1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP, Böke ile hareketlendi
CHP, Böke ile hareketlendi

CHP, Böke ile hareketlendi

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Selin Sayek Böke, Ankara Milletvekili ve Parti meclis üyesi Al Haydar Hakverdi Gaziantep'e gelerek ekonomiyi gözlemledi.

A+A-

 Parti binasında CHP Gaziantep Milletvekilleri Bayram Yılmazkaya ve İrfan Kaplan'ın da katıldığı toplantıda ekonomik krizi değerlendiren ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Böke ve beraberindekiler daha sonra Ticaret Odası, Sanayi Odası, Borsa ve DİSK'i ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu, çözüm yollarıyla ilgili CHP'nin görüş ve önerilerini anlattı. 

chp,-boke-ile -gso.jpg

Ziyaretlerde, Suriyeliler, dövizdeki artış, tarım sektörü, hayvan ithalatı gibi çok sayıda konu konuşuldu. Böke,meclis üyelerine kentin her türlü sorununda CHP İl Başkanı ve Milletvekillerine ulaşabileceklerini söyledi. Öte yandan Böke, Gaziantep'te ekonomik sıkıntılardan dolayı siyah beyaz çıkmaya başlayan Gazetelerle ilgili de mecliste çalışma sözü verirken, "Bugün medyanın yaşadığı rengini kaybetmiş, sayfaları azalmış, sesi çıkmayan görüntü esasen Türkiye'nin görüntüsüdür" dedi.

KRİZİN İKİ SEBEBİ VAR

CHP il binasında yapılan toplantının açılışını yapan İl Başkanı Hayri Sucu, Böke ve Hakverdi'ye hoşgeldiniz dedi. Sucu'nun ardından söz alan Böke, "Krizin iki sebebi var. Birincisi bu saray rejiminin bilerek isteyerek tercihle kurmuş olduğu rantçı düzenin sonucudur. Bu iktidar, kamu kaynaklarını varlık fonu yoluyla, kamu ihale kanununu delik deşik ederek kendi seçtiği yandaşlara aktarmayı seçtiği bir rantçı düzen kurdu. Bu düzen üretici güçleri engelleyen halkı yok saydı. O zaman önce bu düzeni değiştirmenin mücadelesini vereceğiz. Çünkü ancak o zaman Türkiye hem istihdam sağlayan, hem üreten, ürettiğiyle zenginleşen ve zenginliğini hakça paylaşan yarınlara kavuşabilir. İkinci temel sebebi de bugün hukuk kurallarını, cumhuriyet değerlerini tamamen ortadan kaldırmış olan ve 24 haziran seçimleriyle artık tescillenmiş olan tek adam rejiminin keyfiliği ve hukuksuzluğudur" dedi.

chp,-boke-ile -borsa.png

BU İKTİDARDAN KURTULMAMIZ GEREKİYOR

Krize çare ve reçetenin belli olduğunu söyleyen Böke, "Herşeyden önce bu itidardan kurtulmamız gerekiyor. Herşeyden önce demokrasiyi getirmemiz gerekiyor. Demokrasi ve tek adam rejiminin yerine halkın ekonomisini kuracak olan bu iktidar değildir. O zaman bu iktidara bir reçete sunmaktan ziyade halkın iktidarı iddiasını ortaya koymamız gerekiyor. Reçete bizim elimizde var. Biz bunu uygulamaya hazırız. Ama bu reçeteyi bu iktidarın kullanması mümkün değil. Çünkü reçete yüzde 99'u içine almayı gerektiriyor, reçete demokrasiyi gerektiriyor, reçete hukuku gerektiriyor, reçete cumhuriyet değerlerini gerektiriyor, reçete kadın erkek eşitliğini gerektiriyor" dedi.

HALKI YOK SAYAN ANLAYIŞ

1980 darbesinin Türkiye'de örgütlenme hakkının yıkımının başlangıcı olduğunu dile getiren Böke, "Gelin hep beraber el ele verelim. Sarayın iktidarının yerine halkın iktidarını kuralım işte ancak o zaman Türk lirası değer kazanacaktır, işte o zaman faizler düşecektir. Ancak o zaman krizin faturasının emekçiye, üreten güçlere yüklenmesinin önüne geçmek mümkün olacaktır. Bizim önceliğimiz bu iktidarın yandaş sermayeyle beraber ortaya çıkardığı krizin faturasının yine bu iktidar ve yandaş sermaye tarafından üstlenmesini sağlamak. Krizin faturasının halka, emekçilere, üretici güçlere yüklenmesinin önünde bir engel oluşturmak. Çünkü bu krizi çıkartmış olanlar bu siyasi anlayıştır, bu krizi çıkartmış olanlar bu siyasi anlayışa ortak olmuş olan döviz garantili çalışan, kamu özel işbirlikleriyle zenginleşmiş olan, halkı yok sayan anlayışı büyütmüş olan rantçı sermayedir" diye konuştu. 

chp,-boke-ile 55.jpg

YENİ EKONOMİYİ ANLATMALIYIZ

'Krize ortak olmamış olan emekçinin bu faturayı üstlenmemesi bizim için önceliktir' diyen Böke, "Bu karanlık tünelin ucunda ışığın bizlerde olduğunu toplumumuzla paylaşacağız. Halkın içinde olmadığı bir çözüm çözüm olmayacaktır. Bugün Türkiye'nin içinde bulunduğu karanlığın önemli araçlarından biri susturulmuş olan medya. Özgürlüğü elinden alınmış olan sesler. Artık bizim başkalarının bizim adımıza konuşacağı bir dönemde değiliz. Bunun için yeni siyaset, yeni ekonomiyi anlatmalıyız" dedi.

CHP'DE KAVGA YOK, DEMOKRASİ VAR

CHP'de kavga değil, demokrasi olduğunu söyleyen Böke, "CHP Türkiye'de demokrasinin kurucusu. Bize düşen Türkiye'de var olan bu karanlığın karşısına demokrasiyi kendi içinde de yaşatarak demokrasi neferi olmaktır. İtiraz demokrasinin en temel parçasıdır. Bu itirazdan ortak akıl çıkarmak de hepimizin ortak görevidir. Bunun altını çizerek söylüyorum parti içinde kavga olarak sunulan yandaş medya tarafından parti içi tartışmalar parti içi demokrasinin olmazsa olmazıdır" dedi.

MEDYANIN YAŞADIĞI TÜRKİYE'NİN GÖRÜNTÜSÜ

Ekonomik krizden yerel basının da etkilendiğini,Gaziantep'te pek çok gazetenin siyah beyaz yayınlanmaya başladığını söylediğimiz Böke, bununla ilgili neler yapacaklarıyla ilgili sorumuz üzerine şunları söyledi:"Bugün medyanın yaşadığı rengini kaybetmiş sayfaları azalmış, sesi çıkmayan görüntü esasen Türkiye'nin görüntüsüdür. Bundan yıllar önce CHP'ninde itiraz etmiş olduğu ve halkın olan SEKA'nın özelleştirilmesi yoluyla dış güçlere teslim edilmiş olan medya sadece üretimine imkan verecek kağıdın pahalanmasıyla sesi kısılmış değil. Bugün özgürlüğü de elinden alınmış olan, sarayın istediğini yazılabildiği, sarayın istediğini konuşabildiği, sarayın istediği şekilde siyasetin yapılabildiği bir Türkiye'nin yansımasıdır, bugün renksizleşmiş olan gazeteler." 

HAKKIYLA İŞLEYEN BİR MECLİS YOK

Yeniden Türkiye'yi renklendirmek, yeniden ses verebilmek ve yeniden Türkiye'yi dışa bağımlı kılmak isteyenlerin karşısında gerçek gücümüz ve varlığımızı göstereceğimiz günlerin halkın ekonomisini kurmaktan geçtiğini anlatan Böke, "SEKA'nın, Türk telekomun ve bazı alanların kamunun alanıdır, böyle kalmalı diyen halkçı bir anlayışı bizim bugünden güçlendirerek kurmamız gerekiyor. O zaman Türkiye'nin sesi çıkacak, o zaman rengimizi kazanacağız ve o zaman gerçek bir demokrasi olacağız. Yerel basının sorunlarıyla ilgili mecliste çalışma yapacağız. Ama bugün hakkıyla işleyen bir meclis yok Türkiye'de. Bu meclis halkın meclisi olana kadar biz meclisin içerisinde gereken mücadeleyi vereceğiz" dedi.

CUMA GÜNÜ PM TOPLANTISI VAR

Yerel seçimlerle ne gibi hazırlıklarınız var, örgütler ne zaman harekete geçecek şeklindeki bir soru üzerine Böke, "Cuma günü Parti Meclisi toplantısı var. Ön seçimin ağırlıklı olduğu bir yöntem benim tercihim olacaktır. Seçimden seçime sahada olan değil, aktif yurttaşlık bilinciyle  hareket eden bir anlayışla ancak Türkiye'nin geleceği değişecektir. Bizim için halkı temsil eden yönetimler önemlidir. Tek hedefimiz CHP'yi yerelde ve genelde iktidara taşımaktır" dedi.

24 HAZİRAN BİR FIRSATTI

Türkiye'nin siyasi ve ekonomik bir krizin içinde olduğunu belirten Böke, 24 haziran seçimleri öncesi Türkiye'nin uçurumun eşiğinde bulunduğunu sürekli dile getirdiklerini hatırlattı. Böke, "Türkiye bu uçurumun kenarına bu iktidar tarafından taşındı. Dış güçlere bu iktidar tarafından Türkiye'nin kaderinin teslim edildiğini, bu uçurumun kenarından kurtulmak için 24 Haziranın bir fırsat olduğunu anlattık. Eğer cumhuriyet değerleriyle bir iktidar kurulabilmiş olsaydı, eğer hukukun işlediği, hakkın, adaletin olduğu, keyfiliğin değil, kuralların olduğu, şahısların değil kurumların olduğu bir geleceği 24 Haziran'da kurabilmiş olsaydık bugünkü krizin içerisine düşmemiş olurduk" dedi. 

TEK ÇARE İKTİDARI DEĞİŞTİRMEK

Bilerek ve isteyerek kurulmuş olan rantçı ve dış borca bağımlı düzenin Türkiye'yi dışarının iki dudağı arasına sıkıştırdığını anlatan Böke, "Onun için çare bu iktidarı değiştirmekle başlayacaktır. Onun içindirki çağrımız bu iktidarın hızla görevi bırakmasıdır. Çünkü bu iktidarın krize çözüm olması mümkün değildir, çünkü krizin kaynağı bu iktidarın ta kendisidir. Yeni bir siyasi anlayışa ihtiyaç vardır. Bu dış güçlerin saldırısının sonucunda ortaya çıkmış bir kriz değildir. Bu iktidarın bilerek veya isteyerek kurmuş olduğu düzenin bir sonucudur. Onun için değişmesi gereken bu iktidar anlayışıdır" şeklinde konuştu. 

İLK ZİYARET TİCARET ODASI'NA

Böke ve beraberindekiler basın toplantısının ardından ilk ziyareti Ticaret Odası'na yaptı. GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, ülkenin içinde bulunduğu sıkıntıların ancak el birliği ile atlatılacağını söyledi. Yıldırım, yaşanılan sıkıntılarla ilgili hükümete gerekli bilgileri verdiklerini dile getirerek, Türkiye'nin birlik beraberlik içinde bunların da üstesinden geleceğini söyledi.

chp,-boke-ile gto.png

KENTİN SORUNLARIYLA İLGİLİ CHP İL BAŞKANINA ULAŞABİLİRSİNİZ

Böke ise, süreç ve çözüm yollarıyla ilgili CHP'nin görüş ve önerilerini anlattı. Türkiye'nin bir aile şirketi gibi yönetildiğini söyleyen Böke, varolan krizin ekonomik problemlerin çözümünün iktidarının değişmesiyle sona ereceğini söyledi. Ziyaretlerde Suriyeliler, dövizdeki artış, ülkenin içinde bulunduğu durum değerlendirmesi yapıldı.  Böke, meclis üyelerine, 'kentin her sorununda, her türlü konuda il başkanı ve milletvekillerine ulaşabilirsiniz' dedi. CHP heyeti Ticaret Odası'nın ardından Sanayi odası, Borsa ve DİSK'i de ziyaret etti. Meral KINACILAR

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum