1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çocuk istismarını iyi okuyun
Çocuk istismarını iyi okuyun

Çocuk istismarını iyi okuyun

Gaziantep Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı, Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Aysun Baransel Isır tarafından GAÜN Hukuk Fakültesi Amfisinde “Çocuk İstismarı ve Bütüncül Yaklaşım” konferansı verildi.

A+A-

GAÜN Hukuk Topluluğu tarafından düzenlenen konferansta; Prof. Dr. Baransel Isır, çocuk istismarının Dünya Sağlık Örgütüne, Çocuk Hakları Sözleşmesine ve tüm dünyada tanımlanan tanımına göre çocuğun her türlü fiziksel, cinsel, duygusal sömürüye maruz bırakılması ve bundan dolayı da fiziksel, biyolojik, ruhsal gelişiminin sekteye uğraması olduğunu söyledi.

TOPLUM ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

Toplum olarak herkesin çocuk istismarı konusunu bilmesi ve farkında olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Baransel Isır, “Çocuğa yönelik her kötü, olumsuz girişimin istismar olduğunun bilinmesi lazım. Bu yalnızca çocuğun fiziksel bütünlüğüne dokunacak cinsel bütünlüğüne zarar verecek bir girişim, olay değildir. Çocuğun fiziksel yapısına dokunulmadan da birçok istismar gerçekleşebilir. Çocuk Hakları Savunucuları tarafından bu olay gündemde ve farkındalığı oluşmaya başladı” diye konuştu.

FİZİKSEL, CİNSEL, DUYGUSAL İSTİSMAR BİR BÜTÜNDÜR

Çocuk istismarının kavram olarak çocuğun her türlü sömürüye, kötü muameleye maruz kalması olduğunu kaydeden Prof. Dr. Baransel Isır, “Fiziksel, cinsel, duygusal istismar hepsi çocuk istismarı tanımına girmektedir. Bunu tanımsal olarak ayırıyoruz ama istismar bir bütündür. Fiziksel bir istismara maruz bırakılan bir çocuğun duygusal bir istismardan uzak kalabileceğini söylemek mümkün değil. Yine cinsel istismara maruz bırakılan bir çocukta her türlü fiziksel ve duygusal istismara maruz kalabilir. Aslında istismar ve çocuk kelimesinin yan yana gelmemesi gereken iki kelimedir fakat maalesef hem dünyada hem ülkemizde istismar yüksek oranda yaşanıyor” diye konuştu.  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.