1. YAZARLAR

  2. HACI YILDIZ

  3. CHP GAZİANTEP DE NEDEN KAN KAYBEDİYOR
HACI YILDIZ

HACI YILDIZ

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP GAZİANTEP DE NEDEN KAN KAYBEDİYOR

A+A-

Gaziantep de CHP 2002 yılından bu yana birinci parti olma işlevini yitirdi. 2002 seçimlerinde AK parti  tek başına iktidar olduğundan CHP Gaziantep de ikinci parti pozisyonuna düştü. 2002 Seçimlerinde esen Ak Parti rüzgârı haliyle yerel seçimlerinde çok etkiledi 2004 yapılan Belediye başkanlığı seçimlerinde Ülkenin büyük çoğunluğundaki ,Büyükşehir ve ilçe belediyelerini kazandı Daha önceleri kendi partilisi olan Gaziantep büyükşehir ve ilçe belediyelerinin tamamını kaybetti .O günden bu yana da bir türlü ne genelde ne de yerelde başarılı olamadı .18 yıldır ikinci parti olan CHP son seçimlerde Gaziantep de 3.parti oldu Yani tarihinde en ağır yenilgisini aldı. 2 milletvekilini zorla çıkarabildi. 

1977'den bu yana 2002 ye kadar Gaziantep de birinci parti olan CHP ye ne olmuşta İkinci, üçüncü partiye gerilemiştir. Esas gerileme 2004 den sonra başlamıştır. Bugüne kadar yapılan 6. olağan kongrede Gaziantep'in durumunu ele alınmamış oy kaybının nedenleri ve nasıl telafi edilebileceği gündem olmamıştır. Bütün il ilçe kongrelerinin gündemi kimin yönetici seçileceği ve atamalara karşı aday adaylarının deleğeden geçmesi şeklinde cereyan etmiştir. Gaziantep'teki önemli mevkilerde görev olan partilerde alt düzeyde sorumluluğu olanlarda 20 yıldır AKP'nin birinci parti olmasını, belediyelerin 20 yıldır AKP 'de kalmasına alışmış. Bu durumu normal karşılamaya başlamışlardır. 

Son il kongresinin anlamı 

Son yapılan il kongresinde Hayri Sucu geçmişte görevden alınan bir yönetici olmasına rağmen yeniden seçilmiş. Hayri Sucu'nun neden görevden alındığı, seçimleri neden tekrar kazandığı, ne Gaziantep milletvekillerince ,ne de genel merkezce anlaşılmamıştır. 

Son görevden almalar yine cevapsız sorularla doludur. Hadi ili aldınız ilçeleri neden aldınız? Aradan geçen 4 ay neden yöneticisiz geçti. Bunlar Gaziantep CHP tarihinde yaşanan ilklerdendir. Pandemi kongreleri yasakladı ama CHP'de örgüt içi irtibat haberleşmeyi bilinmeyi engellemedi, engellemeli idi  ama maalesef "körler,sağırlar birbirini ağırlar" deyimiyle bugün Gaziantep'te CHP masaya yatırılıyor. Parti genel merkezinden uzman kişiler  hastanın başında teşhis ve tedavi için hazır bulunuyorlar. Peki hastanın tahlilleri yapıldı mı? Beyin MR ına bakıldı mı? Tansiyonu ölçüldü mü? Kan ve idrar tahliline durumda? Bunlar işin esprisi ama hastalığın nedeni, nedenleri bilinmeden tedavi için reçete yazılabilir mi? Tedaviden sorumlu kişiler işin ehli mi? Bu konuda yeterliler mi? Bu soruların cevabı bulunmaz ise hasta iyileşmez. Olan hastaya olur.

BU KONUN 3 BOYUTU VAR

Birincisi, genel merkez politika ve uygulamaları 

İkincisi, İl düzeyinde partinin sorunları

Üçüncüsü,vatandaşların CHP karşısındaki pozisyonu

Genel merkez ile il teşkilatlarının ilişkisi yetersiz ve verimsiz. İllerin önüne faaliyet programı konulmuyor bununla birlikte il ve ilçeler düzeyinde bir faaliyet programı yok. Genel merkez bundan da haberiz yani il ve ilçeler hiçbir faaliyet yapmasalar bile  genel merkez bundan haberdar değil il teşkilatı faaliyet raporunu genel merkeze iletmiyor ve istenmiyor da. Genel merkez de illerden sorumlu yöneticiler kendi aralarında sorumlu olduğu illeri paylaşıp belirli periyotlarla illerin düzenli ziyareti sağlanmalı. 

İL DÜZEYİNDE SORUNLAR 

Bu konunun birçok başlığı var. 

1-) liyakatsız yeteneksiz partililer başkan ve yöneticilerin il ve ilçe yönetimlerine gelmesi Gaziantep 2.5 milyon nüfuslu Türkiye'nin 8. büyük şehri . Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun sanayi ve ticarette en gelişmiş ilidir. Sürekli göç alan Suriye'ye sınır ilidir. yüzbinlerce işçisi,memuru,esnafı,öğrencisi,olan bir il Gaziantep.Kayıtlı 450 bin kayıt dışı 600 bin sığınmacı barındırıyor. Gaziantep bölücü ve dinci terör örgütlerinin ortadoğu'ya geçiş güzergahında olan bir il. Bu kentte kürt,türk,arap alevi,sünni insanların harman olduğu bir şehir... Bu kentte CHP il yöneticiliğini yapacak kadrolar bu kenti tanımalılar.Bu kentte altyapı sorunları nelerdir? Bu kentin tarihi ve kültürel zenginlikleri nedir,nelerdir? Sigortalı,sigortasız sendikalı, sendikasız ne kadar işçi var? Bunların temel talepleri nelerdir? Esnafın durumu nedir?Sanayicilerin durumu ve beklentileri var mı? 10 binlerce üniversite öğrencisi,yüzbinlerce ilk ve ortaokul öğrencilerimiz ne durumda? Öğretmenlerimizin talepleri nelerdir? işsiz sayısı giderek yükseldi,yoksulluk  giderek arttı  Yoksullara Yaptığı yardımlarla kişiler seslerini çıkarmayacak duruma geldi. ..Gaziantep de doğru düzgün  televizyon yok.Bir   kaç  gazete var. Bunlarda ekonomik sıkıntılardan dolayı can çekişiyor .Var olan çok gazete yaşamak için haliyle yeterince gerçek haber yazamıyor .Gaziantep de ciddi bir haberleşme,iletişim sorunu var.Vatandaşın temsilcisi olabilecek medya yok.Tek haberleşme kanalı sosyal medya CHP Bunuda hiç kullanmıyor, kullanamıyor.CHP ildeki tüm kuruluşları takip etmesi gerekir.Başta belediyeler ,bakanlığa bağlı kurumlar,siyasi haber ve gelişmelerden günü gününe haberdar olmalı.Bilgi ve belge toplanması bunları kullanması ve genel merkeze rapor etmesi gerekir.
Bütün bu faaliyetlerin yürütülmesi için medya uzmanı, hukukçu, doktor, sendikacı, esnaf, öğretmen gibi vasıflı elemanlara ihtiyaç vardır. İl ve ilçe kongreleri  yapılırken yöneticiler seçilirken bu vasıfların aranması gerekir. CHP de maalesef bu vasıflar yerine "Bizim ekibin adamı olsun "anlayışı egemen. Kongreler milletvekili, belediye başkan adayı, belediye meclis üyeliği, kongre delegelerini nasıl kazanabilirim ?hırsı ile toplanıyor. Hiçbir kongrenin amacı "CHP yi Gaziantep'te nasıl birinci parti yaparım, partiyi nasıl büyütürüm" mücadelesi verilmiyor. Kavgalar, çekişmeler tamamen mevki ve makamlar paylaşılması için yürütülüyor.

Gaziantep'te yöneticilerle parti üyeleri sadece kongrelerde temas ediyor.

Hele milletvekilleri seçildikten sonra örgüden tamamen kopuyorlar üyeler sadece bir sorun olduğunda telefonla ulaşıp ilişki kuruyorlar.

İlçe yönetimlerinin ve il yönetimlerinin üyelere yönelik bir faaliyeti yok.

Yönetim kurullarının doğru düzgün bir faaliyet programları yok. Yani üye ile örgütün ilişkisi kopmuş durumda.
Dolayısıyla yönetimin faaliyeti yok aktivitesi yok,  görevi yok. Ama sorumluluğu var.

Yarın memlekette olağanüstü bir durum olursa bu yerlere harekete geçiremezsin, görev veremezsin. Çünkü örgütsüzlüğe alıştırılmış bir örgüt üyesi partili yığın var.

CHP üyeleri şu anda üyelik statüsünde. Hiçbir aktivitesi yok kongrelere bile adam yerine konulup oyuna başvurulmuyor.

Delege sistemi rezalet buna rağmen oy kullanmak için yönetici seçmek için devreye almaya çalışıyor çırpınıyor ama gene adam yerine koyup oy kullanmasına fırsat verilmiyor.

Milletvekilleri belediye başkan adayları genel merkezce atama yönetimi ile belirleniyor.

Kısacası CHP yerlerinin etkili ve yetkili olmaması için olarak kalması için ne lazımsa yapılıyor.

Bundaki sorumluluk sadece il ilçe yöneticilerine değil aynı zamanda genel merkez politikalarındandır.

GAZİANTEP MİLLETVEKİLLERİ

Gaziantep'ten seçilen milletvekilleri sadece Gaziantep'in temsil ediyor. Oysa bu milletvekilleri aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti milletvekilidir. Beni, Türkiye'de temsil etmektedir. Gaziantep'te seçilen CHP milletvekilleri Gaziantep bile doğru dürüst temsil edememektedir. Milletvekili olan kişilerin şahsına ve iyi niyetine bir şey demiyorum .
Sosyal demokrasi konusunda bile bilgisiz. Cumhuriyet tarihini okumamış. Nutuk okumadan Atatürkçü. Kur'an okumadan Müslüman.Das Kapitali okumadan sosyal demokrat olmuş.
Bir sorun da milletvekilliği biten partililer sorunu.

Hasta olan eski vekillere sözüm yok. Ama vekillikten emekli olanlar siyasetten de emekli oluyorlar. Örneğin Ahmet Yılmaz Kaya, Yaşar Ağyüz, Mustafa Yılmaz , Akif Ekici. Bunlar neden siyasi faaliyet içinde değiller.
Mesela Gaziantep'de il danışma ve icra kurulu oluşturulup bu kişilere görev verilebilir. 
Bu konuda ne partililerden ne Genel merkezden talep gelmiyor.

Gaziantep'te CHP'nin erimesini seyrediyorlar. Sadece il kongrelerine ve parti genel kurulunun kongrelerine gidiyorlar.

ÇÖZÜM

1-Yöneten ile yönetilenleri buluşturan kalıcı aktif temas sağlansın.

2-Yeteneği olmayanı, enerjisi olmayanı, inancı olmayanı,yönetici yapmayın.

3-Partili ile temas halkla temas değildir. Halk ile temas kurun esnafla temas kurun. Bunlarla temas kurarken bunların ayaklarına gidin.

4-Milletvekili,parti içi grupla çekişmelerden uzak herkese eşit davranarak parti çalışmalarına herkesi katabilmeli.
Sevgi ve şefkat ile herkesi kucaklamalı.

5-Milletvekilliği seçimlerinde adaylar, belediye başkanlığı seçimlerinde adaylar, belediye meclis üyeliğinde adaylar tespit edilirken bunların bilgi ve becerisi dahilinde tespitler yapılmalı.

6-Gaziantep'te tüm kurumların çalışmalarını takip edecek .Eksiklerini kamuoyuyla paylaşacak

7. Pandemi den dolayı kapanan Esnafının derdine çare olacak çalışmalar üretmeli . 

8. Ülkenin geleceğine yön verecek olan milyonlarca yeni yetişen ve önümüzdeki seçimlerde oy kullanacak olan ''Z KUŞAĞI ''denilen gençlerle bir araya gelecek ortamlar hazırlanmalı .

9. Parti içi  seçimlerde, Milletvekili ,Belediye Başkanı Belediye meclis üyesi adayları seçiminde önemli olan partili üye ve Delege seçimleri için oy kullanacak seçici olan bu kişiler ,Gerek üye yapılırken ,gerekse delege seçilirken birimlerinin yapmış olduğu "YIĞMA ''kayıt ve delege yapılmasının önüne geçilmeli .Üye ve delege olacak kişiler özgür iradesiyle bilincli kişiler olarak parti organlarını seçecek olan kişiler oluşturulmalı .

CHP için işin en can alıcı yanı da bence ,üye kaydı ve delege sistemi .

  Bu yapı yeterince sağlıklı olmadığından dolayı son dönemlerde ,Milletvekilleri adayları ,Belediye başkan adayları genel merkez tarafından atamayla yapılıyor. CHP nin belki bu yöntem ''TÜZÜĞÜNE ''uymuyor ama bu bilinçsiz delege tespitinden bence daha faydalı

    Yani CHP'nin sorunlarını saymakla bitiremezsiniz .............. .
   
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.