100'den fazla coğrafi işaretli ürünü bulunan kentte yatırımcılar, Antep fıstığı, mercimek, badem işleme tesisi, peynir altı suyu işleme tesisi ve yeni tescillenen Araban Sarımsağı depolama tesisine destek almak için başvuru yaptı.

TKDK DESTEKLERİNDEN YARARLANABİLECEKLER

15 Temmuz’un acı anları 15 Temmuz’un acı anları

TKDK Gaziantep İrtibat Ofisi Sorumlusu Doktor Fırat Karaköy, Gaziantep'in de IPARD programı kapsamına alındığını ve Gaziantepli girişimcilerin de desteklerden yararlanma imkanına sahip olduğunu söyledi. Yatırım yapmak isteyenlerin en çok coğrafi işaretli ürünlere verilen desteklerle ilgili bilgi aldığını anlatan Karaköy, şunları kaydetti:"Gaziantepli girişimciler IPARD programının kentte uygulanmasıyla yatırımlarını gerçekleştirerek TKDK desteklerinden yararlanabilecekler. Bu kapsamda bu yıl Gaziantep Ticaret Borsasında irtibat ofisi açtık. Burada Gaziantepli çiftçilerimizi bilgilendirmeye başladık. Tüm ilçelerimizde bilgilendirme toplantıları yaptık. Programdan daha fazla kişinin yararlanması için çalışmaları yürütmeye devam ediyoruz."

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ ARTACAK

Desteklere ilginin daha da artacağını aktaran Karaköy, şöyle konuştu:"Gaziantep'te 13 yatırım projesi başvurusu yapıldı. 317 milyon liranın üzerindeki bu yatırımlara 150 milyon lira hibe desteği söz konusu. Antep Fıstığı, mercimek ve badem işleme, peynir altı suyu işleme gibi farklı alanlardan yatırımlar var. Geçtiğimiz dönemde coğrafi işaret alan Araban Sarımsağı'nın muhafazasına yönelik bir başvuru var. Bu destekler sayesinde kentin ürün çeşitliliğini de artırmayı planlıyoruz. Gaziantep 100'den fazla coğrafi işaretli ürüne sahip, TKDK destekleriyle bu ürünlerimiz daha nitelikli tesislerde üretilecek ve sayısı daha da katlanacaktır."

Editör: Ebru Kont