Ceza mahkemelerinde, "çocukların cinsel istismarı" kapsamında açılan dosya sayısı, ulusal bir sorunun vahametini gözler önüne seriyor.

Yıl İçinde Açılan Dava Sayısı ve Yargılamalar

Bu ayıp DHMİ'ye yeter Bu ayıp DHMİ'ye yeter

2023 yılında, çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarından dolayı 35 bin 5 kişi hakkında dava açıldı. Bu suç kapsamında 14 bin 919 dava karara bağlanırken, sanıkların büyük bir kısmı mahkemelerde hesap verdi.

Cezaevine Giren ve Beraat Edenler

BirGün gazetesinin haberine göre, 2023 yılında çocuğa cinsel istismar suçundan 7 bin 88 kişi cezaevine gönderildi. Diğer taraftan, çocuk istismarından yargılanan 344 kişiye "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" uygulaması ile ceza erteleme verildi. Ayrıca, 7 bin 108 kişi ise beraat etti.

Dosya Sayıları ve Yargılama Süreleri

Ceza mahkemelerinde çocukların cinsel istismarı suçundan toplam 31 bin 216 dosya bulunurken, bu dosyaların karara bağlanma süreleri de değişkenlik gösterdi. 2019 yılında ortalama 299 gün süren yargılamalar, sonraki yıllarda daha da uzadı.

Toplumsal Bir Sorun

Bu istatistikler, Türkiye'de çocuklara yönelik cinsel istismarın sadece yargısal bir mesele olmakla kalmayıp, aynı zamanda ciddi bir toplumsal sorun olduğunu gösteriyor. Devletin ve sivil toplumun, çocukları korumak ve bu tür suçların önlenmesine yönelik etkili önlemler alması gerekiyor.

Kamuoyunun ve ilgili tüm kurumların, çocukların korunması ve adaletin sağlanması için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi, bu sorunun üstesinden gelinmesinde kritik bir önem taşımaktadır.