1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çocuk hakları masaya yatırıldı
Çocuk hakları masaya yatırıldı

Çocuk hakları masaya yatırıldı

Gaziantep'te, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) iş birliğindeki

A+A-

 "Çocuk İşçiliği Programı" kapsamında yürütülen "Çocuk Hakları ve İş İlkeleri" projesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

KÜSBEOĞLU:MESLEKİ EĞİTİMLERE ÖNEM VERİLMELİ

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, bir otelde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, proje kapsamındaki eğitimlerin ilkinin başladığını belirterek, mesleki eğitimlere önem verilmesi gerektiğini söyledi. Çocuk işçiliğiyle mücadelede, iş yerleri ve işverenlerin, konunun doğrudan tarafı olmaları bakımından kilit role sahip olduklarını ifade eden Küsbeoğlu, şunları kaydetti:"TESK, birlikler, odalar ve üye iş yerleri, programın doğrudan hedef gruplarından birisidir. İş yerlerinde 18 yaşın altındaki çocuk ve gençlere pratik meslek eğitimi verilmektedir. Okulda verilen mesleki eğitimin tamamlayıcısı olarak iş yerlerinde sunulan pratik eğitimin esas ve usulleri, iki temel yasa ile belirlenmiştir. TESK, geleceğin kalifiye iş gücünü yetiştirmek amacıyla çocuk ve gençlere, işletmelerde pratik eğitim verilmesi konusuna, kendi kuruluş kanununda yer veren tek meslek kuruluşudur."

UYGULAMALARA BAŞLANDI

Küsbeoğlu, proje kapsamında,Gaziantep başta olmak üzere Ankara, Şanlıurfa, Adana, Hatay, Mersin, Malatya, İzmir, Manisa ve Ordu esnaf ve sanatkarlar odaları birlikleri tarafından, çocuk işçiliği konusunda farkındalık artırma ve kurumsal kapasite geliştirme faaliyetleri gerçekleştirileceğini dile getirerek, "Mesleki eğitim merkezlerimizde, üyemiz esnaf ve sanatkarların işletmelerinde uygulanan mesleki eğitim programlarının, ilimiz ve ülkemiz yararına en verimli şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla, proje uygulamalarına başlanmış bulunuyor. Hayırlı olmasını diliyoruz." ifadelerini kullandı. 

ÇEVİK: ÇALIŞAN ÇOCUĞA KARŞI DEĞİLİZ

Uzman Eğitmen İzzet Çevik, ‘çocuk işçiliği’ ve ‘çocuk çalışan’ kavramlarının birbirine karıştırılmaması gerektiğini ifade etti. Çevik, “Konumuz çocuk işçiliği ama burada kavramlar son derece önemli. Çünkü ‘çalışan çocuk’ ile ‘çocuk işçiliği’ kavramı birbirine karıştırılmamalıdır. Yoksa çok ciddi sorunlar yaratabilir. Çocukların çalışmasına karşı değilim, çocuk işçiliğine karşıyım. Peki ikisi arasındaki kritik konu ne? Çalışma; eğitimini aksatıyor,psikolojik, sosyolojik ve fiziksel gelişimini engelliyorsa buna karşıyız. Eğer ki, çocuğun eğitimini aksatmıyor onun gelişmesini engellemiyorsa ve ona iş hayatı deneyimi sağlıyorsa buna karşı değiliz. Böyle bir çalışmaya kimse çocuk işçiliği diyemez. Çocuklar elbetteki çalışacaktır. 18 yaşına kadar çocuklar, iş hayatına dair bir takım beceriler kazanamazsa zaten onları belirli noktaya getirmek mümkün değildir. Çocuk işçiliği denildiğinde birine karne verilecekse dünyada en iyi karneyi Türkiye alır” açıklamasını yaptı.

TESK Proje Koordinatör Yardımcısı Mehmet Güven, TESK’in yeri, önemi ve yaptığı çalışmalar hakkında sunum yaptı. Programa, Gaziantep Vali Yardımcısı Alaaddin Serdar Polat, İŞKUR Gaziantep İl Müdürü Siraç Ekin, GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu ve oda başkanları katıldı. Ayşegül BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.