1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Celal Doğan'a da bu yakışırdı
Celal Doğan'a da bu yakışırdı

Celal Doğan'a da bu yakışırdı

31 Mart Yerel Seçimleri'ne sayılı günler kala seçim çalışmalarını aralıksız sürdüren DSP Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Celal Doğan, Habertürk'te Didem Arslan Yılmaz' 'ın konuğu oldu.

A+A-

DSP'den aday olma hikayesinden, Gaziantepspor'a, Gaziantep'te yaşanan son gelişmelere kadar her konuda bilgi veren Doğan, seçildiği takdirde şehri sıfırdan inşaa etmek zorunda olduklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı Fatma Şahin'le ilgili çok önemli mesaj veren Doğan, Şahin'le ilgili cumhuriyet değerlerine aykırı duyumlar aldığını belirterek, "Fatma Şahin'in kadın olarak orada oturmaması gerektiğini söyleyen zihniyet var. Evet benim karşımda aday. Ancak ben o zihniyeti lanetleniyorum. Fatma Hanım'a oy vermemek için sayısız sebep söyleyebilirsiniz ama cumhuriyet değerlerinden ödün vererek onu o makama layık görmemeyi şiddetle kınıyorum" dedi..

SİYASET ÇOK SEVİYELİ GEÇİYOR

31 Mart seçimlerinde Fatma Şahin ve Ejder Demir ile yarıştıklarını belirten Doğan, "Gaziantep'te siyaset çok seviyeli geçiyor. Ben genel siyaseti  Tayyip Bey ile yarışan bir zemine kaydırmak istemiyorum. Benim yaptığım Fatma hanımın 5 yıllık, Asım beyi 10 yıllık benim de 15 yıllık icratım. Ben gittiğim yerlerde bunu söylüyorum. Halktan bunları tartmasını istiyorum. Şikayet var mı var. Biz bizim ne yapmamız gerektiği. Biz ona bakıyoruz"

GAZİANTEPSPOR'U YENİDEN İNŞAA ETMEK ZORUNDAYIM

Belediye Başkanlığı döneminde Gaziantepspor'u ve Gaziantep'in herkesim gözbebeği haline getirdiklerini anlatan Doğan, "Kendi kendiyle yarışan bir şehir haline gelmişti Gaziantep. Hem sporda hem de şehir olarak. 15 yıl sonra döndüğümde bıraktığım Gaziantep'i ve Gaziantepspor'u tarihe gömmüşler. Kayyumdan aldığım ve UEFA'ya taşığımız Gaziantepspor'un tesislerine kilit vurulmuş, suyu ve elektriği kesilmiş, terkedilmiş. Malzemeler başka kulüplere satılmış. Kimse bu takıma sahip çıkmamış. Şimdi bana sen getirdin bu adamı diyorlar. Tamam da arkadaş, genel kurmayın kozmik odasına giriyorsunuz da bir adamın elinden de bu takımı nasıl alamıyorsunuz. Bu arkadaşlar hakkında inceleme yapıldı. Dünya'nın neresinde görülmüş 24 saatte savcının bir mahkemeye getirildiği. 133 sahte evraktan yargılandı bunlar. İddialar, rüşvetler daire alan bakanlar… Koca tarih yok oluyor. Gaziantepspor rastgele bir takım değil. Benim çocuğum gibi elimde büyüdü. Ben o nedenle Gaziantep'i ve Gaziantepspor'u yeniden inşaa etmek zorundayım. Belediye başkanı olursam ve sizler tekrar Gaziantepspor'u ligde görürseniz şaşırmayın" 

BIRAKTIĞIM ANTEP YOK

Gaziantep'te temiz su içilmediğini iddia eden Doğan, "Bıraktığımız Gaziantep yok. 220 milyon dolar harcadık biz. Ancak tesislerin çalıştırma şekli yok. Alleben deresi vardı. Şehrin kanalizasyon aktığı yerler vardı. Oğuzeli'nden Doğanpınar'a balık üretiyordu. Kanal maalesef pis su kanalı haline geldi. Havamız Erzurum'dan daha temizdi. Şimdi seçim kömürleriyle koah hastalığı arttı, çocuklarımız zehirleniyor. Ayrıştırma son safhada. İnsanlar birbirlerinin cenazesini kaldıramayacak duruma getirmişler. Yolları değil, kalpleri de bölmüşler. bu kentte 400 bin suriyeli var. Bu ülkenin genel politikası. Belediye başkanlarının bu kıonuda ahkam kesme hakkı yok. Allah kimseyi vatanından etmesin. Ama bunların statüsünün belli olması gerek. Misafir 3-4 yıl misafir olmaz. Mülteci ise kamplarda olması gerekir. Yurttaşsa Türk vatandaşı gibi, hakların eşit olması şart. Biz gidiyoruz, insanlar bize 'Suriyeliler bizden imtiyazlı hale geldi. Bizim ekmeğimiz küçüküyor, sanatımız elden gidiyor" diye isyan ediyor. Bunun çözülmesi gerekir" 

KİMSE BANA SIRTINI DÖNMEDİ

Doğan, "Tansu hanım, Mesut Bey, Bahçeli ve Erdoğan beni hep sıcak ilgi karşıladı. Gaziantep'in ihtiyacını doğru bir şekilde götürdüğüm için kimse bana sırtını dönmedi. Bugün gelse belediye başkanı olsam ve belediyenin çalışmalarıyla ilgili doğru bilgi götürsem Erdoğan'ın yanımda olacağını biliyorum. Bizler katkılarla 15 yıl boyunca 685 orta ölçekli ve büyük fabrikaların olduğu bir şehir bıraktık. Benim ki projem vardı. Birisi otomotiv sektörü kurmak, diğeri Gaziantep'i Ortadoğu'nun altın borsası yapmak. Bu iki proje benim hayalimdi"

BASKI ALTINDA SİYASET

Trafik rezaleti olduğunu ve bunun için Havaray sisteminin olmadığı gerektiğini belirten Doğna, "Sola dönüşler yasak, Beynimizde iki lop var. Birini ihma ederseniz diğeri çalışmaz" dedi. 

BELEDİYE ÇALIŞANLARINA MESAJ

Doğan baskı altında siyaset yapıldığına vurgu yaparak, "Belediye personeline mesajım asla rahatsız olmayın. Eğer belediye başkanı olursam kimse yerinden olmayacak. Belediyemizin kapısı herkese açık olacak".

1975'DE CHP BENİ PARTİYE ALMADI

Kendisinin hiç bir işinin kolay olmadığını ve emeksiz olarak siyasette bir yere gelmediğini belirten Doğan, "1975 yılında CHP beni partiye almadı. Beni halk aldı. Delege muhtar toplandı partiye alacaksın dedi. Böylece CHP'ye alındık. Türkiye'de uzun süredin mahalli seçim tamtamları çalmaya başladığında önce HDP eş başkanları geldi. Gaziantep'ten aday olur musunuz diye sordu. Ben de Türkiye'nin hiç bir yerinden aday olmayı düşünmüyorum dedim." dedi. 

VAN VE BATMAN MÜKEMMEL BİR ŞEHİR

Doğan,  eğer 35-40 yaşlarında olsa kesinlikle Van'da ya da Batman'da belediye başkanlığı yapabileceğini belirterek, "Tek kelimeyle mükemmel bir şehir. HDP'den sonra CHP'nin Gaziantep milletvekilleri abi abi aday gösterelim dedi. Aradan 3-4 ay geçti. Gaziantep'te yönetim il başkanlığında değişik oldu. Kemal Kılıçdaroğlu, Melih Meriç diye bir arkadaşı il başkanlığına getirdi. Melih Bey tek şart koştu. Celal Doğan, bu şehirden aday gösterilirse başkanlık koltuğuna otururum diye. Ben yalvarıp, ısrar edip kabul ettiririm dedi. Kabul ederse ben burayı çözerim diye belirtti. Ama Antep İyi Parti'ye verilmiş" dedi. 

BU ANLAŞMA İMAM NİKAHINA BENZİYOR

İyi Parti ve CHP'nin anlaşmasına dikkat çeken bir benzetme yapan Doğan, "Böyle anlaşmalar ittifak olmaz. Köylüler evlendiklerinde şehre inerken izinname alır. Yani izin belgesi. Ancak bu ittifak imam nikahına benzeyen bir anlaşma. Birlikte sürdürme gibi. İlk günlerde Kemal Kılıçdaroğlu çok samimi davrandı. Meral hanıma Celal Doğan'ı aday yapacağız dedi. Meral hanım ise HDP'den siyaset yapmış abimiz, ben tabana söz geçiremem mesajı verdi. Meral Akşener'in şahsıma karşı asla bir saygısızlığı olmamıştır. Kısacası olmadı bizim evde de bayram oldu. Yani benim kesinlikle bir talebim olmadı" şeklinde konuştu. 

SİYASETÇİNİN HİKAYESİ OLMASI GEREK

2014'de CHP'deki yöneticilerin kendisine sıcak bakmadığını anlatan Doğan, "Bir kere bir siyasetçinin hikayesi olması gerek. 45 yıla yakın siyasi hayatımızda sayımız hikayemiz var. 68 kuşağından tutunda, günümüze kadar. Ben bu adaylık söylentilerinden sonra 3561 telefon aldım. Bir gün kimseye haber vermedim ve Antep'e gittim. Çocuklarımın bile haberi yoktu. Kendi gözümle görmek istedim. Bir arkadaşım beni aldı. Kahvelere gittik. Ve tabloyu gördük. Siyasette geniş yelpazede bakmak lazım. Toplumsal bakmak. Gaziantep emeği biliyor, davranış biçimini biliyorlar. Özlem duyuyor. Ortada Cumhur ve Millet ittifakı var. Kendi aralarında söz almışlar. Cumhur ittifakın zaten içinde yer alamam. Bağımsız konuşalım dedik. DSP, BBP, SP, Haydar Baş'ın partisi,. Herkes bana bizden aday ol diyor. Mahalleye bir parlak kız gelmiş, zengin talip yok" dedi. 

DSP'NİN İL BİNASI YOK

Gaziantep'te DSP'nin bir il binası ya da talebası olmadığını vurgulayan Celal Doğan, "Kirlenmiş siyaset içinde en temiz kalmış parti DSP. Ecevit'in partisi. Ancak Gaziantep'te ne bir taleba, ne bir il binası yok. İl başkanı mobilyacı. Ben HDP'ye barış elçisi olarak girdim. Ak güvercinleri uçurmaya DSP'den devam ediyorum" 

SÖYLEYENLER HALT ETMİŞ

Celal Doğan DSP'nin proje partiyi olduğu ve CHP'nin oylarını bölmek için burada yer aldığı sorusuna "Bunları söyleyenler haltetmiş. Şansım ben Gaziantep'te CHP'de seçime girmesiyle tanrı benim canımı alacağını söylese aday olmazdık. Yer gök birleşse aday olmazdık. Siyasette ve meselelerin çözümünde asla bölücü olmadım. Toplumsal talebi yerine getirmeye çalışıyorum. Müstakil bir parti. Projesi olması için siyasi partinin çok ciddi iktidarla yarışır olması lazım. Konjoktür partinin arkasında proje vardır. Ak Parti'nin kendisi konjoktür parti. DSP proje partisi değli. Bu ithamlar haksız" 

HERKES CUMHUR İTTİFAKINI BİLİYOR

"Şimdi Cumhur ittifakının herkes niçin kurulduğunu biliyor" diye devam eden Doğan, "AK Parti oy ihtiyacı duymasa MHP ile niye ittifak yapsın. İttifaklar zaruretten doğar. Türkiye'de demokrasi aslında budur. Ama şu andaki ittifakın yasal dayanağı yoktur. İmam nikahlı işbirliğidir o kadar.Bu hem seviliyor, hem de ayıplanıyor.  Bir gerekçe aramak zorundaydı o da oldu. Bir kere beka lafı Devlet Bahçeli tarafından söylendi. Saygımız var."

KAPIM SANA HER ZAMAN AÇIK

Belediye başkanlığı döneminde Turgut Özal, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli'nin Gaziantep'in hizmetlerinde katkısı olanlar olduğuna işaret eden Doğan, "Biz yaptığımız hizmetlerde katkısı olduğu için onlara borçluyuz. Özal'a gittiğimde seçim kaybetmiş bir liderdi. Ama rahatsızlık duymadı. Dedim "halk kanalizasyon suyu içiyor". Bana "ben o şehri helikopterle gezdim. Türkiye'de çok şey yaptım ama Gaziantep'e hiç bir şey. İşin hem zor, hem kolay. Kolay çünkü hizmete aç insanlara bir yumurta pişirsen görecek. Zor çünkü çalışman gerek. Bu kapı sana her zaman açık. Muhalefet belediye başkanı sayma kendini" dedi. ve 250 milyon dolarlık projenin onayı verdi" diye  konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum