1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çİ'CE KONUŞACAĞIZ....
Çİ'CE KONUŞACAĞIZ....

Çİ'CE KONUŞACAĞIZ....

BİR dönem sanayicilerin korkulu rüyası olan Çin, artık fırsata çevrildi... Sanayiciler yeni hedef pazarına Çi'i de ekledi.. Özellikle, Türk tekstil ve...

A+A-

BİR dönem sanayicilerin korkulu rüyası olan Çin, artık fırsata çevrildi... Sanayiciler yeni hedef pazarına Çi'i de ekledi.. Özellikle, Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü için tehdit olarak görülen Çi'e, Gaziantepli sanayiciler tekstil ürünleri satma başarısı gösteriyor. Bu bağlamda Sanayi Odası ve Gap Danışmanlık işbirliğiyle düzenlenen Ptaki Çince dil kursu, 11 Hazira'da başlayacak. Eğitmen Bay Yip Ming Wai olacak. Çince kursunda başlangıç seviyesi birinci grub haftanın çarşamba ve cuma günü, ikinci grub salı ve perşembe günü, üçüncü grubun da cumartesi günü toplam 45 saat dil eğitimi alacak.

KORKULU RÜYA OLMAKTAN ÇIKTI

Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, sanayicilerin büyük üretim gücü, kalitesi, marka ve tasarımı, sanayideki tecrübesiyle Çin pazarında öne geçebilecek avantajlara sahip olduğunu söyledi. Koçer, ''Daha birkaç yıl öncesine kadar korkulu rüyamız olan pazara, biz mal satabilecek durumdayız'' dedi.

İHRACATTA CİDDİ ARTIŞ SÖZ KONUSU

Gaziantep'ten, Çi'e yapılan ihracatta ciddi bir artış olduğuna işaret eden Koçer, "Çi'e ihracatımız katlana katlana gidiyor. Bu pazara geçen yıl dış satımımız 10 milyon dolar seviyesine çıktı. 2007 yılının ilk üç ayında da önemli bir artış var. Çin, Gaziantep için hedef ülke haline geliyor. Gaziantep'in üretimde, kalitede, tasarımda ve ürün çeşitliliğinde önemli rekabet gücü var. Bunu, Çin pazarına kullanmak zorundayız. Önümüzdeki 3-5 yıl içinde Çi'e yapılan, özellikle sanayi ürünü ihracatımızın her yıl katlanarak artacağına inanıyorum. 2007 yılında geçen yıla göre yüzde 50 artış bekliyorum" diye konuştu.

Çİ'CEYİ PRATİK KONUŞACAKLAR

Koçer, ticari ve ekonomik ilişkileri artırmak için dil kursları düzenlediklerini, Oda ile İtalyan Kültür Merkezi işbirliğinde açılan İtalyanca kursunun iki dönemdir sürdüğünü anlatırken, ''Amacımız, İtalya'ya daha fazla mal satmak ve ilişkileri geliştirmekti. Gaziantep'ten, İtalya'ya geçen yıl ihracatımız yüzde 45 oranında arttı'' dedi.

11 HAZİRA'DA BAŞLIYOR

Koçer, şimdi de herkesin korkulu rüyası olan Çi'e daha fazla mal satmak istediklerini belirterek, "Çi'e mal satmak, Çin pazarımızda yerimizi almak zorundayız. Hızla artan rekabet koşulları çoğumuzu Çince öğrenmeye zorluyor. Dış ticaret departmanlarımızda çalışanların en azından pratik Çince konuşabilmesi için yola çıktık. Gaziantep Sanayi Odası ve Gap Danışmanlık işbirliğiyle düzenlediğimiz Ptaki Çince dil kursumuz, 11 Hazira'da başlayacak. Eğitmenimiz Bay Yip Ming Wai olacak. Özellikle Çi'e yönelik çalışma yapacak bütün firmalarımızın dış ticaret elemanlarının kursa mutlaka katılmalarını istiyorum" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.