1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuklu kadınlara çağrı
Çocuklu kadınlara çağrı

Çocuklu kadınlara çağrı

Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Siraç Ekin, kadınların işgücü piyasasına katılımını artırmak için devletin sağladığı teşvikleri anlattı.

A+A-

Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına ve mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara 2-5 yaş çocukları için aylık 400 TL’lik bakım desteği sağlanacağını belirten Ekin, bu teşviklerden faydalanmaları için çağrıda bulundu.

HEDEF YÜZDE 40    

Kadının işgücünü piyasasına girişlerinde eşitsizliğe yol açacak bir hüküm bulunmamasına karşın, ülkemizde bu oranın istenilen düzeyde olmadığını belirten Siraç Ekin, "Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre Kadın istihdam oranı yüzde 28 ve işgücüne katılım oranı yüzde 32,5’tir. Ancak 2023 yılı istihdam hedefleri içerisindeki kadının işgücüne katılım oranının yüzde 40 düzeylerinde olması hedeflenmektedir. 15 yaş ve üzeri kadın nüfusunun işgücü durumuna dikkat edildiğinde kadın istihdam oranları yüzde 29 iken, işgücüne katılım oranı yüzde 33,4’tür. Bu oranların yeterli olmadığı, bu oranların üzerinde istihdam ve işgücüne katılım oranına sahip olması gerekir ki, bu kesimin işgücünden faydalanmak, üretimin artışına sebebiyet vermek ve en önemlisi üretkenlikleri ile ülke ekonomisine, işgücüne katılımları nedeniyle anlamlı katkı sunmuş olmalarıdır" dedi. 

KADINLAR EV İŞLERİYLE MEŞGUL OLUYOR

Kadının işgücüne katılım oranını olumsuz etkileyen önemli faktörlerden birinin aile içi sorumlulukları olduğunu belirten Ekin, "İş ve aile yaşamı arasındaki dengenin sağlanamayışı kadını çalışma hayatına katılmak yerine evde kalmayı tercih etmek zorunda bırakmaktadır. İşgücünün yüzde 39’unun oluşturan kadınlar ev işleri ile meşgul olmaktadır. Bu oran gittikçe iyileşmeye doğru gitmektedir. Önceki yıllarda yani 2000’li yıllarda yüzde 70 civarındaydı.  Kadınların işgücüne dahil olmama nedenlerine baktığımızda, ev işleri ile meşgul kadınların oranı yüzde 54,7, Mevsimlik çalışan kadınların oranı yüzde 0,2, Eğitim, öğretim yetersizliği yüzde 12, Emekli olanların oranı yüzde 5,2, Çalışamaz durumda olanların oranı yüzde 13,6, Diğer nedenlerin oranı ise yüzde 7,5 tir" diye konuştu.

ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİ PAHALI

Ekin, kadınların aile içi sorumluluklarının başında çocuk bakımının geldiğini, çocuk bakım hizmetlerinin pahalı olması, nitelikli bakıcı veya çocuk bakımını üstlenen kuruluşlara istenilen şekilde ve düzeyde ulaşılamamasının kadının istihdamını ve ekonomik gücünü olumsuz etkilediğini belirtti. Ekin, "İŞKUR, ulusal istihdamın arttırılması ve işsizliğin düşürülmesi amacıyla bir dizi teşvik programları çıkarmakta ve hayata geçirmektedir. Bu teşvik programlarından bazıları ücrete dayalı bazıları da SGK ve vergiden kaynaklanan yükümlülüklerin devlet bütçesinden karşılamasıyla ilgilidir. 2017 yılında başlatılan istihdam seferberliği teşviklerine ilişkin programlar 2018 yılında artırılarak işverenlere yansıtılmaktadır bu teşviklerin işverenler nezdinde izlenmesi tabi ki kendi faydalarına olacaktır" dedi.

400 TL BAKIM DESTEĞİ

'Bir önceki yıl çalışan sayısı ortalamasına ilave istihdam edilecek her bir sigortalı için bilişim ve imalat sektöründe 2.151,45 TL’ye; diğer sektörlerde ise 883,01 TL’ye kadar prim ve vergi desteği sağlanıyor' diyen Ekin şu bilgileri verdi:"Bununla birlikte özel politika gerektiren vatandaşlarımızın istihdamını arttırmak adına 18-25 yaş arası gençlere, kadınlara ve İŞKUR’a kayıtlı engellilere teşvikten 18 ay yararlanma imkanı sunuluyor. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına ve mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara 2-5 yaş çocukları için aylık 400 TL’lik bakım desteği sağlanacak" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.