1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Çocuklarımız tehlikede
Çocuklarımız tehlikede

Çocuklarımız tehlikede

Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Aykut Kocalar, çocuklardaki teknoloji bağımlılığının endişe verici boyutlara geldiğini söyledi.

A+A-

Kocalar, “Geleceğimizin vebasına karşı önlem almamız gerekiyor. Teknoloji bağımlılığı Covit-19’dan daha çabuk ve hızlı bir biçimde çocuklar arasında yaygınlaşıyor. ” dedi.

CİDDİ ZARARLAR VERİYOR

Kocalar, modern yaşamın ve eğitimin vazgeçilemez bir parçası haline gelen teknolojik aletlerin, yanlış kullanım neticesinde fayda yerine, topluma ve özellikle çocuklarımıza ciddi zararlar vermeye başladığını belirtti. Kocalar, ”Yaşadığımız pandemi sürecinde, insanların evlerine kapanması, özellikle çocukların okullarına gidememesi, eğitime online olarak bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar üzerinden devam etmesi bu alışkanlıkları daha da artırmıştır. Toplum ve özellikle çocuklar, Covid-19 salgınından korunmaya çalışılırken daha farklı ve tehlikeli bir ortama sürüklenmiş ve sürüklenmeye devam etmektedir. Toplumda ve özellikle çocuklarda teknoloji bağımlılığındaki artış endişe verici boyutlara ulaşmıştır” dedi.

BU SORUNLARA NEDEN OLUYOR

Uzmanlara göre, teknoloji bağımlığının, insanlarda olumsuz fiziksel ve duygusal sorunlara neden olduğunu belirten Kocalar şunları söyledi:”Depresyon, suçluluk duygusu, kaygısızlık, teknoloji/internet kullanırken anlamsız aşırı mutluluk, öncelikleri belirleyememek veya planları sürekli ertelemek, dış dünya ve sosyal çevreden izolasyon, zaman kavramını yitirmek, aşırı savunmacılık, işten sakınmak, mesai veya okuldaki görevlerini yerine getirmemek, sorumlulukları sürekli ertelemek ve aksatmak, ani ruh durum değişiklikleri, korku, yalnızlık hissi, rutin işleri yerine getirirken sıkılma gibi olumsuz ciddi duygusal etkileri bulunmaktadır. Bunun yanında da, sırt ağrıları, karpal tünel sendromu, baş ağrıları, uykusuzluk, sağlıksız beslenme, kişisel bakım ve hijyeni aksatma, boyun ağrıları, göz kuruluğu ve diğer göz problemleri, aşırı kilo kaybı veya obezite gibi olumsuz fiziksel problemler ile de karşı karşıya bırakmaktadır.”

ÇOK HIZLI YAYILIYOR

Teknoloji bağımlılığının en bulaşıcı hastalıklardan, hatta Covit-19’dan daha çabuk ve hızlı bir biçimde çocuklar arasında yaygınlaştığını söyleyen Kocalar, “Bu bağımlılığa, alışkanlığa, zararlara, eğer önlem almaz isek, toplum olarak gelecekte ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz olacaktır.  Toplum olarak sanki bir salgın varmışçasına kafa yormak, üzerinde çalışmak, gelecek nesillerimizi korumak için, Milli Eğitim Bakanlığı, Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, ilgili kurum ve kuruluşlar ve STK’lar hepsi birlikte geleceğimizin vebasına karşı önlem almamız gerekmektedir. Aksi takdirde sosyalleşemeyen, kendini ifade edemeyen ve toplumdan soyutlanan yeni bir nesil ile karşı karşıya kalabileceğiz.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum