CHP Gaziantep Milletvekili Avukat Hasan Öztürkmen, il ve ilçe örgütleri ile birlikte meclis üyesi adaylarından gelen tepkilere kayıtsız kalmadı.  Öztürkmen “Gaziantep Milletvekili olarak, arkadaşlarımızın bu tepkilerine karşılık Genel Merkez nezdinde girişimlerde bulunarak ilk alınan kararın uygulanması ve 4 Şubat’ta yapılacak ön seçimin delegelerimizin katılımı ile yapılması için çaba harcayacağım” dedi. 

ÖN SEÇİM DAHA DEMOKRATİK

Genel Merkez nezdinde girişimlerde bulunan Öztürkmen, kayıtlı üyelerin katılımı ile yapılacak ön seçimin daha demokratik olduğunu, bu kararın seçim startının verildiği ilk günlerde alınarak aday adayı ile il ve ilçe örgütlerine bildirilmesi gerektiğini belirterek,” Aslında kayıtlı üyelerin katılımı ile yapılacak ön seçim daha demokratik bir karardır. Ancak, il ve ilçe örgütlerimiz ile meclis üyesi aday adayı arkadaşlarımıza ön seçimin delegelerimizin katılımı ile yapılacağı bildirilmiş, arkadaşlarımızda bu yönde çalışmalarını neredeyse tamamlamışken, kararın ön seçime 1 hafta kala değiştirilip kayıtlı üyelerin katılımı ile yapılması kararı alınması yanlıştır. Örgütlerimiz ve aday adayı arkadaşlarımızın ön seçime kısa bir süre kala kararın değişmesine tepki göstermeleri son derece haklı. Gaziantep Milletvekili olarak, arkadaşlarımızın bu tepkilerine karşılık Genel Merkez nezdinde girişimlerde bulunarak ilk alınan kararın uygulanması ve 4 Şubat’ta yapılacak ön seçimin delegelerimizin katılımı ile yapılması için çaba harcayacağım” dedi. 

YILDIRIM TEPKİLİ

Genel Merkezin Fermuarlı Ön Seçim kararına CHP Şehitkamil İlçe Başkanı Hurşit Yıldırım’dan tepki geldi. Yıldırım, CHP Gaziantep İl Başkanlığına verdiği dilekçede, kotasız ve fermuarsız bir seçim taleplerinin olduğunu belirtti.

MECLİS ÜYELERİ KABUL ETMEDİ

Yıldırım sunduğu dilekçede, ‘’Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi tarafından yazı tarafımıza tebliğ edilmiştir. İlgili yazı uyarınca her ne kadar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının bildirilmiş tüm üyeleri seçmen olarak belirtilmişse de bu durumun hem önseçime 1 hafta kala bildirilmiş olmasının uygulamada yaşatacağı sorunlar hem de il başkanlığının, ilçe başkanlığının ve belediye meclis üyesi aday adaylarının bu hususu kabul etmemektedir. Bizler Kongrelerde seçilmiş il ve ilçe belediye başkanları ile yönetim kurulu üyeleri, Partili belediye başkanları ve partili belediye meclisi üyeleri, partili eski belediye başkanları, Seçim çevresindeki ilçelerin kongre delegeleri ve o çevrede il kongresi delegeleri ile kişilerin önseçimde seçmen olarak kararlaştırılmasını talep ederiz’’ ifadeleri yer aldı.