1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'de adaylar çoğalıyor
CHP'de adaylar çoğalıyor

CHP'de adaylar çoğalıyor

CHP’de Gaziantep İl Kongresi 9 Şubat Pazar günü yapılacak.

A+A-

 Mevcut başkan Lütfü Demir, Hayri Sucu,Hayri Öztürk adaylıklarını açıklarken, çok sayıda partilinin de adaylık için isimleri geçiyor. Parti tabanında Akif Ekici ve Ali Peri’nin yanısıra, Umut Yılmaz, Mesut Karavelioğlu, Reis Reisoğlu, Neşet Uçar ve Mehmet Uçar’ın isimleri adaylık için konuşuluyor. Lütfü Demir ve Hayri Sucu, seçimler için oldukça iddialı konuştu. Demir, “Emek veren ve bugüne kadar hiçbir karşılık beklemeden siyaset yapan ilke ve ideoloji peşinde koşan dava adamıyım. Bana oy vermeyipte kime verecekler?” derken Hayri Sucu, ”40 yıldan beri partinin içindeyim. Bize ne görev verilmişse yapmışızdır. Benim tabandaki olan gücümü onların aşma şansları yok” dedi.

DEMİR:ÖNEMLİ OLAN PARTİMİZİN İKTİDARA GELMESİ

CHP’de İl kongresi öncesi aday bolluğu yaşanıyor. Mevcut İl Başkanı Lütfü Demir, aday çokluğu ile ilgili olarak, “Büyük denizler dalgalanmadan durulmaz saygı duyuyorum, kim aday olursa demokratik hakkını kullanıyor.  Partiyi iktidara doğru götürdüğümü, büyüttüğümü görenler partiye gelip çalışmak istiyorlar demektir, kim kazanırsa kazansın burada parti kazanacaktır.  Önemli olan partimizin iktidara gelmesidir. Bu bir bayrak yarışıdır. Herkese saygı duyarım. Benim tek bir hedefim var, amacım var, partimizi Gaziantep’te birinci parti yapmak. Mevki makam hırsım bugüne kadar olmadı bundan sonrada olmaz. En zor ve sıkıntılı dönemde görev aldım. Partiye abilik yaptım, derleyip toparlamaya çalıştım. İmkanlar dahilinde partimi her yerde, her platformda demokratik kitle örgütlerinde, STK’larda her yerde en iyi şekilde temsil ettim” diye konuştu.

ŞANSIMI YÜKSEK GÖRÜYORUM

‘Partimi iktidara taşımak için adayım’ diyen Demir şunları söyledi:”Hakkımda eleştiriler yapılıyor. Zaten herkes benden memnun kalırsa ben kendimden şüphelenirim. Mutlaka iş yapan kişi eleştirilir. Bana kimse hırsızlık yaptı diyemez, yolsuzluk yaptı diyemez. partisine ihanet etti diyemezler, çalışmadı da diyemezler. 10 aydan beri muayenehaneyi kapatmışım, gece gündüz partiyi her konumda temsil etmeye çalışıyorum. Şansımı yüksek görüyorum ben bu seçimi önce Allah’a sonra bana inanan güvenen delegelerin oylarıyla alacağım. Tabanıma güveniyorum. Ben bu örgüte 38 yılıımı verdim. Örgüt kime destek vereceğini iyi bilir, emek veren ve bugüne kadar hiçbir karşılık beklemeden siyaset yapan ilke ve ideoloji peşinde koşan dava adamıyım, bana vermeyipte kime verecekler? Benden fazla kim emek vermişse çıksın meydana.  İstisnalar hariç. Onun için partinin sağduyusuna, partili delegelere güveniyorum. Delege özgür iradesiyle hareket edecektir” dedi.

ATEŞTEN GÖMLEĞİMİ GİYDİM

Siyasi hayatı boyunca hep ön seçimden yana olduğunu, bunu da örgütün iyi bildiğini söyleyen Demir şöyle konuştu:”Partisinin iktidar olmasını isteyenler, partisine ihanet etmek istemeyenler, liyakatlı, bu işi bilen, partisine sahip çıkan insanlara destek verir. Zaten bugüne kadar siyasetimde ben bir yer hedeflemedim, hep ön seçimle gelen bir adayım. Atamayla gidip kapılarda beklemedim, el pençe durmadım, atamayı da istemedim. En son atama bana partinin emri üzerine verdiler. Ben de sözkonusu partimse gerisi teferruattır dedim. Elimi değil, gövdemi taşın altına koydum, ateşten gömleği giydim. En zor ve sıkıntılı zamanları aştım. Şimdi tam parti böyle düze çıkmışken, bazı insanlar gelip aday olurlar. Tabi aday olma en demokratik haklarıdır, saygı duyuyorum. liyakatlı, çalışkan, dürüst, toplumda karşılığı olan insanlar gelsin. Tek amacımız partimizin iktidara gelmesi. Ben yarın ne olacağım, milletvekili olacağım, belediye başkanı olacağım hesabı yapılmaması gerekir. Önce parti, parti büyürse hepimiz büyürüz, küçülürse hepimiz küçülürüz. Benim geçmişim geleceğimdir diyorum. 1988’de ilçe başkanıydım, 1989’da bütün belediyeleri almıştık. Ben bununla iftihar ediyorum, Zamanında gece gündüz çalışarak zaferler kazanmış partiyi iktidara taşımıştık. Şimdi aynı ruhu yaşatmak için görev almak istiyorum” diye konuştu. 

SUCU:BİZ BUNLARI SEÇİMLERDE GÖRDÜK

CHP eski İl Başkanı Hayri Sucu, tabanın isteği üzerine aday olduğunu belirterek şunları söyledi:”Tabanda benim gerçekten bir gücüm var, taban beni istiyor. Bunlar 3-5 tane arkadaşlar kendi kafalarından gelecekle ilgili hesapları var. Benim gelecekle ilgili hiçbir hesabım yok. Ne belediyebaşkanlığına, ne milletvekilliğine adaylık düşüncem yok olsa zaten öbür dönem olurdum. Ben il başkanlığı yaptığım 3 yılda partinin bir lira parası yoktu. Borçsuz bir şekilde teslim ettim. Gece gündüz partilimin nerede işi varsa hastanede, yoğun bakımda, karakolda gece gündüz demeden bu partinin emrinde oldum. Bunu kamuoyuda, örgütte biliyor. Bunlar örgüte ne zaman sahip çıkmış? 15-20 sene önce bir ilçe başkanlığı yapmış, ondan sonra partiye hiç bir emeği yok. Kendine bakarsan 40 yıl emeğim var diyor. Biz bunları seçimlerde gördük. Ben bir referandum geçirdim, birde 24 Haziran seçimlerini geçirdim. Bunların bir tanesi, benim emeğim var diyen birkaç arkadaşımız var şimdi, hiç ben ortada görmedim.”

TABANDA BÜYÜK GÜCÜM VAR

En az 40 yıldan beri partinin içinde olduğunu anlatan Hayri Sucu, “Bize ne görev verilmişse hem ailem, hem ben yapmışımdır. Bunların çocuğu partiye gelmez, kardeşi gelmez amcası gelmez, dayısı gelmez hiçbirisi gelmez. Ne faydası olacak partiye ve partililere. Onun için tabiki ben onada başarılar dilerim fakat benim tabandaki olan gücümü onların aşma şansı yok. Benim yapıcı tarafımı örgüt bilir. Seçildikten sonra rakiplerimin ayağına gittim, randevu istediler vermedim ben onları ziyaret ettim. Bana oy verip vermeyen hiçbir partiliyi ötelemedim. Bana destek verenlerden çok destek vermeyenlerin yanında durdum. Bana bir işleri düştüğünde onlara dört dörtlük hizmet ettim. Örgüt bunu biliyor. Mesela delegelerden çoğu beni arıyor delege oldum senin yanındayım diyor. Zaten şunu kimse inkar edemez ben görevden alındım gene partinin içinden biryere gitmedim. Sayın Melih Meriç atandı bana görevi devir teslim törenine gelirmisin dedi ben gittim. Lüfü Demir il başkanı olduğu gün gittim tebrik ettim. Benim kimseyle sorunum olmaz. Küskün olmam, örgütün küsgün olanlarını da elimden gelirse barıştırırım. Bu bir bayrak yarışıdır. Partimizi kim daha bir adım öne taşıyacaksa o kazansın” diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum