1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çocukların hepsi eşit
Çocukların hepsi eşit

Çocukların hepsi eşit

Kamu Denetçiliği Kurumu ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu işbirliğinde Çocuk Haklarının yerel düzeyde korunmasına ilişkin koordinasyon toplantısı yapıldı.

A+A-

 Vali Gül, tüm çocukların eşit olduğunu ve verilen haklardan tüm çocukların eşit derecede faydalandığını söyledi.

Her konuda olduğu gibi çocuklar noktasında da Gaziantep’te birlikte hareket etme kültürü ile önemli çalışmalar yapıldığını aktaran Gül, çocukların ve gençlerin karar alma ve yönetim konusunda katılımcılığının sağlanmasının,  kendilerini anlaması, alınan kararlara katkı sağlaması, problemlerin tespitinde ve çözüm önerileri getirilmesinde etkin rol oynamalarını önemsediklerini belirterek bu kapsamda Gazişehir Öğrenci Meclislerini kurduklarını dile getirdi.

MECLİS ÖNEM ARZEDİYOR

Cinsiyet eşitliğine dayalı, başkanlığını çocukların yürüttüğü bu mecliste yine çocukları merkeze alan bir yaklaşım sergilendiğini ifade eden Gül, aynı zamanda öğrenci, öğretmen, yönetici, veli, STK, yerel yönetimlerle işbirliğinin arttırılması ve çocukların etkin olması ile meclisin son derece önem arz ettiğini söyledi.

SPOR ŞEHRİ PROJESİ

Yine çocukların ve gençlerin spor yapmaları konusunda Spor Şehri Gaziantep projesini hayata geçirdiklerini bildiren Gül, “Kurulan okul spor kulüpleri ile çocuklarımızın spor yapmalarını ve profesyonel anlamda kendilerini yetiştirmelerini istiyor,  lisanslı olarak spor hayatına devem etmelerini arzuluyoruz” dedi. Yabancı göç konusunda ise sosyal yaşama adaptasyon süreci ile ilgili çeşitli çalışmaların devam ettiğini belirten Gül, tüm paydaşlara ve katılımcılara teşekkür ederek toplantının hayırlara vesile olmasını diledi.

HIZIMIZ ARTIYOR

Kamu Denetçiliği Kurumu Baş denetçisi Şeref Malkoç, “Türkiye’de hangi resmi daireye giderseniz gidin 18 yaşın altındakiler çocuk sayılıyor. Velisinin, vasisinin izni olmadan muamele yapamıyorlar, müracaat edemiyorlar. Bunun tek istisnası Kamu Denetçiliği Kurumu. Çocuklardan aldığımız mektuplarla, dilekçelerle ufkumuz açılıyor, çalışma tempomuz ve hızımız artıyor” dedi. Yaklaşık iki saat süren toplantıya Türkiye UNICEF temsilcisi Philippe Duamelle, kamu kurum temsilciler, STK temsilcileri ve çocuklar katıldı. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.