Ünverdi, “Gaziantep ve çevre illerimizin kalkınması ve ticaretimiz için kritik öneme sahip olan bölgemizin 'Çılgın Projesi olarak adlandırdığımız ve sanayimizi limana yakınlaştıracak olan Amanos Tünellerinin ihalesi yapıldı. Bu çok önemli bir gelişme” dedi. 

Hassa tüneli ile limana olan mesafenin 163 km kısalacağını anlatan Ünverdi, “Proje ile 20 km uzunluğunda 3 tünel yapılacak, 2 tünel çift şeritli karayolu olurken 1 tünel tek hatlı demiryolu tüneli olarak bölgemizi İskenderun Limanı'na bağlayacak. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, Gaziantep ve Kilis Valilerimize, Milletvekillerimize, bölgemiz çılgın proje fikrinin sahibi ve takipçisi olan herkese teşekkürler’’ dedi.

Cepten ilk "alo"nun üzerinden 30 yıl geçti Cepten ilk "alo"nun üzerinden 30 yıl geçti

2014 YILINDA DUYURU YAPILMIŞTI

Tünel projesi için 2014 yılında duyuru yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Nisan 2023'te katıldığı bir törende "Gaziantep’in sanayideki üretim gücünü İskenderun Limanı’yla katlayarak artıracak, Hatay'ın muazzam potansiyelini Anadolu’yla buluşturacak Amanos Tünelleri'nin yapımına yakında başlıyoruz." açıklamasında bulunmuştu.  Gaziantep merkeze ortalama olarak 270 km uzaklıkta olan Mersin Limanı'na bağlı olan sanayi bölgeleri için Amanos Dağları'nın altından geçmesi planlan 30 kilometrelik tünel projesi sayesinde Gaziantep-İskenderun arası 221 km.den 136 km.ye, Kahramanmaraş-İskenderun arası 186 km.den 151 km.ye, Kilis - İskenderun arası 153 km.den 113 km.ye inecek. Proje gerçekleştiği zaman bahsi geçen şehirlerin Dörtyol-İskenderun Limanı'na yakın olmasından ötürü zaman olarak tasarruf edilmesi düşünülüyor.