1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'lilerin itirazı sonuçlandı
CHP'lilerin itirazı sonuçlandı

CHP'lilerin itirazı sonuçlandı

Üniversiteye konut planı iptal edildi

A+A-

Rektör Ali Gür döneminde Gaziantep Üniversitesi kampüs içerisine yapılacak 210 konut projesi için itirazda bulunan ve dava açan CHP eski Şehitkamil İlçe Başkanı M.Coşkun Atalamış, Meclis Üyesi Beyhan Külekçi ve Uğur Kalkan davayı kazandı. İtirazın ret edildiği mahkeme önce yürütmeyi durdurdu sonra da planı iptal etti. 

Gaziantep Üniversitesi kampüsü içerisinde yapılacak 210 konut projesinin alanı ile ilgili 1/1000 ölçekli uygulama imar planına ve 1/5000,1/25000 ölçekli nazım imar planlarına CHP Şehitkamil İlçe Başkanı M.Coşkun Atalamış ve Meclis Üyesi Beyhan Külekçi ile beraber dava açtıklarını söyleyen Uğur Kalkan, “Söz konusu davayı 17 Aralık 2019'da açtık. İlgili davada yapılan incelemeler sonrasında 21 Nisan 2020 tarihi için Bilirkişi Heyeti heyeti belirlendi. Ülkemizi ve dünyayı saran virüs nedeniyle bu inceleme ertelendi. Ancak heyet incelemesi yaptı ve planı iptal etti” dedi. 

SESSİZ KALMADIK

Bu planda hiçbir sosyal donatı alanı olmadığını dile getiren Kalkan şunları söyledi: ”Biz hem şehrimize hem de vatandaşlarımıza olan sorumluluğumuzun gereği olarak bu davayı açtık. Hiçbir sosyal donatı alanı olmayan, İmar Kanunu'na ve Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği'ne aykırı olan bu plana sessiz kalamazdık. Mücadelemiz sonucunda davayı kazandık ve planı iptal ettirdik” diye konuştu. 

3. İDARE MAHKEMESİ VAR VERDİ 

Kararı veren Gaziantep 3. İdare Mahkemesi  “’Büyükşehir Belediyesi Meclisinin 17/08/2019 tarih ve 494 sayılı kararıyla kabul edilen 1/5000 ölçekli ve 1/25000 ölçekli nazım imar planlarının; hukuka aykırı olduğu, kamu yararının gözetilmediği, üst ölçekli planlara uymadığı, kademeli birliktelik ilkesinin ihlal edildiği, plan değişikliğiyle planın sürekliliğinin bozulamayacağı, sosyal teknik donatı dengesinin bozulduğu, bilimsel, nesnel ve teknik gerekçelere dayalı olmadığı belirlenmiştir. Dava konusu alanda keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verilmesi üzerine bilirkişi olarak seçilen Şehir Plancıları Doç. Dr. Burak Belge ve Öğretim Görevlisi Servet Karaca ile Harita Mühendisi Derviş Önen'in katılımıyla mahallinde yapılan keşif ve bilirkişi incelemesi sonrası bilirkişiler tarafından düzenlenlendirmiştir. Mahkememize sunulan bilirkişi raporunda özetle; Plan revizyonu kapsamında arazi kullanım kararı değişikliği sonucunda nüfus yoğunluğunun arttırıldığı, artan nüfusun ihtiyacı olan sosyal ve teknik altyapı alanlarına ilişkin analiz için yeterli bir değerlendirme yapılmadığı görülmüştür. Bilirkişi raporu taraflara tebliğ edilmiş olup, davalı idare vekilince rapora yapılan itiraz raporu kusurlandırıcı mahiyette görülmemiş, rapor bilimsel ve teknik açıdan yeterli ve hükme esas alınabilecek nitelikte bulunmuştur.  Gaziantep İli, Şahinbey İlçesi, Yamaçtepe Mahallesi, N38c-22a-1a,1b, 1c ve 1d imar paftalarında Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 13/09/2019 tarih ve 300 sayılı kararıyla kabul edilen 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile bu plana yapılan itirazın reddine yönelik Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisininin 15/11/2019 tarih ve 447 sayılı kararda ve planın dayanağı olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisinin 17/08/2019 tarih ve 494 sayılı kararıyla kabul edilen 1/5000 ölçekli ve 1/25000 ölçekli nazım imar planlarında; 3194 sayılı İmar Kanununa, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği'ne, şehircilik ilkelerine, planlama esas ve tekniklerine uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır” HALİL ŞARKMI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum