1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. CHP'li Yıldırım umutlu
CHP'li Yıldırım umutlu

CHP'li Yıldırım umutlu

CHP Şehitkamil Meclis üyesi Hurşit Yıldırım, son yıllarda inşaat sektörünün can çekiştiğini bildirdi.

A+A-

HABER - SALMAN ERDİNE
CHP Şehitkamil Meclis üyesi Hurşit Yıldırım, son yıllarda inşaat sektörünün can çekiştiğini bildirerek, “Konut kredilerindeki düşüş inşaat sektörünü hareketlendirecektir. Üstelik, 15 Temmuz sonrası sağlanan uzlaşı kültürünün ekonomiye direkt etkisi olacaktır” dedi.

HEDEF TEK OLUNCA

Türkiye’nin Fethullahçı Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz darbe girişimiyle çok önemli bir süreçten geçtiğini belirten CHP’li üye Yıldırım, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ sözü o gece tescillendi. Bu bağlamda boy boy afişler asıldı, Türk milletinin darbeye karşı azmi ve kudreti girişimi engelledi. Aslında bu tavır doğru bir tavırdır. Cumhuriyet Halk Partisi, darbenin her çeşidine karşıdır, üstelik darbelerden en çok çeken de biziz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz gecesi halkın sokaklara inmesini, demokrasiye sahip çıkması gerektiğine ilişkin çağrıda bulundu. AK Parti’lisi, CHP’lisi, MHP’lisi meclis dışındaki diğer partililer sokaklara döküldü, alanlara indi, birlik ve beraberlik sağlandı, tek bir hedefte birleşti" diye konuştu. 

BİRLİKTELİĞİMİZ SÜRMELİDİR

Gerek TBMM’e gerekse yerel meclislerde bu yönde beyanlar verildi, bu süreç çok olumlu devam ediyor, bu havanın dağıtılmaması gerekir. Siyasiler, uzlaşı kültürü, demokrasi ve cumhuriyet kavramlarını 15 Temmuz sonrası daha güçlü dillendirmeye başladı. İnşallah bu tavır devam eder, ekonominin belli bir raya oturması gerektiği, herkesin işine gücüne bakması amacıyla 27 gündür süren demokrasi nöbeti sona erdi, demokrasiyi her yerde ve her zaman savunulması gereken bir değerdir. Umarım, Cumhurbaşkanımızın ve Başbakan Binalı Yıldırım’ın ‘bütünlüğümüzü bozmayalım, ülkemizi hep birlikte güzel günlere taşıyalım’ sözünün arkasında durur. Bir vatandaş olarak, bu birlikteliğin sürmesini çok arzuluyorum, temennimiz bu yöndedir, bekleyip göreceğiz” diye konuştu.

GELECEKTEN UMUTLUYUM

CHP’nin tüm kademesiyle yıllardır yasama, yürütme ve yargı erkinin bağımsızlığını savunduğunu aktaran Yıldırım, “Yasama, yürütme ve yargı’da ortak hareket edilirse umutluyum. 3 ay içerisinde TBMM’de 2016 bütçe görüşülecek, yerel meclislerde yoğun çalışmalar başlayacak. Bakıp göreceğiz, olmazsa o zaman Türk halkı nasıl demokrasiye sahip çıktıysa gün geldiğinde gereken dersi verir” dedi. Yıldırım, Rus uçağı tarafından Türk hava sahasının ihlal edilmesi sonucu düşürülen uçak krizi yüzünden iki ülke arasındaki ilişkilerin kopma noktasına geldiğini hatırlattı.

RUSYA GÜÇLÜ BİR PAZAR

Meclis üyesi Hurşit Yıldırım, şunları kaydetti: “Türkiye’nin ihracat yaptığı en güçlü ülke Rusya’dır. Tarımda, gıdada ve tekstilde en büyük pazar Rusya pazarıdır. Yaşanan kriz sonucu köylünün malı para etmedi, ihracat sınırlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Vilademir Putin arasındaki ikili görüşmelere  bakılırsa Türkiye ekonomisinde bir canlılık yaşanacaktır. Bu canlılık kısa sürede etkisini göstermeye başladı gibi. Türkiye, dış ilişkilerde dengesiz bir politika güdüyor. Bugün Rusya’yla iyiysek yarın başka bir ülkeyle kötü oluyoruz. Bu durumu bir kenara itmek gerekiyor. Siyasiler, ‘Mevzu vatansa gerisi teferruattır’ sözünü çok iyi anlamalıdır. Ülkenin geleceği, vatandaşlarımızın huzuru için komşu ülkelerle iyi geçinmeliyiz. Rusya ile başlatılan iyi niyetli yakınlaşmanın olumlu sonuç vereceğini düşünüyorum.”

KONUT KREDİLERİN DÜŞÜŞÜ

Konut kredilerinin devlet bahkalarında binde 80’e indiğini belirten Yıldırım, “İnşaat sektörü son yıllarda can çekişiyordu. Cumhurbaşkanımız ısrarla, faizleri düşürün sözlerini hep duyduk, konut kredilerindeki düşüş sektörü mutlaka hareketlendirecek, canlandıracaktır. Türkiye’deki siyasi uzlaşı kültürünün ekonomiye direkt etkisi olacaktır” diye konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.