1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. CHP arsa satışına karşı çıktı
CHP arsa satışına karşı çıktı

CHP arsa satışına karşı çıktı

Belediye Meclis toplantısı başkan vekili Cuma Güzel başkanlığında yapıldı.

A+A-

 9 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında CHP Grubu Şahinbey Belediyesi'nin satmak istediği 9 adet işyeri ile 17 adet arsanın satışına ret oyu verdi. Mecliste ayrıca Gaziantep'te GAGEV koordinatörlünde yapılacak olan bir bölümü cemevine verilecek olan sosyal tesis için Tahmazoğlu'na protokol yapma yetkisi verildi.

KALKAN:SOSYAL ALANLAR İÇİN KULLANIN

CHP Grubu Bülbülzade Mahallesi, Cebeler Mahallesi imar değişikliği ile Şahinbey Belediyesi'nin satmak istediği 9 adet işyeri ile 17 adet arsanın satışına ret oyu verdi. Arsa satışıyla ilgili söz alan CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan, “Kentlerimizde planlı gelişmeyi sağlamak, sosyal donatı alanları oluşturmak ve kentsel yaşam kalitesini yükseltmek yerel yönetimlerin asli görevi olması nedeniyle, belediyenin şehircilik ilkeleri kapsamında kamunun kullanacağı, halkın dinleneceği, eğleneceği, eğitim alacağı mekânlar oluşturulması, bu alanların satılarak gelir elde edilmesinden çok daha öncelikli ve üstün kamu yararına uygun olacağı açıktır. Dolayısıyla belediye olarak elindeki bu taşınmazları öncelikle eksikliği açıkça hissedilen, bölgelere hizmet verecek sosyal, teknik, kültürel alanlar için kullanması gerekir. Yani kamusal hizmetlerin gerçekleşmesini sağlamak için kullanılması zorunludur. Çünkü hiçbir belediye, vatandaşlarının sosyal gereksinmelerini sonsuza kadar karşılayabilecek taşınmaz mal varlığına sahip olamaz” dedi.

GELİR NERELERDE KULLANILACAK?

5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 34.maddesinin (g) bendinde yasanın açık olduğunu belirten Kalkan şunları söyledi:”Taşınmaz mal satımına, trampasına ve tahsisine ilişkin meclis kararlarını uygulamak; süresi üç yılı geçmemek üzere kiralanmasına karar vermek belediye encümeninin görevleri arasında sayılmıştır. Bu yasal düzenlemelerden açıkça anlaşıldığı gibi belediyelerin, bu yetkiyi ancak, kamu yararı ve hizmet gerekleri çerçevesinde müşterek nitelikteki himetlerin yerine getirilmesi amacıyla, kamu hizmetleri açısından kullanılması mümkün olmayacak kadar önemsiz taşınmaz mal varlıklarının, satışına karar verme yetkisidir. Dolayısıyla İdarenin bir işlemi yapabilmesi için onu yapmaya yetkili olması yetmez; gayrimenkullerin satışının hangi gerekçeyle istenildiği veya satıştan elde edilecek gelirin hangi yatırım/harcamalarda kullanılacağını ve de satış yetkisinin kime verildiğinin de ortaya konulması gerekmektedir.”

BU KARAR YOK HÜKMÜNDE

Söz konusu belediye meclis ve komisyon kararında herhangi bir gerekçenin ileri sürülmediğini belirten Kalkan, “Mevzuatımız gereği belediye meclis kararında, hangi amaçla taşınmazların satılmak istendiğini nedeni ortaya konulmaksızın ve tesis edilen taşınmaz satışına karar verme yetkisinin kime verildiğinin belirsiz olması nedeniyle , bu karar  yok hükmündedir. 3194 sayılı Yasanın 18. Maddesinin 3. Fıkrasında açıkça belirtildiği üzere, imar uygulaması sonucunda belediye adına tescil edilen taşınmazlar umumi hizmetlerden ve bu hizmetlerle ilgili tesislerden başka maksatlarla kullanılamaz.  Bu kesintilerin kullanılması suretiyle belediye adına parsel oluşturulması ve tescili mümkün değildir”dedi.

HUKUKİ ZORUNLULUK

Taşınmaz satışlarının madde madde oylanması gerektiğini dile getiren Kalkan, “Belediye Meclisi kararında ve komisyon raporunda her ne kadar kararın içeriğinde, ‘taşınmazların satımı’’ifadesi yer almakta ise de, rayice uygun değer ve satış yetkisinin kim tarafından kullanılacağı konusunda hiçbir değerlendirmeye yer verilmemiştir. Oysa satışı öngörülen taşınmazlar hakkında önce Kıymet Takdir komisyonunca mülklerin her birinin tek tek pafta, parsel m2 ve kullanım şekli ve muhammen satış bedelini belirten bir rapor hazırlanması ve taşınmazların satışı için belediye meclisinde madde madde oylanması ve satış yetkisinin kim tarafından (belediye meclisi mi yoksa belediye encümeni mi) yapılacağının belirtilmesi hukuki bir zorunluluktur. Oysa Şahinbey Belediye Meclisi’nde taşınmazların satışı tek tek oylanmak yerine toplu olarak oylanmaktadır.Satış yetkisinin de kim tarafından yerine getirileceği belli değildir” diye konuştu.

GÜZEL:KOMİSYONUMUZ VAR

Cuma Güzel ise, “Uğur Bey, öyle bir anlatıyorsunuz sanki Şahinbey’de Gaziantep’te hiçbir hizmet hiç bir çalışma yapılmıyormuş gibi söylüyorsunuz. Bizim kıymet, takdir komisyonumuz var. Buna istinaden fiyat belirleniyor. Encümenimiz buraları ihaleyle satıyor. İsteyen meclis üyelerimiz gelip bu ihaleleri inceleyebilir. Bu kararları meclis olarak beraber alıyoruz” dedi.

KALKAN:HİZMET YOK DEMEDİM

Uğur Kalkan da, “Sayın başkan daha önce de karşıya karşıya geldik. Benim sözlerimi farklı tarafa çekmeyin. Şahinbey’de ve Gaziantep’te hizmet yapılmıyor demedim, hizmet yok demedim. Bu arsaların satılması yerine şehrin öncelikli ihtiyaçlarında kullanılması gerektiğini, yasaya uygun şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettim. 2 ay önce 35 adet arsanın satışını getirmiştiniz, onda arsaların yüzölçümleri yazıyor bugün gelen 17 adet arsanın satışıyla ilgii yüzölçümlerinin bilgisi yok” dedi.

KİREÇ:YÖNETMELİK YOK

CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç ise, “Arsa satışlarıyla ilgili yönetmeliğin olması gerekiyor ama yönetmeliğiniz yok dedi. Bu satışlara 5 yıl boyunca hayır demişiz. Bize yasaya uygun halde anlatırsanız, belki evet deriz” dedi.

Güzel ise, ”Yılmaz Bey, eksik bilgi varsa arkadaşlarıma söyleyeyim” dedi.

Toplantıda, Beyazlar Mahallesi 2146 Ada 314 parseldeki alan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi adına sosyal tesis yapılmak adına tahsis edildi. 2020 Mali Yılı Performans Esaslı Bütçenin görüşülmesi ertelendi. Bunun için 3.meclis toplantısı yapılacak. Gündem maddelerinin 4'ü oybirliği 4'ü oy çokluğu ile geçerken, 1 madde de ertelendi. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.