1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Cemiyet Başkanı tutuklandı
Cemiyet Başkanı tutuklandı

Cemiyet Başkanı tutuklandı

Gazeteci Mahmut Özkılıç'a silahlı saldırıyı azmettirdiği ortaya çıktı

A+A-

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, gazeteci meslektaşı İleri gazetesi sahibi Mahmut Özkılıç'a yönelik silahlı saldırıyı azmettirdiği gerekçesiyle çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gazeteci Mahmut Özkılıç’a yönelik düzenlenen silahlı saldırı eylemini gerçekleştiren 5 kişiyi GGC Başkanı ve Ay Medya Grup bünyesindeki Güneş Gazetesi sahibi İbrahim Ay’ın azmettirdiği yönünde yeni deliller ortaya çıkmasıyla birlikte harekete geçildi.  Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gizlilikle yürütülen soruşturma kapsamında İbrahim Ay’ın, Mahmut Özkılıç’ı öldürmeye yönelik 5 kişiyi azmettirdiği ortaya çıktı. İbrahim Ay, yapılan operasyonla gözaltına alındıktan sonra gerekli adli işlemlerin ardından adam öldürmeye azmettirme suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

5 SANIK TUTUKLANMIŞTI

Mahmut Özkılıç'a yönelik düzenlenen silahlı saldırı eyleminden dolayı daha önce 5 sanık yargılanmış ve sanıklardan 4’ü 21 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Özkılıç’a yönelik düzenlenen silahlı saldırı eyleminin azmettiricisinin İbrahim Ay olduğu Özkılıç tarafından defalarca iddia edilse de İbrahim Ay iddiaları yalanlamış ve suçlamaları inkâr etmişti. Ancak Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, yürüttüğü gizli soruşturma neticesinde, Özkılıç’a 2018 yılında düzenlenen cinayete teşebbüs eyleminin azmettireninin İbrahim Ay olduğuna dair yeni delillere ulaştı. Elde edilen deliller neticesinde İbrahim Ay, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alındı ve gerekli adli işlemler gerçekleştirildi. İbrahim Ay, sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

VURULAN GAZETECİ PES ETMEDİ VE TÜM AYRINTILARI ORTAYA ÇIKARDI

Mahmut Özkılıç 27 Nisan 2018 tarihinde işyerine gitmek üzere evinden çıkıp işyerine gitmek İÇİN aracına binecekken İrfan Güçyetmez tarafından silahlı saldırıya uğramıştı. Silahlı saldırı eylemi sonucu Mahmut Özkılıç göğsünden ve bacağından hayati tehlike arz edecek şekilde yaralanmış ve hastaneye kaldırılmıştı. Yapılan tahkikat neticesinde Mahmut Özkılıç’a silahlı saldırı eylemini Sadık Onur Mert, Selçuk Yiğit, Mahmut Polat, Yılmaz Duman ve İrfan Güçyetmez’in tasarlayarak gerçekleştirdikleri ortaya çıkmış ve bu sanıklar Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. 2021 yılının ortalarına kadar süren yargılama sonunda Sanıklardan Sadık Onur Mert ve Selçuk Yiğit 21 yıl 6 ay hapis cezası alırken diğer sanıklardan Yılmaz Duman ve İrfan Güçyetmez 19’ar yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Diğer Sanık Mahmut Polat ise suçluya yardım etmek suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılırken Mahmut Özkılıç ise yargılamanın tüm safhasında kendisine yönelik düzenlenen silahlı saldırı eyleminin ardında İbrahim Ay’ın olduğunu vurgulamıştı. Ancak İbrahim Ay, Özkılıç’a yönelik düzenlenen silahlı saldırı eyleminden sonra şüpheli sıfatıyla Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği ifadede ve tanık sıfatıyla verdiği ifadede Özkılıç’ın iddialarını inkar etmiş ve Özkılıç’a yönelik düzenlenen silahlı saldırı eylemi ile hiçbir bağlantısının olmadığını ve sanıklardan hiçbirini tanımadığını söylemişti.

AY, DİĞER SANIKLARI TANIMADIĞINI SÖYLEMİŞTİ!

Yargılamanın tamamlanmasından sonra Özkılıç’a yönelik silahlı saldırı eyleminin peşini bırakmayan adli merciiler ve emniyet birimleri hassas bir soruşturma yürüttü ve gizlilikle yürütülen bu soruşturmada birçok yeni delile ulaştı. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gizlilik çerçevesinde yürütülen yeni soruşturmada İbrahim Ay’ın Özkılıç’a yönelik silahlı saldırı eylemini gerçekleştiren şahıslarla birçok defa görüşme gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Bahsi geçen sanıkları tanımadığını daha önce defalarca dile getiren İbrahim Ay’ı geçmişe yönelik telefon sinyalleri ve görüşme kayıtlarının ele verdiği öğrenildi. Böylece, yeni deliller neticesinde Özkılıç’a yönelik öldürmeye teşebbüs eylemini İbrahim Ay’ın tasarladığı ve planladığı, diğer sanıkları azmettirerek Özkılıç’ı vurdurduğu ortaya çıktı. HABER MERKEZİ 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.