1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çocukların hayatı tehlikede
Çocukların hayatı tehlikede

Çocukların hayatı tehlikede

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilciliği Mehmet Tevfik Uygur, 17 Ağustos 1999 Gölcük/Kocaeli depreminin üzerinden geçen 23 yıla rağmen hiçbir önlem alınmadığını söyledi.

A+A-

Gaziantep ile ilgili ciddi uyarılarda bulunan Uygur, "Valiliğimize bağlı olan YİKOB bünyesinde yeni yapılmış ve yapılacak olan birçok okul için zemin etüt raporu hazırlatılmış olup, bu raporlar hiçbir jeoloji mühendisi tarafından ne arazide ne de rapor olarak kontrol edilmemiştir. Geleceğimiz olan çocukların hayatı tehlikededir" dedi. 

YARA SARMA AMACINA HİZMET ETTİ

Uygur, "Ülkemizde doğa kaynaklı afetlerle mücadele için milat olduğu varsayılan 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen, doğa kaynaklı afetler karşısındaki toplumsal, sosyal, ekonomik, kurumsal ve teknik altyapımızdaki kırılganlık katlanarak artmış, getirilen çözümler ise afet risklerini azaltmak yerine, “yara sarma” amacına hizmet etmiştir" diye konuştu. 

VURDUMDUYMAZ DAVRANILIYOR

Gaziantep İlinin yaklaşık 40-45 km yakınından geçen DAFZ’ nun şehri yakından ilgilendiren segmentlerinin Çelikhan-Gölbaşı, Gölbaşı-Türkoğlu ve Türkoğlu-Antakya fayları olduğunu belirten Uygun, "Gölbaşı Türkoğlu segmenti en son 1513 ve 1114 de deprem üretmiştir, 400 yılda bir kere büyük deprem üreten Gölbaşı-Türkoğlu segmenti 500 yıldır suskun olup günümüze kadar gerginliğini korumuştur.  İl merkezinin 40-45 km yakınında 7 ve üzeri büyüklükte deprem beklendiği aşikardır. Böyle önemli bir konuda belediyelerin kontrol mekanizması yaratmaması, ilgisiz ve vurdumduymaz davranması izaha muhtaçtır"

YAPI DENETİM FİRMALARINA ELEŞTİRİ

Yapı denetim firmalarının sadece bina inşasının denetimi ve evrak kontrolü ile sınırlı kalmaması gerektiğinin altını çizen Uygur, "Zeminin Jeolojik Jeoteknik özelliklerini ortaya koyacak binanın statik projesine veri sağlayan zemin ve temel etütlerinde yapı denetim sisteminin arazide kontrolü ve denetimi ile olacaktır, bu denetimde ilgili jeoloji mühendisleri ile yapılması gerekmektedir.  Başta yerel yönetimlerde olmak üzere; İmar planına esas Jeolojik-Jeoteknik etüt raporları, statik projelere esas zemin etütleri ve afet risk alanlarını kapsayan, diğer şehirlerdeki büyükşehir belediyeleri gibi yerbilimsel etüt daire başkanlıkları kurulmalı ve yer bilimciler çalıştırılmalıdır"

BELEDİYELERDE JEOLOJİ MÜHENDİSİ YOK

Uygur, "Ne yapı denetim firmalarında ne de belediyelerimizde Jeoloji mühendisleri istihdam edilmemekte olup belediyelerimizde çalışan Jeoloji Mühendisleri ise meslek dışı alanlarda görevlendirilmiştir. Arazide kontrol edilmeyen, arazi çalışması yapılmayan her Zemin Etüt raporu belediyeler, yapı denetimler, müellifler ve yapı için büyük risktir. Gaziantep il sınırları içerisinde yapı ruhsatı veren belediyeler, gerekli kontrol ve incelemeleri yapmakta sorumlu olan yapı denetim firmaları yapılan Zemin Etüt raporlarını prosedür tamamlayan evrak muamelesi yapmaktadırlar. Halbuki Zemin Etüt raporları yapının yük taşıyıcı elemanlarının temelini oluşturmaktadır. Bir yapının iskeletini oluşturan, statik hesapları Zemin Etüt raporlarından alınan verilerle hesaplanmaktadır. Zemin Etüt raporunda yapılacak küçük bir yanlış tüm binayı etkileyecektir. Zemin Etüt raporlarının en önemli kısmı ise arazi çalışmalarıdır. Arazi çalışmaları maalesef yapı ruhsatı veren belediyeler tarafından kontrol edilmemekte olup, arazi çalışması yapılmadan (yapılmış gibi gösterilip) Zemin Etüt raporları hazırlanılmaktadır" Leyla Özekşi Polat

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.