1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çocuk işçiler meclis gündeminde
Çocuk işçiler meclis gündeminde

Çocuk işçiler meclis gündeminde

CHP Gaziantep Milletvekili, TBMM İnsan Hakları ve Çocuk Hakları Alt Komisyon Üyesi İrfan Kaplan,

A+A-

 TBMM’ye ülkemizde artan çocuk işçiliği ve çocukların temel hakları ile ilgili tüm konuların araştırılması, çocukların geleceği için gerekli önlem ve tedbirlerin alınması amacı ile 22 milletvekili imzasıyla birlikte bir Meclis Araştırma açılması önergesi verdi.

Milletvekili Kaplan, neredeyse ülkemizin her ilinde, tarım ve sanayi başta olmak üzere birçok alanda çalıştırılan çocuklara dikkat çekerek eğitim ve öğretimden mahrum bırakıldıklarını ve ağır işlerde çalışan çocukların geleceklerinin tehlikede olduğunu belirtti. Kaplan: ”Ülkemizde Doğu’dan Güneydoğu Anadolu Bölgesine, Ege’den Marmara’ya kadar neredeyse her ilde ve her bölgede çocuk işçiler çalıştırılmaktadır. Çocuklarımız tarım sektöründe, Ege’de, Adana’da Çukurova’da pamuk tarlalarında, Karadeniz’de fındık ve çay bahçelerinde, Hatay’da, Malatya’da İslahiye, Nurdağı’nda tarlalarda, bahçelerde aileleriyle birlikte mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştırılmaktadır. Özellikle sanayinin yoğun olduğu bölgelerde sanayilerde yaş ve güçlerine bakılmaksızın ağır koşullarda çalıştırılmaktadır. Atölyelerde, eczanelerde, hizmet sektöründe, tamirhanelerde, inşaat sektöründe çalıştırılan çocuklarımız eğitimlerinden yoksun kalmakta; sağlıklarından olmakta; iş cinayetlerine kurban gitmektedir. Sağlıklı ve huzurlu bir alanda büyümeleri, eğitim görmeleri gerekirken çalıştırılan çocuklarımızın ne yazık ki çalışma hayatında istismar edilmesiyle gelecekleri tehlikeye atılmaktadır” dedi.

SON 17 YILDA ÇOCUK İŞ CİNAYETLERİ ARTTI

Kaplan, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine dikkat çekerek: “Tarımda, inşaatta, sanayide, eczanelerde, sokaklarda, küçük atölye ve işletmelerde, konaklama ve turizm sektöründen, tamirhanelerde çalışan çocuk işçiler en çok trafik kazalarında, boğularak, ezilerek, yüksekten düşerek, şiddete uğrayarak ya da yanarak hayatlarını kaybetmektedir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin açıkladığı raporlara göre AKP dönemindeki son 17 yılda iş cinayetleri sonucunda hayatını kaybeden işçilerin sayısı 24 bini aşmıştır.  2013 yılında 59 çocuk, 2014 yılında 54 çocuk, 2015 yılında 63 çocuk, 2016 yılında 56 çocuk, 2017 yılında 60 çocuk, 2018 yılında 67 çocuk, 2019 yılında da 55 çocuk, 2019 yılında ise 67 çocuk iş cinayetleri nedeniyle yaşamını yitirdi. 2014-2016 yılları arasında 13 bin 616 sigortalı çocuk işçi iş kazası geçirdi. Çocuk işçi ölümlerinin en çok yaşandığı iller, mülteci nüfusunun yoğun olduğu Adana, Şanlıurfa, İstanbul ve Gaziantep olurken ölümlerin en çok yaşandığı iş kolu tarım-ormancılık iş kolu olmuştur. Tüm bu sayılar, ülkemizdeki çocuk işçiliğindeki vahim tabloyu gözler önüne sermektedir” dedi.

SIĞINMACI ÇOCUKLAR DA TEHLİKEDE

Özellikle son yıllarda Türkiye’de artan sığınmacı nüfusuna da dikkat çekerek, sığınmacı çocukların da eğitim, sağlık ve barınma haklarının iyileştirilmesi gerektiğini savunan Kaplan, “Bir diğer önemli konu ise, ülkemizde bulunan “sığınmacı” nüfusundaki artışa bağlı olarak çalıştırılan sığınmacı çocuklardır. Bu çocuklarımız, özellikle mültecilerin yoğun olduğu iller olan Gaziantep, Şanlıurfa, İstanbul, Hatay gibi illerde inşaat, temizlik, hizmet, sanayi, tekstil sektörlerinde insanlık dışı koşullarda çalıştırılmaktadır. Bu çocuklarımızın çoğu eğitim alamamakta, sokak tarafından dışlanmakta ve aşağılanmaktadır" dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.