1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çiftçi ve üretici kendi markasını çıkaracak
Çiftçi ve üretici kendi markasını çıkaracak

Çiftçi ve üretici kendi markasını çıkaracak

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, düzenlediği basın toplantısında projelerini anlatırken en büyük hayalini de gerçekleştirmek için çalışmalara başladıklarını söyledi.

A+A-

 Türkman, “Rabbim nasip ederse Gaziantep'ten üreticilerimize / çiftçilerimize ait Torku benzeri bir Türkiye markası çıkaracağız” dedi.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

‘Çobanların oy hakları ellerinden alınmasın, 5 bin 300 üye yerine 98 kişi oy kullanmasın’ diye çıktıkları yolda rakiplerine fark atarak başkanlığa seçildiklerini söyledi. Türkman,“Haksızlığa karşı yapmış olduğum mücadele neticesinde üyelerimizin bizleri başkanlığa layık görmeleri aynı zamanda omuzlarımıza ağır bir yük yükledi. Benim bir hayalim vardı; Rabbim nasip ederse Türkiye'nin en büyük çiftçi kuruluşu olan Konya'daki Torku gibi Gaziantep'te çiftçilerimize/üreticilerimize ait ürünleri işleyip, pazarlayan bir marka oluşturmaktı. Marka ile ilgili çalışmalara hemen başladık ve iki isim belirledik, bunların marka tescil ve logo çalışmaları şu anda yapılmaktadır.  Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin 9 İlçede 390 yerleşim yerinde 5 bin 300 üyesi  var. Bu üyelere ait 260 bini anaç koyun keçi olmak üzere toplam 420 bin küçükbaş hayvan mevcuttur. Birlik üyelerimizin; mera sorunları, çoban sorunları, yem fiyatlarının yüksekliği, ürünlerin değerinde satılamaması, sigorta problemi, hayvan hastalıkları, yaylım alanlarının ormanlık alanlara çevrilmesi, hazine arazilerinin köylerde ikamet etmeyip, tarım ve hayvancılık ile uğraşmayanlara kiralanarak, bu arazilere meyve fidanı ekilmesi vb. sorunları bulunmaktadır. Projelerimizi hazırlamaya ve sorunları ilgili makamlara iletmeye başladık” diye konuştu.

BİRLİK ÖNÜNDE DOĞAL VE SAĞLIKLI ÜRÜN SATIŞI YAPIYORUZ

Sorunların çözümünde hükümete, bürokrasiye görev düştüğü gibi üyelerin sorunlarını çözmek üzere kurulmuş olan Birlik'lere daha çok görev düştüğünü anlatan Türkman şunları söyledi:“Birlik olarak üyelerimizin ürünlerini değerinden satabilmek, hastalıklar ile mücadele ederek hayvan ölümlerini ve verim kayıplarımızı azaltarak gelirlerini arttırmamız lazım. Üyelerimizin gelirlerini arttırdığımız takdirde sorunların çözümü de daha kolay olacaktır. Göreve gelir gelmez Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzden 2019 yılında en az 1000  üyemizin bilinçlendirilmesi için 9 ilçede 40 adet ''Sürü Yöneticisi ve Çobanlık Kursu açılmasını talep ettik. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün gösterdiği duyarlılık neticesinde İlçe Müdürlükleri aracılığıyla talebimize hızlı bir şekilde cevap vererek kursların açılmasını sağlamaya başladı. Henüz 1 ay gibi bir süre geçmesine rağmen 6 adet kurs açıldı ve bu kurslara 155 yetiştirici katıldı ve katılmaya devam ediyor. Birlik binasının önündeki satış noktasında üyelerin köylerinde ürettiği doğal ve sağlıklı ürünleri, uygun fiyatla halkın tüketimine sunmaya başladık. Şu anda Keçi sütü, koyun sütü, inek sütü, keçi yoğurdu, koyun yoğurdu, inek yoğurdu, Antep peyniri, lor, çökelek, kaymak, tereyağı, sade yağ, köy yumurtası, gezen tavuk yumurtası, zahter balı, çam balı, çiçek balı, üzüm pekmezi, süzme yoğurt, salamura peynir, nar ekşisi, zeytinyağı ve dondurma satışı yapmaktayız. Ürün çeşitlerimizi arttırmaya devam edeceğiz” dedi.

TÜRKİYE MARKASI ÇIKARACAĞIZ

Piyasada ve fiyatlarda söz sahibi olmak çin kendi üretim tesislerimizi kurmamız gerektiğini söyleyen Türkman,”Sütü biz üretiyoruz ancak fiyatı başkası belirliyor, eti biz üretiyoruz ancak fiyatı başkası belirliyor, hayvanlar için aldığımız yemin fiyatını başkası belirliyor. İlk olarak ürünlerin değerinde satılabilmesi için Birlik olarak başta üyelerimizin süt ve süt ürünlerini toplayarak, bunları proje aşamasındaki Birliğe ait olacak süt işleme tesisinde işleyerek, kendi markamızla halkımıza ilk elden, aracısız uygun fiyata doğal ve güvenilir ürünler sunacağız. Bunun için İpekyolu Kalkınma Ajansına sunmak üzere iki adet proje hazırlamaktayız. Biri süt toplama projesi, diğeri gastronomi alanında süt işleme, Antep peyniri  projesi. Bu projeler başlangıç olacak, zamanla tesisi sadece süt paketleyen değil, aynı zamanda yoğurt, ayran, paket süt, peynir çeşitleri, tereyağı, sade yağ ve dondurma üretimi yapan entegre bir tesis haline getireceğiz. Üretimin her geçen gün azaldığı, köylerin boşaldığı, tarımsal ürünlerin bir kısmının ithal edilmek zorunda kalındığı bu günlerde inanıyorum ki yetkililerimizde bu projelerimize sahip çıkarak destek olacaklardır. Biz inandık siz de inanın, güvenin, Gaziantep'ten üreticilerimize/çiftçilerimize ait TORKU benzeri bir Türkiye markası çıkaracağız” şeklinde konuştu. MUHARREM TÜRKOĞLU

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.