1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Ceza yazılır diye korkmayın
Ceza yazılır diye korkmayın

Ceza yazılır diye korkmayın

Gaziantep’te son günlerde siren sesini duymalarına rağmen EDS’den ceza yerim korkusuyla kırmızı ışıklarda ambulansa yol vermeyen araç sürücülerini uyaran Trafik Şube Müdürü Aydın Şahin,“Kavşakları büyük ekranda arkadaşlarımız izliyor.

A+A-

Ambulansın önünde kaç araç olursa olsun, eğer yol vermek için kırmızı ışığı geçiyorsa, onlara kesinlikle ceza yazılmıyor. Tam 7 operatörümüz büyük ekrandan izliyor kavşakları, kimse endişe etmesin"dedi.

Ökkeş Özekşi ile buluşan ve bilgi veren Aydın Şahin, ambulans geçişlerini kötüye kullananların çıktığını ve arkadan gelip kırmızı ışıktan geçenlere ceza yazıldığını belirterek "Tam kural ihlali olduğunu teyit ettikten sonra bunların cezalarını yazıyoruz. Ambulansa yol verdiği için kırmızı ışıkta geçen 21 bin 232 tane cezayı iptal etmişiz.  Üstelik bunu vatandaşın haberi olmadan yapmışız. Bize 2018 yılında ben ambulansa yol verdim bana ceza geldi diye gelen 10 kişiyi geçmez. Ambulansa yol verdiği için kırmızı ışıkta geçenlere ceza yazılıyor iddiaları tam bir şehir efsanesi. Varsa böyle bir durum, ceza geldiğinde hemen trafik şubemize gelsinler" ” diye konuştu.

İDDİALAR DOĞRU DEĞİL

Mobese merkezinde ambulans için yol verdiği ve kırmızı ışıkta geçmek zorunda kaldığı için kimseye ceza gönderilmediğini belirten Gaziantep Trafik Şube Müdürü Aydın Şahin,, “Kavşaklarda kural ihlali olduğu zaman o kavşakları daha büyük ekranda, daha geniş bir zaman seyrediyoruz. Ambulansa veya geçiş üstünlüğüne haiz araçlara yol vermişse ceza uygulanmıyor. Ancak kural ihlali olduğunu teyit ettikten sonra ceza yazılıyor. 2018 yılında ambulansa yol verdiği için kırmızı ışıkta geçmek zorunda kalan 21 bin 232 tane cezayı vatandaşın haberi olmadan iptal etmişiz. Öte yandan itiraz eden vatandaşlarımız bize başvurduğunda tekrar görüntüleri kendisiyle beraber inceliyoruz, dilekçesini alıyoruz. Sistemden veya bizden kaynaklanan bir hata varsa zaten ondan geri dönüyoruz.  Yani kavşakları büyük ekranda arkadaşlarımız izliyor. Tam kural ihlali olduğunu teyit ettikten sonra bunların cezalarını yazıyoruz. Yani ortada dolaşan şehir efsaneleri doğru değil.” diye konuştu.

SİSTEMİMİZ GERİYE DÖNÜK GÖRÜNTÜLERİ İZLEMEYE MÜSAİT

Ambulansa yol verdiğim için kırmızı ışıkta geçtim, bana ceza geldi’ diyen kişi sayısının 1 yılda 10’u geçmediğini söyleyen Aydın Şahin, “Görüntü havuza düşüyor. 7 tane operatörümüz var, havuzdan havuza görüntüler atılıyor. Aracın geçiş aşamasında 12 saniyelik bir görüntümüz var. Toplu bir geçişe denk gelinmişse  geri dönüş kameralarımız var, bu sefer 15 dakikalık görüntüyü izleriz. Arkadan ambulans geliyor mu diye bakılır. Nitekim izlediğimiz görüntülerde araç hareket ediyor, 10 saniye 12 saniye sonra ambulans geliyor. Geriden izliyoruz. Ambulans şerit değiştirdiğinde, geçen araçlara da yazmıyoruz. Bazen önünde 3 araç beraber geçiyor. Onlara da yazmıyoruz. 2018 yılında 21 bin 232 tane cezayı vatandaşın haberi olmadan iptal etmişiz.Ekiplerimiz görüntüleri defalarca süzgeçten geçiriyor. Ayrı ayrı ekipler bakıyor. Bizim sadece mahkeme kararıyla iptal edilen cezamız 2 tane. Vatandaş mahkemeye gitmeyip gelirse görüntüleri izliyoruz. Sistemimiz buna müsait” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum