1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çeliktürk'ten, Köksüzer'e Metro ve GTO salvosu
Çeliktürk'ten, Köksüzer'e Metro ve GTO salvosu

Çeliktürk'ten, Köksüzer'e Metro ve GTO salvosu

Rıdvan Köksüzer'in, Mimarlar Odası ve CHP'nin itiraz ettiği Metro'nun arkasına yapılan yüksek yoğunluklu planı desteklediği yönündeki açıklamalarına İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk'ten sert tepki geldi.

A+A-

Müteahhitler Odası ve GTO eski Başkan Yardımcısı Rıdvan Köksüzer'in, Mimarlar Odası ve CHP'nin itiraz ettiği Metro'nun arkasına yapılan yüksek yoğunluklu planı desteklediği yönündeki açıklamalarına İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk'ten sert tepki geldi. Çeliktürk, "Takke düştü kel göründü" diye sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Eski Gaziantep İnşaat Müteahitleri Derneği yönetim kurulu başkanının,Osmangazi mahallesi Kadıdeğirmeni (Metro market arkası) Gaziantep halkına ait olan yeşil alanın imara açılmasına direnen Meslek odalarının ve STK başkanları hakkında karalama ve itibarsızlaştırma kampanyasına girişmesi bizleri derinden yaralamıştır" dedi.

İŞTE ÇELİKTÜRK'ÜN O AÇIKLAMASI

"Geçmiş dönemde Sivil Toplum Kuruluşları olarak karşı çıktığımız ''Fuar alanının imara açılması karşısında Omurgalı duruş sergilemeli'' diye hepimizi bir araya getiren ve mahkemeler açan o dönem eski Gaziantep İnşaat Müteahitleri Derneği yönetim kurulu başkanının,Osmangazi mahallesi Kadıdeğirmeni (Metro market arkası) Gaziantep halkına ait olan yeşil alanın imara açılmasına direnen Meslek odalarının ve STK başkanları hakkında karalama ve itibarsızlaştırma kampanyasına girişmesi bizleri derinden yaralamıştır. Unutmayalım Meslek odaları her zaman halkın yanında olup rant odaklarının karşısında olmuştur. O dönemde omurgalı duruş sergileyen ama söz konusu şahsi çıkarı ve makam kaygısı (GTO) olunca omurgalı duruşu sergileyememesi bizlerde derin şüphe uyandırmıştır. Unutmayalım. Tehditlere boyun eğmeyip rant odaklarına karşı mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz."

KÖKSÜZER NELER SÖYLEMİŞTİ?

Müteahhitler Odası ve GTO eski Başkan Yardımcısı Rıdvan Köksüzer, Gazetemize yaptığı açıklamada, Mimarlar Odası ve CHP'nin itiraz ettiği Metro'nun arkasına yapılan yüksek yoğunluklu planı desteklediğini açıklamıştı. Köksüzer, "Emsal yüksek tutulmuş olabilir ama genel olarak planı destekliyorum' diyen Köksüzer, "Büyükşehir belediyesinin 100. Yıl parkının devamını hayata geçirebilmesi için oradaki mülkleri takasla alabilmesi lazım. Belediye burayı imara açıp, karşı taraftaki 100. Yıl Parkının devamını gerçekleştirelim. 100. Yılı kurtaralım. Atıl vaziyette boş boş duruyor. Metro yapılınca burası bitmiş. Bir taraftan da havuz faaliyete geçecek. Zaten buranın yeşili kalmamış ki. Dolayısıyla buranın her iki tarafından yapılan yapılaşmanın birleştirilmesi, hem bir bütünlük sağlanmasına neden olacak hem de 100. Yıl Atatürk Kültür parkı sorunu büyük oranda halledilmiş olacak. Belediyenin 100. Yıl parkının devamını hayata geçirebilmesi için oradaki mülkleri takasla alabilmesi lazım, ya da kamulaştırarak alması lazım. Kamulaştırma için büyük bir bütçe gerekiyor. Büyükşehir, bu bölgede imar planlaması yaparak orada kendisine düşecek arsalardan, 100. Yıldaki arsaları takas ederek 100. Yıl parkını hayata geçirebilir. Bu da Gaziantep için faydalı bir şey olur. Eğer Belediye 100. Yılın devamını yapmazsa peşine düşeriz, takipçisi oluruz. Bu planlama 100. Yılı bölüp kesmiyor. Bu alanın doğusu ve batısı yapılaşmış, bu arada kalan bir bölge. Metro ve yüzme havuzuyla bozulmuş, onlar yapılmamış olsaydı tamam. Ama şimdi metronun geniş bir alanı var. Yüzme havuzu var. Alana müdahale edilmiş. 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı, Gölete kadar devam ediyor. Batıya doğru bir sürü boş alan var. Yeşil alan yok. Çünkü belediye mülkü uhdesine geçiremiyor. Mülkiyet sorunu var. Milli eğemenlik caddesinin köşesindeki o kavşaktan başlayarak, tramvay yoluna paralel olarak ve Allebene kadar olan bölgeyi kapsayan geniş bir alan boş duruyor" diye konuşmuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum