1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuk Adalet Merkezine ilk adım
Çocuk Adalet Merkezine ilk adım

Çocuk Adalet Merkezine ilk adım

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Çocuk Adalet Merkezi için protokol imzaladı, daha sonra Adli Tıp Grup Başkanlığı’nın açılışını yaptı.

A+A-

 Gaziantep Adli Tıp Grup Başkanlığı için 15 milyon TL’lik yatırım yapıldığını anlatan Gül, başkanlık sayesinde hem Gaziantep’teki bu tür taleplere ilişkin incelemeler başka şehirlerde yapılmasına gerek kalmayacak hem de civar illere de hizmet verebileceğini söyledi. Gül, Gaziantep Çocuk Adalet Merkezi için protokolünde önemli mesajlar verdi ve “Bir çocuk dahi bu kapıdan içeri girmesin isteriz. Ama böyle netice çıktıysa polisiyle, uzmanlarıyla süreç yönetilsin. Çocuklarımız için hayırlı netice olur. Çocuklarımız suça bulaşmadan kitapla, okulla büyürse cezaevlerini kapatır okul yaparız" dedi. 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı iş birliğinde hayata geçirilecek Gaziantep Çocuk Adalet Merkezi'ne ilişkin protokolün imza törenindeki konuşmasında, adalet üzerine birçok çalışma yaptıklarını ancak çocuklarla ilgili yapılanları çok özel gördüklerini söyledi. Gül, çocuk mahkemelerinin müstakil kampüs içerisinde yapılması ve duruşma salonlarının çocuk dostu olarak hazırlanmasın gerektiğini belirterek, bu anlamda Gaziantep'te hayata geçirilecek Çocuk Adalet Merkezi'ni çok önemsediklerini bildirdi. Çocuk Adalet Merkezi'nin ilk adımını attıklarını dile getiren Gül, çocukların hak ve özgürlüklerini önemsediklerini, onların olumsuzluklardan ruhsal ve fiziki olarak çok daha fazla etkilendiğini vurguladı.

EN ÖNEMLİ BAŞLIK

Gül, Yargı Reformu Stratejisi'nde mağdur merkezli onarıcı adaletin önemli yer tuttuğuna dikkati çekerek, "Çocuk mahkemelerinin müstakil kampüs içerisinde yapılması, duruşma salonlarının çocuk dostu olarak hazırlanması önemli hedefimiz. Çocuklara ilişkin davaların öncelikli olarak ele alınması temel hedeflerimizden biri. Çocuk Adalet Merkezi, bu çerçevede yapılan önemli başlıklardan biri." diye konuştu.

DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK

Suça karışmış çocukların olmasını istemediklerini dile getiren Gül, eğer bir çocuk suça bulaşmışsa toplum olarak herkesin kendini sorgulaması gerektiğini kaydetti. Mağdur olmuş çocuğun suçun failiyle bir araya gelmesini arzulamadıklarını ifade eden Gül, şöyle konuştu: "Mağdur olmuş çocuk, suçun failiyle bir araya geldiğinde bir daha aynı travmayı yaşıyor. O yüzden çocukların tarafla bir araya gelmesini istemiyoruz. Uzmanlar, çocukların ilgi alanlarını tespit etsin istiyoruz. Adli sürece temas eden hakimleri, savcıları, polisleri ağabey-abla gibi görsün, yargılayan değil kendisine yardımcı olarak görmesini istiyoruz. Kendisini suçtan azat etsin yaklaşımı içerisindeyiz. Bu noktada Çocuk Adalet Merkezi'ni önemsiyoruz. Bu merkezde çocuk hakimleri olacak, çocuk savcıları burada görev yapacak. Çocuk, her türlü suçlunun, kavganın olmadığı, travma yaşamadığı bir ortama gelecek. Adli destek mağdur hizmetlerindeki uzmanlarımız, burada olacak. Adli görüşme odaları, çocuk polisi burada olacak. Avukatlar da bir arada olacak. Bütün dünyaya örnek olacak modeli, en kısa zamanda hayata geçirmiş olacağız. Üniversitelerin ilgili uzmanları çalışma yapacak. Barolara ilgili bölümler de yer ayırmış olacağız. Yerel yönetimler başta olmak üzere istihdam, meslek edindirme gibi bir takım ortak iş birliği olacak. Kimsenin adaletin dışında kalmaması temel yaklaşımımız. Herkes adaletin merkezinde, tam göbeğinde bir sistem için çalışmaya devam ediyoruz."

SUÇU ÖNLEMEK ANA AMAÇ

Adalet için oksijen benzetmesi yapan Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Adalet oksijen gibidir. Çünkü normal şartlarda görünmez ama onun eksikliğinde çok sıkıntı oldu. Adaletin önünde hiçbir erişim engelinin olmaması, milletin haklı beklentisi. Bu da yargının temel vazifesi. 'Geç gelen adalet, adalet değil' anlayışıyla, bu vizyonun ortaya konması ve adaletin sağlanması gerek. Bu anlamda çok önemli mesafe olan Çocuk Adalet Merkezi'nin yapılması değerlidir. Ülkemiz çocukları için değerlidir. Bir kişinin aldığı ceza değil, suçun işlenmesinin önlenmesine dair politikanın ortaya konulması için uğraşıyoruz. Cezadan ziyade, suçun hiç işlenmemesi toplumun ana beklentisidir. Ana gayemiz bu yönde olacaktır. Bu merkezler, buna yönelik olacaktır. Bir çocuk dahi bu kapıdan içeri girmesin isteriz. Ama böyle netice çıktıysa polisiyle, uzmanlarıyla süreç yönetilsin. Çocuklarımız için hayırlı netice olur. Çocuklarımız suça bulaşmadan kitapla, okulla büyürse cezaevlerini kapatır okul yaparız. Cezaevlerinde de kimse kalmaz. Çocuğun kendisini topluma faydalı hale getirmesi en kıymetli sonuçtur. Çocuklar için ne yapsak azdır."

GÜRKAN: TOPLUMA KAZANDIRMA AMACIYLA ÇALIŞACAĞZI

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanı Ramazan Gürkan, "Çocuk Adalet Merkezimizde çocuklarımızı adliyenin o kasvetli havasına sokmadan, onları ıslah ve tekrar topluma kazandırma gayesiyle hareket edeceğiz." dedi. Gürkan, Gaziantep'in de arasında bulunduğu 116 adliyede Adli Destek Mağdur Destek Hizmetlerinin bulunduğunu söyledi. Bu müdürlüklerin, mağdur tanık ve suça sürüklenen çocuklar ekseninde özellikle aile ve çocuk mahkemelerinde önemli görevler ifa ettiğini belirten Gürkan, şöyle konuştu: "Mağdur çocukların adli süreçten mümkün olduğu kadar etkilenmeden bu süreci atlatmaları, ikinci örselenmelerine mahal verilmemesi, müdürlüklerin çalışma alanlarından biridir. Bir diğer tarafıyla suça sürüklenen çocukların, tekrar bu suçu işlemesinin önüne geçilmesi için çok disiplinli bir yaklaşımla çaba gösteriyoruz. Bu noktada ilgili kurumlarla bu çocukları meşgul edip, onların okula, kurslara devamını sağlayıp ve gerekirse meslek edinmeleri gibi neticelerle birlikte bu çocukları tekrar topluma kazandırmak bizim temel amaçlarımızdan birisidir. Konunun çocuk olması, protokolün biran evvel hazırlanarak imza aşamasına getirilmesinde sürükleyici etkisi ve tesiri olmuştur. Büyükşehir belediyemiz, yer tahsisi, merkezin inşası, yine müdürlük hizmetlerinde aile görüşmelerinde çocuklar hakkında yapılacak sosyal inceleme raporlarının yerinde yapılabilmesi için araç tahsisi gibi bir çok alanda bizlere destek olmayı ön görmüşler ve protokol bu şekilde şekillenmiştir."

ISLAH ÖNEMLİ

Merkezin adliyeye yakın bir mesafede kurulacağını ifade eden Gürkan, "Çocuk Adalet Merkezimizde çocuklarımızı adliyenin o kasvetli havasına sokmadan, onları ıslah ve tekrar topluma kazandırma gayesiyle hareket edeceğiz." dedi. Bu merkezdeki yaklaşımların getirilerini, kazanımlarını bir örnek başarı hikayeleri olarak sunmayı ümit ettiklerini anlatan Gürkan, Çocuk Adalet Merkezi yapılanmasının dünyaya örnek olacak, başarılı uygulamalara imza atacağını öngördüklerini dile getirdi.

ŞAHİN: ÇOCUKLAR İÇİN VARIZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de tarihe bakıldığında adaleti tesis edenlerin güçlü izler bıraktığını, birliği sağladığını aktardı. “Kim adaleti tesis ettiyse kim adalet üzerine bir toplum inşa ettiyse huzuru, barışı, kardeşliği temin ediyor” diyen Şahin, “ Gerek ülkede gerekse de şehrimizde yapılan çalışmalara bizzat ben şahidim. Bugün imzalayacağımız protokol de, sonuca gitmemek için koruyucu önleyici tedbirler almayı gerekli kılacak ve ön ayak olacak. Bütün dünya koruyucu-önleyici tedbirlerden hareket ediyor. Çocuklarımızın mağduriyetini giderdiğimiz ve fırsat verdiğimiz zaman suça itildiği ortamdan çocuklarımızı kurtardığımız zaman büyük bir başarı yakalanıyor. Bugün dünyanın en ileri medeniyetlerinden bu kadar hızlı bir çalışma metodolojisi yok. O yüzden inandığımız bir şey var. ‘Geç gelen adalet, adalet değildir’ diyoruz. Her şeyin hızlı ve zamanında yapılması için koordineli çalışma hummalı bir şekilde varlığını sürdürüyor. Çocuk dostu bir şehir, genç dostu bir şehir olma bizim medeniyetimizin bize talimatıdır. Her gencimizi, çocuğumuzu hayırda yarıştırıyoruz”

SEKÜCÜ: ÇOK HASSAS BİR KONU

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü de adliyede çocuklar konusunda özel bir hassasiyetle soruşturma ve yargılama süreçlerini yürüttüklerine işaret ederek "Çocuğun üstün yararını, adli süreçte gözetme gayreti içerisindeyiz. Yine bize göre asıl olan suç işlendikten sonra ceza vermek değil. O suçun hiç işlenmemesini sağlamaktır. Biz de bu anlayışla adliyemizde çocukların haklarının gözetilmesi, çocuklarımızın suça sürüklenmesinin önlenmesi konusunda üzerimize düşen görevi yapmaya devam edeceğiz. Çocuk Adalet Merkezlerin kurulmasıyla mevcut duruma göre çok daha fazla yol kat edeceğimizi düşünüyoruz. Zira Çocuk Adalet Merkezleri ile çocuk haklarının korunması, çocukların adalete erişimlerinin sağlanması, çocukların suça sürüklenmelerinin önüne geçilmesi, nitelikli olmamak kaydıyla ilk kez suç işleyen çocukların cezalandırılmayıp, yeniden kazanılması, adli sürecin yıpratıcı etkisinden çocuklarımızın uzaklaştırılması, çocukların adliyede yalnız hissetmemelerini sağlayacak olması hem çocuklarımız için hem bizler için önemlidir." diye konuştu.

AÇILIŞI YAPILDI 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yapımı tamamlanan Gaziantep Adli Tıp Grup Başkanlığının açılışını gerçekleştirdi. Açılış sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Gül, Gaziantep Adli Tıp Grup Başkanlığının Gaziantep'e ve çevre illere hizmet vereceğini söyledi.  Bir dizi ziyaret için Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 1 Haziran itibariyle yapımı tamamlanarak faaliyete başlayan Gaziantep Adli Tıp Grup Başkanlığının açılışını gerçekleştirdi. 33 personeliyle toksikoloji, kimya, DNA ve kimlik tespiti gibi süreçlerin hızlı bir şekilde tetkiklerinin yapılacağı Gaziantep Adli Tıp Grup Başkanlığı, Gaziantep'e ve çevre illere hizmet verecek. 

15 MİLYONLUK YATIRIM

Gaziantep Adli Tıp Grup Başkanlığının yapımı için yaklaşık 15 milyon TL harcandığını belirten Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, emeği geçenlere teşekkür ederek, "Bugün itibariyle 10’uncu Adli Tıp Grup Başkanlığımızın açılışını gerçekleştirmiş olduk. Böylelikle Gaziantepimizde toksikoloji, kimya ve biyoloji anlamında tüm tetkikler yapılabilecek. Yine DNA örnekleri, olay yerindeki incelemelere ilişkin kimlik tespiti gibi tüm süreçler Gaziantep Adli Tıp Grup Başkanlığımızda yapılabilecek. Hem Gaziantep’teki bu tür taleplere ilişkin incelemeler başka şehirlerde yapılmasına gerek kalmayacak hem de civar illere de hizmet verebilecek. Yaklaşık 15 milyon TL’lik yatırım yapıldı. Ben Gaziantep Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Adli Tıp Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. 

ÇOK ÖNEMLİ BİR MERKEZ

Adli Tıp'ın yargının hakikate ulaşması anlamında önemli bir kurum olduğunu sözlerine ekleyen Bakan Gül, "Adli Tıp adalete tecelli anlamında önemli bir kurumdur. Adli Tıp; bağımsız ve adaletin tecellisi konusunda bilirkişilik kurumudur. Bu çerçevede de yine zamanında gecikmeksizin bu süreçlerin tamamlanması yargıya da hizmet ediyor, fayda sağlıyor. Umarız bu dönemde de İnsan Hakları Eylem Planlamasından birisi de buydu. Bugün bunlardan biri gerçekleştirmiş oluyoruz. Yargılamada bu tür incelemeler; kimlik tespiti, toksikoloji, suça konu unsurun analizinin yapılması çok önemli. Erken bir şekilde yapılması da çok önemli. Hakikate ve adalete erken ulaşmak bakımından bu tür merkezleri çok önemsiyoruz. Geç olmadan adaletin tecellisi bakımından tüm çalışan arkadaşlarımızın hassasiyetle devam edeceğine inanıyoruz. Yargı teşkilatımız için, Gaziantepimiz için hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu. Açılışa Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep milletvekilleri ve protokol üyeleri katıldı.  

SEZER CİHAN İMZALADI

Konuşmaların ardından Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanı Ramazan Gürkan ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan tarafından protokolün imzalandığı törene, Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş'un yanı sıra AK Parti Gaziantep milletvekilleri Derya Bakbak, Ahmet Uzer, Müslüm Yüksel, Mehmet Sait Kirazoğlu, Gaziantep Valisi Davut Gül, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Alçık, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Yusuf Kaya, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Metin Kahraman ile diğer ilgililer katıldı. 

STK’LARDA BULUŞTU

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Valimiz Davut Gül, Gaziantep Milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’teki sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya gelerek faaliyetleri üzerine değerlendirmelerde bulundu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT - HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.