CHP memnun

CHP memnun

Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirilen İl Pandemi Kurulu Toplantısı'nda koronavirüsle mücadelede yeni tedbirlerin uygulanmasına karar verildi.

A+A-

Toplantıda yer alan CHP heyeti de görüş ve gözlemlerini dile getirdi. Toplantıda verilen ve konuşulan bilgiler ışığında  “İlimiz sanayi bölgesinde kişi başına yaklaşık 100 metrekare alan düşmektedir. Çalışan fabrikalarımızda üretim, makine ağırlıklı olmasından dolayı çalışma alanları olağandan daha fazla görünmektedir. Fabrikalarımızın çalışma alanının yarıdan fazlasını makinelerin kapladığı ve üstelik korona salgınından sonra çalışan sayılarında yüzde 40-50 oranında kısıtlama yapılarak çalışma mesafesinin olağan üstü arttırıldığı gözlemlenmiştir” ifadelerini kullandı.  

CHP'den yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Mayıs başına kadar Gaziantep ilimizdeki COVİD – 19 vaka sayıları iyi giderken son 20 gündür sayıların iki katına çıktığı belirtildi. Bu sayının bin 165 e çıktığı ve içinde işçi arkadaşlarımızın korona testi pozitif sayısının 137 olduğu tespit edilmiştir. Gaziantep’teki sayı her ne kadar Türkiye ortalamasının ¼ oranında olsa da son 20 günde artış olduğu görülmüştür.  Gaziantep ilimizde COVİD – 19 hastalığına yakalanan vatandaşlarımızdan toplam 17  kişi vefat etmiş olup vefat edenlerin arasında sadece 1 işçi kardeşimiz bulunmaktadır. Günlük test sayımız 500-600 civarında iken, ayrıca gerek GAÜN gerekse hıfzıssıhha ve İslam, Bilişim ve Teknoloji  Üniversitesi de test yapma olanağına kavuşturularaktan günlük 3000 test sayısına ulaşılmıştır"

KADEMELİ TEST YAPILACAK

"Kurul tarafından alınan karar gereğince OSB deki fabrikalarımızda çalışan işçilerin tamamına kademeli PCR corona testi yapılması kararı alınmıştır. Çalışan fabrikalarımızda üretim, makine ağırlıklı olmasından dolayı çalışma alanları olağandan daha fazla görünmektedir. Fabrikalarımızın çalışma alanının yarıdan fazlasını makineler kaplamakta ve üstelik korona salgınından sonra çalışan sayılarında yüzde 40-50 oranında kısıtlama yapılarak çalışma mesafesinin olağan üstü arttırıldığı gözlenmiştir.  Yemekhane, soyunma odaları, servis araçları da bu işçi azaltmasından dolayı kurallara uygun hale gelmiş, bulaşma riskinin azalmasına azami dikkat edilmiştir. Servis  araçları  en fazla 9 kişi olacak şekilde 2 katına çıkartılmıştır. Aktif çalışan 550 fabrikanın denetlenmesinde ise maske takma, girişlerde ateş ölçer kullanılması ve dezenfektana dikkat edilmesi sonucu, işçi kardeşlerimizin sağlıklı çalışma ortamında bulunmalarının sağlandığı belirtilmiştir. Toplam vaka 50 işyerinde tespit edilmiş olup, tespit yapılan işyerleri 14 gün süre ile karantina amaçlı kapatılmıştır"

TAKİP ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

"Gerek toplantıda verilen bilgiler, gerekse ilimiz yöneticilerinin ve milletvekillerimizin kendi olanaklarıyla bilgi edinmeleriyle anlaşılmıştır ki her ne kadar önlem alınsa da Gaziantep ilimizde maalesef COVİD 19 – pozitif oranı artmıştır. Özellikle işçi arkadaşlarımızın 137 tanesi pozitif olmuş, bir işçimiz vefat etmiştir. Bu verilen sayılar aslında Türkiye geneli ve sanayi bölgelerindeki sayılar açısından belirgin bir şekilde yüksek değildir. Her vatandaşımızın ve emekçi işçi arkadaşlarımızın bu hastalığa yakalanmaması en büyük isteğimizdir. Özellikle işçi arkadaşlarımızın tamamına PCR Corona testi yapılması önemli bir önlemdir. Ancak sayının artmaması için en önemli unsurun her türlü önlem alınmasına rağmen kişisel önlemlerin daha ciddi olması gerektiğidir. Özellikle belirtildiği halde sosyal mesafeye uyulmaması, dezenfeksiyon ve hijyen şartlarına uyulmaması, izolasyonu tam sağlanmaması bu hastalığın ilimizde ve çalışanlarımız arasında artacağını göstermektedir.  Biz Cumhuriyet Halk Partisi temsilcileri olarak gerek ilimizdeki korona sayısının artışını, gerekse emekçi işçi arkadaşlarımızdaki sayının artışını takip etmeye devam edeceğiz. Alınan önlemlerin devamlılığının, vatandaşlarımızın ve devletimizin hastalıkla mücadelesinin de takipçisi olacağız."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.