle gençlere hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, ülkeyi bu güzel etkinlikle buluşturan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile T3 Vakfının tüm mensuplarına teşekkür etti. Erdoğan, Gazianteplilere de bu güzel programa ev sahipliği yaptıkları için ayrıca teşekkürlerini iletti.

HİÇ BİR ENGEL DURDURUMAZ

İlk iki TEKNOFEST'in bu alana ilgi duyan gençlerin yanında çocuklarıyla beraber ailelerden oluşan milyonların iştirakiyle İstanbul'da yapıldığını anımsatan Erdoğan, İstanbul'da alevlenen teknoloji heyecanının dalga dalga tüm Anadolu'yu kuşattığını, neredeyse tüm illerden festivale ev sahipliği talebi geldiğini aktardı. Bunun üzerine TEKNOFEST'in tek rakamlı yıllarda İstanbul'da, çift rakamlı yıllarda diğer illerden birinde yapılmasına karar verildiğini belirten Erdoğan, festivalin Anadolu'daki ilk durağının da ülkenin insani ve ekonomik tüm güzelliklerini bünyesinde barındıranGaziantep olduğunu söyledi.  Bugün buraya gelerek "Teknoloji güneşi doğudan yükseliyor" temasıyla Gaziantep'ten yükselen heyecana ortak olmak istediklerini dile getiren Erdoğan, tüm alanlarda dereceye giren takımları ve yarışmacıları tebrik etti. Festivalin salgın sebebiyle alışık olunan büyük kalabalıklar yerine daha sınırlı gruplarla gerçekleştirildiğini ifade eden Erdoğan, bu durumun TEKNOFEST heyecanının ülkeyi ve gençleri sarmasına engel teşkil etmediğini bildirdi. Erdoğan, "Karşımdaki kalabalık, bu manzara sizlerin azmini ve kararlılığını hiçbir virüsün, hiçbir engelin, hiçbir tehdidin durduramayacağını gösteriyor." diye konuştu.

18 YILIN ÖZETİ

Gençlere seslenen Erdoğan, TEKNOFEST'e bu yıl ülkenin 81 ilinin tamamının yanı sıra 84 farklı ülkeden 20 binin üzerinde takım ve 100 bin yarışmacı başvurusu yapıldığını belirterek, festivalin paydaş sayısının 14'ten 63'e yükselmesinin bu heyecanın çocuklar ve gençlerle birlikte ülkedeki her kesimi sardığının ispatı olduğunu kaydetti.

Gençlere duyulan güvenin ifadesi olan bu tablonun özgür fikirler geliştiren, çalışan, üreten, azmeden herkesin ihtiyacı olan mecrayı bulabileceğini söylediğini dile getiren Erdoğan, "Esasen bu, Türkiye'nin son 18 yıldaki hikayesinin de özetidir." ifadesini kullandı.

TEKNOLOJİ EN BÜYÜK SERMAYE

Tüm bu söylediklerinin sadece temenniden ibaret olmadığını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: "Sizler gibi, gençlerin kurduğu ve kısa sürede dünya çapında başarıya ulaşıp milyar dolarlık değerlere ulaştırdığı girişimler olduğunu biliyoruz. Yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi yeni alanlar başta olmak üzere teknolojinin her boyutunda benzer başarıların kazanılmaması için hiçbir sebep yoktur. Teknolojinin en büyük sermayesi üretken zihinlerdir. Diğer her şey bunun ardından gelir. Düne kadar insanlı ve insansız hava araçları alanında esamesi okunmayan bir ülke durumundaydık. Bugün ise yaptığı işe inanan, gece gündüz çalışarak hedeflerine yürüyen bir avuç insan sayesinde aynı alanda dünyanın sayılı ülkeleri arasında girdik. İnşallah benzer bir başarıyı otomobilde ve uçan arabalarda yakalayacağız. Biz Türkiye'yi 2023 hedefleriyle buluşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Gençlerimiz de inşallah 2053 ve 2071 vizyonlarıyla bu tohumları ulu çınarlara dönüştüreceklerdir."

HACI AHMET ZİYLAN EĞİTİM MERKEZİNİ AÇTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'te, Diyanet İşleri Başkanlığı Hacı Ahmet Ziylan Eğitim Merkezi Müdürlüğünün açılışını gerçekleştirdi.

Erdoğan, Şehitkamil ilçesindeki merkezin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu'ndan çevredeki yolların asfaltlanmasını isteyerek başladı.

"Bu yer bu bölgenin inanıyorum ki Türkiye'den yurt dışına adeta bir ufku olacaktır." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bir araya gelecek olan bütün öğrencilerin, hocaların ilimlerinin feyzinden yaralarlanmasını temenni etti.

ŞİFA DİLEDİ

Merkeze adı verilen Ahmet Ziylan'ın rahatsızlığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine acil şifa diledi. Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de açılışa katılamayan Ahmet Ziylan'ın binayı baştan sona yaptırdığını anlatarak, "Kendisine teşekkürlerimi ve selamlarımı iletmek istiyorum. Gaziantep 'Küçük Buhara' olarak bilinir. Üç büyük müessese kuruldu yakın geçmişte. Birisi İslam Üniversitesi, birisi uluslararası imam hatip lisesi, şimdi de çok güzel bir külliye olarak Diyanet İhtisas Merkezi. Bu üç müessese birlikte Gaziantep'in o manevi ruhunu yeniden ayağa kaldıracaktır diye umut ediyorum." dedi. Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş dua etti.  Daha sonra kurdele kesimi yaparak açılışı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, merkezi gezerek incelemelerde bulundu.

KİMLER KATILDI ?

Gaziantep’te Teknofest ödül törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ardından 5. OSB’de kurulan 300 fabrikanın açılışına katıldı. İlave 45 bin kişinin istihdam edildiği 5. organize bölgesinin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma Bakanı Adil Karaoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları,Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek ve kent protokolü katıldı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.