1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Covid-19 çocuklarda miyopiyi artırdı
Covid-19 çocuklarda miyopiyi artırdı

Covid-19 çocuklarda miyopiyi artırdı

TOD, uzak görme bozukluğu miyopinin dünyada yeni bir salgın olarak tanımlandığını, özellikle çocuklarda hızla arttığını ve erken teşhisle kontrol altına alınmaması halinde retina yırtılmasına kadar varan görme kaybına sebep olacağını açıkladı.

A+A-

Türk Oftalmoloji Derneği Kornea ve Oküler Yüzey Birim Başkanı Prof. Dr. Ayşe Burcu, miyopinin günlük hayatı çok ciddi derecede etkilediğini erken farkedilip, gözlük tashihi yapılmaksızın tahtadaki yazıları okuyamadıkları için özellikle çocukların okul başarısını etkilediğini belirterek şunları söyledi: “Küçük çocuklarda miyopi daha hızlı ilerliyor, ne kadar erken başlarsa o kadar hızlı artış gösteriyor. Erken tanı ve tedavi bu sebeple çok önemlidir. İlerleyen yüksek miyopi de göz tansiyonu, retina yırtılması, makula hastalığı gibi görme kaybına varan büyük tehlikelere yol açabilmektedir.”

DÜNYADA 3 KİŞİDEN BİRİ MİYOP

2000'li yıllarla birlikte akıllı telefon, bilgisayar ve tablet kullanımının artmasıyla miyopi oranlarının da arttığını, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre her 3 kişiden birinin miyop olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Burcu, “Artış bu hızla devam ederse 2050 yılında rakamların yüzde 50'yi aşacağı tahmin ediliyor. COVID-19 salgını döneminde hem eğitimlerini sürdürmek, hem de sosyal faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla çocuklar daha çok bilgisayar, tablet ve telefon kullanmaya başladılar. 2020'de yapılan bir anketin sonuçları, katılımcıların yaklaşık yüzde 48'i çocukların günde 6 saatten fazla internette vakit geçirdiğini bildirmiştir. Bu durum, pandemiden önce ekran başında harcanan zamandan yaklaşık yüzde 500'lük bir artış anlamına gelmektedir. Ekran başında çok zaman geçiren çocuklarda miyop görülme oranı arttı. Önümüzdeki bir 5 sene içerisinde 7 milyarlık dünya nüfusunun en az 2 milyarının, 2050 yılında ise yaklaşık yarısının miyop olması öngörülmektedir” diye konuştu. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.