1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. ÇOK BİLİNMEYENLİ ?KENT KONSEYİ?
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOK BİLİNMEYENLİ ?KENT KONSEYİ?

A+A-
Kent Konseyi adyla maruf bir oluşumu duymuşluğumuz vardr. Ancak ne yaptklar konusunda pek bir malumatmz yoktur.

Kent Konseyi nedir? Hangi usul ve esaslara göre çalşr? Üye says kaçtr? Üyelik yeter şart nedir? Kaç tane alt çalşma grubu vardr? Öngörü ve kararlarn yaptrm gücü var mdr?

Kent Konseyi'ni Belediye Meclislerinden ve İl Genel Meclisinden ayran en bariz özellik nedir? Yada bu konseye neden ihtiyaç duyulmuştur?

Bu sorular sonsuza kadar çoğaltmak mümkün. Kent Konseyi'nin şatafatl ismiyle kulağa hoş gelen bir de söylemi var.

Ancak altn doldurmak, içini daha anlaml klmak gerekiyor. Eğer Kent Konseyi, boy, kilo, endam, siyasal dürtüklemeler, parann gücü, ahbap çavuş ilişkisi yada birilerinin hatr belasna oluşmamşsa, kendi içine kapank otarşik bir yapy vehmetmiyorsa, kentle ve toplumla bütünleşiyorsa, yaknda Kent Konseyi'nde bir takm sorunlar getirilecek ve yönetememekten kaynaklanan sorunlarla ilgili müracaatlar olacak.

Anlan bütün bu değerleri farz muhalin içine skştryorum. Zira oluşumu, oluşma nedeni ve durduğu yer konusunda kendini topluma anlatma zafiyeti geçiren bu yapyla ilgili bir açklama gelir ise elbette harekete geçme gereği içinde olacağz.

Kentin ruh ve fikir coğrafyasnda etken, yönetirken insan esas alan ve Edebali fikriyatnda beslenen bir yönetim tarz beklerken, bu kent özelinde zulüm ve istibdata kap aralayanlar hakkaniyetten uzak duranlar, paras çoğaldkça dostlar azalanlar, halkla arasna buzdan duvarlar örenleri, siyasal anlamda güçlendikçe kazanlan güçle ters orantl olarak insanlğ irtifa kaybedenleri, birileri yaşasn “aksrncaya tksrncaya kadar yesin” diğerleri de ölsün diyenleri, vicdanlara arzuhal edecek olanlar var çünkü.

Günümüzde moda sözcükler ve deyimler, Türkçemizde karşlk bulamayan bir takm sözcük dizinleri havalarda uçuşuyor. Vesayet, Ordu, darbe, Akl adamlar, Kanaat önderleri gibi sapla saman, elma ile armut gibi kavram karmaşas ve zihin bulandrmaya yönelik manevralar.

İşte bu toz ve duman içinde Kent Konseyi'ni kuşatan rol nedir yada ne olmaldr? Kent Konseyi toplumsal mutabakat mdr? Kent Konseyi kamu vicdan mdr? Kent Konseyi iddia makam mdr yoksa yargç mdr? Kent Konseyi bu kentin şövalyesi midir?

Kent Konseyi nasl bir hükmi şahsiyet olduğunu açklasn, ondan sonra bizimde söyleyeceklerimiz olacak..
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.