1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CEKET BAŞTA YANLIŞ İLİKLENDİ
CEKET BAŞTA YANLIŞ İLİKLENDİ

CEKET BAŞTA YANLIŞ İLİKLENDİ

Tayyar: Dün beni suçlayanlar şimdi faturayı Bakan Gül'e çıkardılar

A+A-

AK Parti Gaziantep eski milletvekili Şamil Tayyar, Fox Tv'de İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile ilgili bazı senaryolar için farklı hesaplar olduğunu ileri sürdü. Tayyar, "Adalet Bakanı benim beraber siyaset yaptığım bir arkadaşımız. İyi bir hukukumuz var. Ben FETÖ borsasını gündeme getirdiğimde bunu Gaziantep'te yerel bir çekişmeymiş gibi gündeme getirmeye çalışanlar da oldu. Yargı'da aksayan her problemi Adalet Bakanına ciro ederek bundan bir sonuç çıkarmak doğru değil. Problem FETÖ davalarında. Başta ceket yanlış iliklendi" dedi. " mesajını verdi, 

PROBLEM FETÖ DAVALARINDA

Şamil Tayyar, 15 Temmuz davaları ne kadar doğru yürüyorsa, FETÖ davalarında o kadar çok hata yapıldığını söyledi. Tayyar, "15 Temmuz'la FETÖ davalarını ikiye ayırmak lazım. 15 Temmuz davaları yüzde 100'e yakın isabetle yürüyor. Onların ellerinde daha somut deliller var. O sebeple 15 Temmuz davalarında hata payı yok denecek kadar az. Kutlamak lazım. Problem FETÖ davalarında. Başta ceket yanlış iliklendi" dedi. 

BAKAN'I YEMEK İSTEYENLER Mİ VAR ?

Adalet Bakanı Gül hakkında çıkan yazı ve bakanın "Aynı maklubeye kaşık sallayanlar" diyerek verdiği sert karşılık da programda konuşuldu. İsmail Küçükkaya’nın “Adalet Bakanı'nı hedef tahtasına oturttular, Kabine değişikliğinde Adalet Bakanı'nı yemek isteyenler mi yaptı?” sorusuna Şamil Tayyar şu yanıtı verdi: “Böyle niyette olanlar muhtemel vardır. Oysa ki ben bir buçuk yıl önce bunu dile getirdiğimde belli çevreler bu konuyu gündeme getirince beni suçladılar. Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanını yıpratmaya çalıştığım şeklinde eleştirildim. Ben sadece yanlış işlerin ayıklanması istiyordum. Bizi hedef tahtasına koydular, yıpratıcı açıklama yapıyoruz diye. Peki ne oldu da bir anda dün beni suçlayanlar beni gündeme getirip Adalet Bakanı üzerinden siyasi fatura çıkardılar?"

HAKYOLCULARA DİKKAT

Tayyar, "Hakyolcular Adalet Bakanlığı içerisinde biraz ağırlık kazanıyor. Hakyol'la ilgili de kaygım var. Geçmişte yargıda bu kadar adından söz ettiren bir yapı değildi. Benim kanaatim kendini gizlemeyi başarmış kripto FETÖ'cülerin yargıda varlığını sürdürmeye çalıştıklarını düşünüyorum. Buna karşı devletin güçlü bir refleks göstererek o filtreyi iyi uygulaması lazım. Allah korusun ileride çok daha farklı problemler olabilir. FETÖ denen yapıyı çatı kuruluş gibi düşünün. Herkesin öncesinde bir aidiyeti var. Ama zaman içerisinde evrilip FETÖ içerisinde yer almışlar. FETÖ 15 temmuzdan sonra her yönüyle deşifre olunca bunlar üst çatıyı terk ettiler ama bunlar öncesine dönerek varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar. Eski yapılarla aidiyet geliştirip varlıklarını sürdürmeye çalışanlara devletin dikkat etmesi lazım. 15 Temmuz'la beraber devletin bütün kurumları felç haline geldi. Devlet yeniiden yapılanıyor. Devlet için iktidar mücadelesi de hortladı. Daha önce de Ergenekon zihniyeti orayı dolduruyordu. Şimdi boşalan yeri doldurmak isteyenler var. Bunlar bir tehdit mi diyeceksiniz. Sivil siyaseti boğan, darbeci zihniyeti temsil eden kendini nasıl tarif ederse etsin hepsi aynıdır. Sivil siyaset üzerinde vesayet oluşturuyorsa hiçbirinin bir fakrı yok" diye konuştu.

DAVALARI İKİYE AYIRMAK LAZIM

Tayyar'ın açıklamalarından bölümler şöyle: "Ben adımı ortaya koyarak bir iddiada bulunuyorum. Bunu araştıracak onlar. 15 Temmuz'la FETÖ davalarını ikiye ayırmak lazım. 15 Temmuz davaları yüzde 100'e yakın isabetle yürüyor. Onların ellerinde daha somut deliller var. o sebeple 15 Temmuz davalarında hata payı yok denecek kadar az. Kutlamak lazım. problem FETÖ davalarında. Başta ceket yanlış iliklendi. 27 Mayıs'tan bu yana farklı vesayet unsurlarının kaldıracı haline gelmiş yargının bugün topyekun bir mücadele sürdürmesi zor olabilir. Yeni genç nesilden takviyeler yapılması da sıkıntı."

'BABAM DA OLSA ÇIKSIN HESABINI VERSİN'

"Fettah Tamince'yi meselesini önemsiyorum. Adalet bakanlığının kanun yararına bozma meselesi önemli. Muhtemeldir ki bu konuyla fazla spekülasyon yapılması belki doğal bir süreç olarak devam etti. Buna en üst mahkeme karar versin, beraatle ilgili. Şahıslardan bağımsız olarak kimi işlere bulaşmışsa 17 Aralık'tan sonra tavır koymayıp devam ettiyse babam da olsa çıksın hesabını versin." HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum