CHP'nin kadınları görmediği bu seçimde İYİ Parti 2 kadın aday ile ön sıraya geçti. Bir önceki seçimde Büyükşehir’de Fatma Şahin, bağımsız aday Sibel Altıntaş ve Şehitkamil’de Nesrin Tuncel belediye başkanlığı için yarışmıştı. Önümüzdeki seçimlerde Büyükşehir’de Fatma Şahin’in yanı sıra, İyi Parti Nizip’te Gizem Büşra Bilgiç, İslahiye’de Hacer Bülbül’ü aday gösterdi.  Deva Partisi Nurdağı’nda Rukiye Kılıçkıran ile seçime hazırlanırken, BTP ise Şahinbey’de Aslı Geldeç’i aday gösterdi. Ayfer Yılmazer ise DEM Partisi’nden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eş başkan adayı olarak seçime girecek.

ŞAHİN KOLTUĞU KAPTIRMADI

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 2019 mahalli seçimlerinde Büyükşehir Belediyesi’nde 3 dönem başkanlık yapan Celal Doğan ile yarışmıştı.  Şahin, yüzde 53, 97 oy oranı ile seçimi kazanırken. DSP’den giren Celal Doğan ise yüzde 26,20 oy almıştı.

CHP KADINI GÖRMEDİ

Yapamayacağım sözü vermem Yapamayacağım sözü vermem

CHP bu seçimlerde hiçbir belediyeye kadın aday göstermedi. Ancak 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP Şehitkamil’de Avukat Nesrin Tuncel’i aday göstermiş, Tuncel yüzde 28,17 oy oranı ile seçimi kaybeden taraf olurken, Rıdvan Fadıloğlu, yüzde 53,48 ile yeniden belediye başkanı seçilmişti.
 
ŞAHİNBEY’E KADIN ADAY 
 
Bağımsız Türkiye Partisinin Şahinbey adayını kadından yana kullandı. Aslı Geldeç partinin Şahinbey adayı oldu. 1990 yılında doğan Geldeç, yurt içinde çeşitli şirketlerde yönetim alanlarında görev yaptı 2020 yılından itibaren online satış sistemlerinde uzmanlaşarak yurtdışı ve yurt içinden birçok projeyi hayata geçiren Geldeç, yurt dışında bulunan şirketlerinin faaliyetlerini sürdürüyor. Geldeç, Şahinbey ilçesinde kadınlarla ilgili önemli projelere imza atacaklarını söyledi.
 
 İYİ PARTİ İKİ İLÇEYE KADIN ADAY GÖSTERDİ
 
İYİ Parti İslahiye ve Nizip’e kadın aday gösterdi. CHP İslahiye Belediye Başkan aday adayı olan orada kendisine karşı yapılan haksızlık karşısında CHP’den istifa eden Hacer Bülbül, teklifler üzerine İyi Parti’ye geçmişti. İyi Parti Grup toplantısında konuşan Genel Başkan Meral Akşener, konuşmasının ardından İyi Parti İslahiye Belediye Başkan adayı olarak Hacer Bülbül’ün ismini açıklayarak başarı diledi. Bülbül adaylık açıklanmasının ardından İslahiye girişinde 100 araçlık konvoy eşliğinde coşkulu bir şekilde karşılanmıştı.

NİZİP ADAYI DA KADIN

İslahiye’de Hacer Bülbül’ün aday olduğu İYİ Parti Avukat Gizem Büşra Bilgiç’i de Nizip’e aday yaptı. Daha önce Zafer Partisi’nde siyaset yapan ve 2023 seçimlerinde de Zafer Partisi Gaziantep Milletvekili Adayı olan Avukat Gizem Büşra Bilgiç partisinden istifa ederek İYİ Parti Nizip Belediye Başkan adayı oldu.

DEM PARTİ’NİN EŞ BAŞKAN ADAYI

DEM Parti’nin Gaziantep Belediye Eş Başkan Adayı Selman Tutumlu ve Ayfer Yılmazer olarak açıklandı. Ayfer Yılmazer 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler kapsamında DEM Parti’nin Gaziantep Belediye Eş başkan Adayı olarak seçime girecek. Meral KINACILAR ERBEKTE