1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çek ve senetler karşılıksız çıkıyor
Çek ve senetler karşılıksız çıkıyor

Çek ve senetler karşılıksız çıkıyor

Şehrimizde ödenmeyen çek ve senet sayısının 3-4 aydır ciddi şekilde arttığı öğrenildi. Şubat 2001 krizinde yüzde 40-50 civarında dolaşan ödenmeyen...

A+A-

Şehrimizde ödenmeyen çek ve senet sayısının 3-4 aydır ciddi şekilde arttığı öğrenildi. Şubat 2001 krizinde yüzde 40-50 civarında dolaşan ödenmeyen çek ve senet sayısı son dönemlerde yüzde 50'leri aşması endişe yaratıyor... Tİcaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, bu sorunun çok ciddi bir sıkıntı yaratacağını söyledi. Aslan"Bunu sadece seçime de bağlamamalıyız. Uygulanan ekonomik politikalar, iç piyasada daralmaya yol açtı. Kredi kartı ödemeleri ve tüketici kredilerine hesapsız yükleniş, bugün onların geri ödenmesine yönelik özellikle ücretli ve dar gelirli kesimin başka bir ihtiyaç maddesiyle ilgili talepte bulunmama durumları ciddi şekilde piyasayı sıkıntıya soktu'' diye konuştu.

BÜYÜK SIKINTI OLUR

"Bütün bunlar düşünüldüğünde, seçim ertesinde mutlaka piyasalardaki durgunluğu gidermeye, iç piyasada çalışan firmaların sıkıntısını gidermeye, çek ve senetlerdeki geri dönme sayısını düşürmeye yönelik ciddi tedbirlere ihtiyaç var" diyen Aslan, "İç piyasada talebi canlandırıcı birtakım tedbirlere ihtiyaç var. Çarkın tekrar işlemesi doğrultusunda ekonomi yönetiminin tedbirler alması lazım. Aksi taktirde iç piyasaya çalışan çok sayıda firma çok ciddi sıkıntıyla karşı karşıya kalacak. Şu anda, çok can yakıcı şekilde bu durum devam ediyor.''

SERMAYE YOK

Türkiye'deki en büyük sıkıntılardan birisinin KOBİ'lerde ve esnafta işletme sermayesi yetersizliği olduğuna işaret eden Aslan, "Yetersiz işletme sermayesi ile çalışan firmalar, ödemeleri de normal seyirde ellerine geçmediği zaman elektrikten tutun da işçiliğe kadar üretim ihtiyaçlarını karşılayacağı ödemeleri yapamayacaklar. İşletme sermayeleri olmadığı için çok fazla stok yapma imkanları da yok. Bu, zincirleme bir sıkıntı yaratacak" dedi.

İHRACAT ARTIŞI YOK

Başkan Aslan, başta tekstil olmak üzere gıda, ayakkabı, plastik, makine, metal ve diğer sektörlerde artan bir ivme ile çek ve senetlerin ödenmediği şikayetini aldıklarını söyledi. Aslan, kurun düşük seyretmesinden dolayı ihracattaki artış trendinin de iç piyasadaki sıkıntıyı giderecek ölçüde olmadığını ifade etti. İç piyasada talep daralmasının karşılığında o kadar ihracat artışı olmadığına işaret eden Aslan, ''İhracatın belirli seyri var, ama ihracatımızın şekli daha çok yarı mamul getirilip, onda bazı işlemler yaparak ihraç etmeye yöneliyor. Bu, ithalata dayalı ihracat artışı anlamına geliyor. Bu durumda iç piyasa, ihracattan talep olarak çok fazla faydalanmıyor" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.