1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'li kadınlar boş durmuyor
CHP'li kadınlar boş durmuyor

CHP'li kadınlar boş durmuyor

Mahalli seçimlere sayılı günler kaldı. Bu dönem CHP'li kadınların varlığı daha bir öne çıkmış durumda. CHP'li kadınlar  erkeklerden bir adım...

A+A-

Mahalli seçimlere sayılı günler kaldı. Bu dönem CHP'li kadınların varlığı daha bir öne çıkmış durumda. CHP'li kadınlar  erkeklerden bir adım önde olduklarını iddia ediyor. CHP İl Kadın Kolları Başkanı Semra Harman, üye kadın sayısı ve sahaya inen kadın sayısında rekor artış olduğunu belirtirken, şu ana kadar 10 bin kapıyı çaldıklarını, hedeflerinin ise daha önce Ak Parti'ye oy vermiş kadınlar olduğunu söyledi. Harman, "Özellikle Ak Parti'ye oy vermiş olanları seçiyoruz. Onlarla daha fazla zaman geçiriyoruz" dedi. CHP İl Kadın Kolları Başkanı Semra Harman ile seçim çalışmaları üzerine konuştuk. Harman, yerel seçimler öncesi daha önce olmayan bir çalışma sistemi oluşturduklarını anlattı. 

1000 AİLEYE ULAŞTIK

Temmuz 2012 beri sahada olduklarını, mahallelerde tek tek kapıları çalarak evlere gittiklerini ve insanlara dokunduklarını söyleyen Semra Harman, "Biz il kadın kolları olarak seçim sürecine gelinceye kadar yani 3 ay öncesine kadar 1000 aileye ulaştık ve bu ailelere gıda yardımı yaptık. 600 aileye ise  giyim yardımı yaptık. Kendi bünyemizde, il binamızın altında giyim mağazası açtık. Mahallelerde tesbit ettiğimiz fakir vatandaşlara birinci ve ikinci el giyim ürünleri veriyoruz.Bu kişileri birebir tesbit ediyoruz. Hiçbir parti ayrımı yok, zorlama yok. Kendimizin giyemeyeceği hiçbir şeyi orada kesinlikle vermiyoruz, bulundurmuyoruz. Gıda yardımı da yaptık. Gıda yardımını genellikle ramazan ayında yapıyoruz. Gittiğimiz yerlerde broşür veriyoruz, sohbet ediyoruz. Şu anda yanlış algılanmasın diye kıyafet dağıtımını da durdurduk. Ama seçimlerden sonra yine başlayacağız" dedi.

KAPI KAPI GEZİYORUZ

il Kadın Kollarının ayrı, ilçe kadın kollarının ise kendi ilçelerindeki adaylarla çalıştıklarını söyleyen Semra Harman, "İlçeler kendi ana kademe örgütleri ve gençlik örgütleriyle beraber adaylarımızla geziyorlar. Kadınlarımız yine kapıları çalmaya çalışıyorlar. Bizde il olarak, onların yetişemediği veya eksik bıraktığı yerleri kapı kapı birebir, insanlarla temas etmek suretiyle geziyoruz. Bu arada ilçelerimize gidiyoruz, destek veriyoruz. İl olarak önceki gün Nizip'teydik, Oğuzeli'ne gittik köyleri dolaştık. İlçelerdeki organizasyonlar adaylarla beraber, ama merkezdeki organizasyon tamamen bize ait" diye konuştu.

 AK PARTİ'YE BÜYÜK TEPKİ VAR

Seçim çalışmalarına ekip olarak çıktıklarını, ilçe kadın kollarının da adaylarla günlük programlara uyduklarını belirten Semra Harman, "Kadınlarımız mahallelerdeki evleri ziyaret ediyorlar. Sabah en geç 09:30'da hareket etmiş oluyoruz, akşam ise sınırımız yok. Biz il olarak esas ulaştığımız kesim kadınlar. Evdeki kadınlar özellikle. Bu dönem CHP'ye ilgi daha çok. Bir defa Ak Partiye büyük bir tepki var. Bu tepkilerin biz CHP'de yoğunlaştığını da gözlemliyoruz ve bundan dolayı da çok umutluyuz." dedi.

CHP'Yİ SAVUNUN TÜRBANLI SAYISI AKP'Yİ SAVUNANDAN FAZLA

Ak Parti-cemaat kavgasının mahallelerdeki yansımalarının nasıl olduğunu sorduğumuz Semra Harman, "Şimdi mahallelerde çok yaygın olan birşey var, kadınlar biraraya geliyorlar, Yasin okuyorlar o toplantılara da katılıyoruz. Tesadüfen veya haberimiz olarak. İnsanlarda bir tepki var. Ayrıca şunu açık ve net olarak söylüyorum, sanırım CHP'yi savunan türbanlı sayısı AKP'yi savunandan fazla. Yani hep bir önyargı vardır, sanki başı kapalı olanlar, türbanlı olanlar AKP'li, başı açık olanlar CHP'li gibi. Kesinlikle öyle birşey yok. Mahallelere girdiğinizde çok samimi söylüyorum çok modern görünüp AKP'yi savunanlarda var, bunun yanında türban bağlayanların birçoğuda CHP diyor" diye konuştu.

CEMAATE OYUNUZU BİZE VERMEYİN DİYEMEYİZ

'Bize oy veren herkesin oyuna talibiz' diyen Harman şunları söyledi:"Artık insanların kandırıldıklarını anladıklarını düşünüyorum. Yani dinin sadece AKP'nin elinde olmadığını, mevcut iktidarın artık inanırlılığını özellikle de din konusunda inanınırlığını, yaptığı hırsızlık ve yolsuzluklarla kaybettiğini dünüşüyorum ve halkın da bunu anladığını düşünüyorum. Halk bizden daha önde. Biz bize oy veren herkesin oyuna talibiz. Ama kesinlikle yani bir anlaşma, onlara bir menfaat sağlama şeklinde değil, eğerki cemaate mensup dediğimiz insanlar CHP'nin Türkiye için iyi olduğunu düşünüyorlarsa tabiki onlara oyunuzu bize vermeyin diyemeyiz."

TOPLANTILARIMIZDA BAŞI KAPALI SAYISI DAHA FAZLA

2012 nin temmuz ayından beri sahada olduklarını, her toplantılarında başı kapalı, türbanlı ağırlığının daha fazla olduğunu söyleyen Harman, "Yani zaten o insanlar dini inançları doğrultusunda örtünen insanlar. Ama Türkiye'de öyle bir algı oluşturulduki, sanki din ve başörtüsü onların tekelendiymiş onlar olmazsa kimse başını örtmezmiş gibi. Bugüne kadarda insanlar başını örtüyordu" dedi.

10 BİN EVİN KAPISINI ÇALDIK

İl Kadın kolları olarak şu ana kadar 10 bin evin kapısını çaldıklarını, bu evlerden 7-8 binine son üç ay içerisinde gittiklerini dile getiren Harman, "Günlük olarak nerelere gittiğimizin notumuzu alıyoruz.Seçim sonuçlarından umutluyuz. Belediyelerin tamamını alacağız. Bizim hedef kitlemiz  daha önce Ak Parti'ye oy vermiş olanlar. Özellikle onları seçiyoruz. Onlarla daha fazla zaman geçiriyoruz. Onlarla daha fazla sohbet ediyoruz. Birbirimizi anlayabilmek açısından, toplantı yaptığımızda özellikle onların bulunmasını istiyoruz.Zaten bize oy verenler bizim partimizi biliyor, programımızı biliyor. Bizim hedef kitlemiz Ak Parti'ye oy vermiş olanlar" dedi.

SİSTEMİ OTURTTUK

CHP'de çalışan kadın sayısının bu seçimde ikiye, üçe katlandığını anlatan Harman, "Biz biraz mutfakta çalışıyoruz. Mutfakta çalışmayı tercih ediyoruz. CHP'ye üye kadın sayısında da sahaya iniştede artış var. Kadınlar Türkiye'nin geldiği noktada üzerine düşeni yapmak ihtiyacı hissediyor. Bu sorumluluğu hissediyor. Kadınlar bunun daha çok bilicinde  ve erkeklerden bir adım öndeler. Çok sistemli çalışıyoruz. Sadece başkanların yanındaki kadınlar görülüyor, esas çalışanlar daha çok mutfakta çalışıyorlar. Çalışma sistemini değiştirdik. Biz artık eskisi gibi şunu yapmıyoruz. Perilikaya, Ünaldı'dak kadını getirip burada çalıştırmıyoruz, o kendi mahallesinde çalışıyor. Veya Karataş'taki kendi mahallesinde çalışıyor. Bu sistemi oturtturmak için 2 yıldır çalışıyoruz" dedi.

AKP'Lİ KADINLAR NEREDE?

Gittikleri hiçbir mahallede Ak Partili kadınlara rastlamadıklarını söyleyen Harman, "Ak Partil kadınlar çok çalışıyor deniyor. Biz iki yıldır mahallelerdeyiz. Bir tek çalışan Ak Partili çalışan kadın görmedik. Biz hep kenar semtlerdeyiz. İmarlı kesime çok fazla ağırlık vermiyoruz. Çıksorut, 29 Eylül, Eyüp Sultan, Göllüce, Ünaldı, Perilikaya, Güneş Mahallesi hep buralardayız" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NUN MİTİNGİ ÇOK KALABALIK OLACAK

 

21 Mart'ta şehrimizde olacak olan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun gelişiyle ilgili de çalıştıklarını ifade eden Harman, "Kalabalık bir miting olacak. Kadınlarımızın da büyük bir coşkuyla bu mitingde yer alacaklarını bekliyoruz" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.