1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çiftçi üretim yapamıyor
Çiftçi üretim yapamıyor

Çiftçi üretim yapamıyor

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdulkadir Deniz, yüksek girdi maliyetlerinden yakındı.

A+A-

 Deniz, çiftçinin üretim yapamadığını ifade ederek, bu soruna çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Girdi maliyetlerinin aşırı derecede yükselmesinin çiftçileri zor durumda bıraktığını ifade eden Deniz, küresel ısınmadan kaynaklı sorunların yaşandığına da dikkat çekti. 

HAYVANCILIĞI BALTALADIK

Deniz, “Küresel ısınmadan kaynaklı bazı nedenleri biz kendi elimizle yaptık. Evet, elimizde olmayan nedenler var ama biz küresel ısınmaya da ortam hazırladık. Dere yataklarına bina yaptık. Ağaçlarımızı yok ettik. Ormanlarımızı yaktık. Mera alanlarını yok ettik, küçükbaş hayvancılığı elimizde baltaladık.” diye konuştu. 

HÜDAPAR’DAN ZİYARET

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer ve beraberindeki heyet, Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’ni ziyaret etti. Göçer, girdi maliyetlerindeki artışlar nedeniyle çiftçilerin zor günler geçirdiklerini belirtti. Tarım ve hayvancılığın çok önemli sektörlerden biri olduğunu ifade eden Göçer, “Şu an için bir petrol ülkesi değiliz. Belki akaryakıta çok ciddi anlamda müdahale edemiyoruz. Fakat ülke olarak özellikle de tarım ve hayvancılık alanında hem kendimize yetebilecek hem de bu alanda yetiştirdiğimiz ürünleri ihraç edebileceğimiz konumdayız. Tarım bize yetmelidir ve aynı zamanda tarım ürünlerini ihraç edebilmeliyiz. Tarım ve hayvancılık plan dahilinde olmalıdır. Türkiye genelinde şu anda tarıma yüzde 1'lik oranda destek veriliyor. Fakat baktığımızda yüzde 0,3 destek veriliyor. Bilinçli bir tarım yapılırsa ülke, memleket ve vatandaş kazanır; hepimiz beraber kazanırız.” ifadelerini kullandı.

ANTEP FISTIĞINDA TABAN FİYAT

Antep fıstığı için hasat döneminden önce taban fiyat belirlenmesi gerektiğini belirten Göçer, şöyle konuştu:

“Ülkemizde ve bölgemizde en çok yetişen ürünlerden bir tanesi Antep fıstığıdır. Antep fıstığı hem ülkemizin hem de şehrimizin en önemli tarımsal ürünlerindendir. Genel Başkanımız, Gaziantep'e yaptığı ziyaretinde Antep fıstığına taban fiyatı uygulaması gerektiğini dile getirmişti. Antep fıstığına taban fiyat getirilmezse üretim eksik kalır. Nasıl ki Karadeniz'de fındık için taban fiyat uygulaması varsa; Antep fıstığı içinde taban fiyatı uygulanması gerekiyor.”

ÇİFTÇİYE DESTEK ŞART

Girdi maliyetlerin çok yüksek olmasından dolayı çiftçinin ciddi anlamda sıkıntı yaşadığını belirten Göçer, “Aynı zamanda çiftçiden ucuz alınan ürün yurt dışından yüksek fiyatlarla ithal ediliyor. Yurt dışından ithal edilen ürüne verilen fiyat çiftçiye destek olarak verilse çiftçi üretime devam edecektir. Köylünün köyde kalmamasının temel sebeplerinden bir tanesi de kazanmamasından dolayıdır. Köylü veya çiftçi ektiği ürünün karşılığını alabilse hiçbir zaman şehre gelmek istemez. Şu an nüfusun yüzde 7'si köylerde yüzde 93’ü ise şehirlerde yaşıyor. Yüzde 7'lik kesim yüzde 93'lük kesimi besliyor. Fakat bu sayı çoğalırsa köyde hem kendisi hem de şehirli için çalışır ve üretime de devam eder. Köylü ve çiftçiyi ciddi anlamda desteklemek lazım. Köylü ve çiftçi üretsin hem biz istifa edelim hem de kendisi istifade etmiş olsun. Ama şu anda gerçekten köylü ve çiftçi kazanmadığından dolayı gözünü açan gençlerimizin hepsi şehre gelmek zorunda kalıyor ve geliyor.” şeklinde konuştu. Leyla Özekşi Polat

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.