1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. CHP’den eğitim raporu
CHP’den eğitim raporu

CHP’den eğitim raporu

CHP İl Başkanlığı 2019-2020 eğitim öğretim yılı öncesi eğitimde eksiklikler, sorunlar ve çözüm önerilerini içeren bir rapor hazırladı.

A+A-

 İl Başkanı Lütfü Demir, Türkiye genelinde gerek liselere giriş, gerek üniversite sınav başarı sıralaması baz alındığında Gaziantep’in 60 – 65 sıralarda yer almasının kafa yorulması gereken bir durum olduğunu söyledi. 

4 BİN 170 DERSLİK AÇIĞIMIZ VAR

 2019 MEB Verilerine Göre Gaziantep’te 629 bin 243 öğrenci,  24 bin 413 öğretmen, 15 bin 493 derslik ve Bin 395 okul bulunduğunu belirten Lütfü Demir, “İl geneli derslik başına düşen öğrenci sayısına bakıldığında ilkokul/ortaokulda 35, genel öğretimde 28, mesleki ve teknik eğitimde 33  öğrenci. Şahinbey’de öğrenci sayısı 217 bin 728, öğretmen sayısı 8 bin 855, derslik sayısı 6 bin 182.  Şahinbey’de derslik başına düşen öğrenci sayısı ise ilkokul/ortaokulda 44,genel öğretimde 32,mesleki ve teknik eğitimde 26. Şehitkamil’de ise öğrenci sayısı 226 bin 716, öğretmen sayısı 10 bin 148, derslik sayısı 8 bin 268’dir. Şehitkamil’de derslik başına düşen öğrenci sayısı ilkokul/ortaokul’da 42,genel öğretimde 32, mesleki ve teknik eğtimde 31. 2019 Milli Eğitim verilerine göre ilimizin öğretmen ihtiyacı (norm kadroya göre)  2467’dir. İlimizdeki derslik ihtiyacı ise 4 bin 170’dir”dedi.

SORUN DAHA DA BÜYÜDÜ

İlimizde eğitim çağında 130 bin Suriyeli öğrenci bulunduğunu bunlardan 65 bininin eğitime devam ettiğini dile getiren Demir, ”İlimizde Suriyeli başta olmak üzere, göçmen çocukların devlet okullarında eğitim görmesi ile okulların mevcutları dengesiz şekilde artmış, öğretmen yükü artmış, derslik başına düşen öğrenci sayıları çoğalmıştır. Bazı okul ve sınıflarda Suriyeli öğrenci sayılarının daha fazla olduğu tesit edilmiştir. Bunlardan biri Şahinbey-Özel İdare İlkokuludur. Bu durumdaki sınıf ve okullarda sosyo, kültürel, kimlik ve dil farklılıklarından kaynaklı zorluklar, Gaziantep’teki eğitim sorunları hacmini daha büyütmüştür” diye konuştu.

BU SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞMALI

Demir, eğitim sisteminin çözüme kavuşması beklenen sorunlarının okulların fiziki yetersizliği, birleştirilmiş sınıf uygulamalarının sona ermesi, sosyal donatı alanlarının eksikliği, bilgi, teknoloji, kütüphane, laboratuar ve atölye eksiklikleri, yeterli düzeyde branş öğretmenlerinin kadrolu olarak bulunmaması olduğunu belirtti. Demir, “Birçok şeyden tasarruf edilebilir ama eğitimden asla tasarruf edilemez. Çocuklarımızın gelişimi bakımından teknik eğitime geçilmesi, 2’li eğitim sisteminin son bulması gerekmektedir. Yüz yüze eğitimden ziyade hatırı sayılır bir çoğunluk açık öğretimi tercih etmekte, okulu derslerden ziyade sadece sınavları girerek tamamlamaktadır. Bu durum çocuk işçiliğine de sebep olmaktadır” dedi.

DAR GELİRLİ AİLELER KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Özellikle okul öncesi ana sınıf eğitimlerinin sosyal tesisler aracılığıyla yapılmasını uygun bulmadıklarını söyleyen Demir, “Sosyal tesislere çocuklarını gönderen öğrenci velilerimizden, tesis müdürü tarafından seçim önceleri ziyaret edilerek parti propagandası yapıldığı ve partiye oy istendiği şikayetleri sıklıkla bizlere iletilmektedir. Bu vazgeçilmesi gereken yanlış bir uygulamadır. Bir diğer hususta liyakat sisteminin işlevsel hale getirilerek görev ve sorumluluk belirlemedeki yöntem olarak kullanılmasıdır. Öğrenci servisleri ve taşımalı eğitimde yaşanan aksaklıklarında bir an önce giderilerek düzene sokulması gerekmektedir. Eğitim masraflarının yaşanan ekonomik olumsuzluklardan dolayı artması ailelerin yükünü çoğaltmaktadır. Okulların açılmasıyla kırtasiye masraflarının cep yakacağı aşikardır. Sektör temsilcilerinin beyanlarına bakıldığında kırtasiye ürünlerinin geçen yıla oranla yüzde 30 - yüzde 40 zamlandığı ve en fazla zammın çanta fiyatlarına uygulandığı belirtilmektedir. Bir öğrenci için yapılması gereken kırtasiye masraflarının geçen sene ortalama 200 ve 250 TL, bu sene ise rakamın yaklaşık 500 TL yi bulacağı beklenmektedir. Ekonomik sıkıntıdan ve peş peşe gelen zamlardan dolayı özelikle dar gelirli ailelerimiz, eğitim masrafları karşısında kara kara düşünmektedir” şeklinde konuştu.Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.