1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çevreci yatırımlara Büyükşehir imzası
Çevreci yatırımlara Büyükşehir imzası

Çevreci yatırımlara Büyükşehir imzası

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Merkez Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda bulunan Mekanik Biyolojik Atık Ayırma Tesisi’ni ve Bağlarbaşı’ndaki Güneş Enerji Santrali’ne ziyarette bulundu.

A+A-

Yapılan son çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Fatma Şahin, alınacak koruyucu tedbirlerle karbondioksit salınımının azalmasıyla temiz havanın artmasını amaçladıklarını, Gazi şehrin havasını, suyunu, toprağını koruyarak vatandaşları koruyacaklarını söyledi.

TEKNİK GEZİ YAPTI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gelecek nesillere “sağlıklı yaşanabilir bir dünya bırakmalıyız” anlayışından hareketle faaliyetlerine yön veriyor. Bu kapsamda Avrupa Birliği tarafından fonlanan, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında yapımına başlanılan Mekanik Biyolojik Ayrıştırma ve Biyogaz Tesisi inşaatındaki son durumu yerinde incelemek için Başkan Fatma Şahin ve teknik ekibi ziyarette bulundu. İçinde bulunduğu Merkez Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nın ömrünü yüzde 10 arttıracak, ilk aşamada toplam atık işleme kapasitesinin yıllık 100 bin ton olacağı tesiste, yapacağı işlemlerle karbondioksit salınımı azaltarak havanın kirlenmesi engellenecek. Tesis, toplanan atıkların tamamen otomatik sistemlerle ayrıştırılıp biyolojik atıklar enerji üretimine, atıktan üretilmiş olarak tabir edilen malzemelerle çimento sektörüne yakıt olarak verilecek. Bu anlamda ekonomik olarak ciddi kazanımlar sağlanmış olacak. Şahin, Gaziantep’in havasını, suyunu, toprağını koruyacaklarını bu sayede insanı koruyacaklarını söyledi.

EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

İnşaat incelemesi sonrası Büyükşehir Belediyesi tarafından Bağlarbaşı’nda kurulan Güneş Enerji Santrali’ne de ziyarette bulunan Başkan Şahin, yenilenebilir enerjiye dikkat çekerek ilerleyen günlerde 15 Megavatlık bir güneş enerji santralinin inşaatına başlanacağını, Türkiye’de kamu kurumu olarak yenilenebilir enerjide üretim sağlayan tek belediye hedefi için emin adımlarla ilerlediklerini kaydetti.

YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ

Pandemi sonrası yeni oluşacak dünyanın kodlarını iyi bir şekilde okunması gerektiğinin altını çizen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bana göre pandemi bir sonuç. Bizim çevre projelerini çok iyi tamamlamamız gerekiyor. En önemli şey küresel ısınmanın engellenmesi. Bu yeni kurulan tesis ile şehrin sağlığı, ekonomisi ve çevre için bütün dünyaya ve Türkiye’ye örnek bir proje olacak. İçerisinde hem mekanik hem de biyolojik ayrıştırma var. Daha da önemlisi şu anda havayı kirleten karbondioksit salınımı azaltılacak. Bizim haftalardır devam ettirdiğimiz ‘Yeşil Nesiller Huzurlu Şehirler’ projemiz var. Dolayısıyla karbondioksit salınımını azaltıp oksijen miktarını artırmak amacıyla önemli projelerimizi sürdürebilir kılmaktayız. Hava kalitesini şehrimizde artırıyoruz. Koruyucu önleyici tedbirler eşliğinde temiz havanın artmasını amaçlıyoruz. Böylelikle insan sağlığını da korumayı amaç ediniyoruz. Koronavirüs bir sonuçtur. Çevreyi kirletici unsurları azaltacak çalışmalarımızla yolumuza devam edeceğiz. Mekanik Biyolojik Atık Ayırma Tesisi bu doğrultudan hareketle vücut bulan bir projemiz.  10 milyon dolarlık bir proje. Türkiye’ye örnek büyük bir çalışmayı hayata geçireceğiz. Bu mesele bir çevre, Gaziantep’in havasını temiz havaya dönüştürme, insanımızı koruma meselesi.” diye konuştu. 

 HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.