1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çözüm için diyalog şart
Çözüm için diyalog şart

Çözüm için diyalog şart

Hukuki Araştırmalar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Avukat Gökhan Elçi, Adalet Bakanlığı ile Türkiye Barolar Birliği arasında güzel bir diyalog oluştuğunu belirterek, "Yargının sorunu kavga ederek değil, mutlak suretle diyalogla çözülür.

A+A-

Biz bu anlamda bazı baro başkanlarımızın da kavgayı değil, diyalogu tercih etmesi gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Adalet Bakanlığı'nın "Yargı Reformu Strateji Belgesi"ni, yargıdaki sorunların çözümüne yönelik, gerek bakanlık yetkililerini, gerek hakim ve savcıları, gerekse Türkiye Barolar Birliği ve sivil toplum kuruluşlarını davet ederek, sorunların çözümüne ilişkin bir taslak metin şeklinde oluşturduğunu hatırlatan Elçi, "Tabi burada önem arz eden konu şu; Bakanlık bir taslak metin oluşturup, kurum ve kuruluşlara bunu yollayarak, bunun hakkında görüş talep etmedi. Tam tersine tüm bu kurumları davet ederek, onların da katılımıyla sorunların tespiti ve sorunların çözümü noktasında bir çalışma ortaya koydu. Bunun neticesinde de ortaya Yargı Reformu Strateji Belgesi ortaya çıktı." diye konuştu.

KATKI SAĞLAYACAK

Bu çalışmanın temel hak ve özgürlüklere, yargı düzenine ve avukatlara yönelik çok ciddi, olumlu katkıları olduğunu ifade eden Elçi, taslakta özellikle genç avukatların ekonomik durumlarına yönelik güzel maddeler yer aldığını, yine avukatlara belli bir kıdem gözetilerek yeşil pasaport verilmesinin söz konusu olduğunu belirtti. Elçi, "Aynı zamanda pakette yıllardır tüm baroların, meslektaşlarımızın ısrarla talep ettiği avukatlık sınavı geliyor. Bu anlamda avukatlara yönelik güzel, olumlu hükümler yer alıyor." dedi. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.