1. YAZARLAR

  2. HACI YILDIZ

  3. CHP İL KONGRESİNDE TAVAN DEĞİL TABAN KAZANDI
HACI YILDIZ

HACI YILDIZ

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP İL KONGRESİNDE TAVAN DEĞİL TABAN KAZANDI

A+A-

16 Şubat pazar günü yapılan CHP 37. olağan Kongresinde bazı ilkler yaşandı. Bunları Chp'lilerle ve vatandaşlarla paylaşmanın önemli olduğuna inanıyorum.

Birincisi: ben,  Gaziantep de Chp'nin bütün il kongrelerini izlemişimdir. İlk kez katılımın bu kadar geniş olduğuna şahit oldum. Şato Restoran salonu hınca hınç doldu. İnsanların önemli bir kısmı ayakta ve dışarıda kaldı, gerek delegelerde gerekse partililerde heyecan ve coşku oldukça yüksekti. Konuşmalar bitmesine rağmen partililer salonu boşaltmadılar.
                      
İkincisi,: konuşmacılar sadece Milletvekilleri, Genel merkezden gelenler, il başkan adayları değil isteyen her partiliye söz hakkı verilmesiydi. Partili tabanın talep ve tepkilerini dile getiren konuşmacılar ciddi alkışlar aldılar. Lütfü Demir'in konuşması siyasi ve sıkıcıydı. Kimse dinlemedi ve alkışlamadı. Hayri Sucu ise örgütsel sorunlara ve parti içi demokrasiye ağırlık verdiği konuşması heyecan yarattı.

Üçüncüsü: Gaziantep milletvekilleri eski milletvekilleri , eski belediye başkanları Lütfü Demir' i desteklerken, Hayri Sucu'nun listesinde ve onu destekleyen sadece Ahmet Ekici'ydi. Herkes Lütfü Demir'in kazanacağına garanti gözüyle bakıyordu ama delegeler, tercihlerini Hayri Sucu'dan yana kullandılar ve Hayri Sucu kazanınca şok etkisi yarattı.

Dördüncüsü ise her iki adayda parti içi demokrasiyi savunarak milletvekili ,belediye başkanı ve belediye meclis üyeliğine adaylıkların atamasıyla değil, ön seçimle yapılmasını isteyeceklerine söz verdiler. Sonuç; Delegeler hiçbir baskıya maruz kalmadan özgür iradeleri doğrultusunda verdikleri oylarla Hayri Sucu'yu yeniden il başkanı yaptı. Hayırlı olsun, başarılar dilerim, seçim sonunda her iki adayın gerginliğe yol açmadan birbirlerini tebrik etmeleri takdire şayandı. ''Bu seçimin kazananı kaybedeni yok kazanan CHP olmuştur'' mesajlarını takdir ettim.

Saygı değer okurlarım, bundan önceki yazımda CHP kongrelerinin önemine değinmiş ve  bu kongrelerin sadece yönetici belirlenmediğinin amaçlanması gerektiğini ve ''neden iktidar olamıyoruz?'' sorusunun cevabının aranması gerektiğini ''Nasıl iktidar oluruz?'' sorusuna da cevap verilmesine hizmet etmeli demiştim. Bu kongre de bu sorular yine cevapsız kaldı.Sadece yöneticiler belirlendi. CHP'lilerin  bu soruları önce kendilerine ,sonra yönetici olanlara sorması gerekmez mi?

Tespitimde yanılmayı çok isterdim,ama yanılmamışım,buna rağmen, il başkanlığına seçilen başkan ve yönetimine  hayırlı olsun diyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.