1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. CHP 3 MİLLETVEKİLİ ÇIKARAMAZ MI ?
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP 3 MİLLETVEKİLİ ÇIKARAMAZ MI ?

A+A-
CHP ön seçimi yaptı ve herkesin çok fazla fazla itiraz edemeyeceği bir liste çıktı. Her ne kadar kadınlar yine dışlanmış olsa da, bazı isimlerin ilk 10 dışında kalması, o kızgınlığı ve tepkiyi azaltmaya yetti..
Sayın Nöfer Küllük'ün tek istemediği isim olan Yaşar Ağyüz'ün birinci sırayı ele geçirmesinin arkasındaki delege gücüyle birlikte, Deniz Kurdoğlu ve Abdullah Altınbaş katkısını asla unutmamak gerek.. Sayın Küllük'ün, artık Yaşar Ağyüz için "bizi şaşırttı hiç beklemiyorduk, sürpriz oldu" gibi ifadeleri bırakması gerektiğini düşünüyorum..
Bu arada çok büyük çaba göstermesine, bazı tv ve medyanın aşırı desteğine karşın birinci olamayan Sayın Akif Ekici'nin de, "3'ncü aday milletvekili seçilir mi ? Ya olmazsa?" gibi endişe taşıyan saplantılardan kurtulması gerekli. CHP'liler, aslında haklı olarak kontenjanın kaldırılması gerektiğini savunuyor. Ama bunu yaparken sanki, "3 milletvekili çıkaramayız" gibi bir telaş içinde gözüküyorlar.. Bu gözden kaçmıyor dikkat..

AKP'DE TÜZMEN KONUSU VE SON GELİŞMELER

Gelelim AK Partiye.. Başbakan kaynaklı haberlere göre milletvekillerinden şimdilik sadece Nurettin Aktaş kesin olarak saf dışı bırakıldı.. Tüzme'le aralar düzeldi. Ahmet Uzer, Mehmet Sarı ve Mahmut Durdu'ya da sıcak bakılıyor.. Fatma Şahi'i zaten söylemeye gerek yok.. Tek favori isim O...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğa'ın Gaziantep için en son kimden görüş alacağını biliyorum ama isim yazmamam gerekiyor, çünkü söz verdim.. Erdoğa'ın asıl sıkıntısı teşkilatın ısrar ettiği isimlerde olacak.. Bunlar arasında Mehmet Tahmazoğlu birinci sırada diyebilirim.. Her ne kadar Mehmet Ali Çiftçi'nin temayül'de birinci geldiği söylense de, genel merkezin yaklaşımı farklı. Çünkü il ve ilçe başkanlarıyla üst düzey yöneticilerin, temayüllerde oy kullanan isimleri kendilerinin belirlediğini bildikleri için, sandıktan sağlıklı oy çıkacağına inanmıyorlar.. Bu ayrıntı, aday belirlemede büyük önem taşıyor.
Ankara'daki mülakatta milletvekilleri haricinde 10 kişilik isim listesinin en kısa zamanda belirleneceği ve Başbaka'a sunulacağı AKP'de, teşkilat dışındaki bazı müteahhit güçlerin de listeye alınmasını istediği adaylar için büyük sıkıntıların yaşandığını söylemeliyim...
Gaziantep il ve ilçe teşkilatları, müteahhit baskılı ithal isimlerin listeye girmemesi konusundaki çabalarından nasıl sonuç alacaklar bilemiyorum.. Ama ilk başlarda Kürşad Tüzme'e olan itirazların yavaş yavaş azaldığını söyleyebilirim.. Bunda Başbaka'ın Tüzme'le arasının düzelmesinin rolü oldukça fazla.. Ama teşkilatın önemli isimlerinden birisinin söylediğine göre, yine de Tüzme'in Gaziantep'ten aday gösterilmemesi gerekiyor..
Bunda biraz da farklı hesaplar yatıyor. Çünkü teşkilatın istemediği bazı milletvekilleriyle Tüzme'in arası iyi.. Özellikle Ahmet Uzer.. Eruslu cephesi ise Uzer'e karşı tavır sergiliyor.. Zaten aslında Eruslu cephesine göre, "milletvekillerinden sadece Fatma Şahin gösterilsin" görüşü hakim.. Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz... Ha, dün Celal Doğan ile görüştüm, önümüzdeki günlerde şehrimize geleceğini ama henüz net bir karara varamadığını söyledi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.